آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند مالتودکسترین مصرف کنند؟

مالتودکسترین از افزودنی های غذایی

مالتودکسترین_پویاویژن

مالتودکسترین

سوال:
من دیابت نوع ۲ را دارم آیا باید در مورد مواد افزودنی مانند مالتودکسترین که در برخی از پروتئین ها و نوشیدنی ها یافت می شود نگران باشم؟

پاسخ:
اگر چه این ماده می تواند سطح قند خون را افزایش دهد، اما در مورد مصرف کربوهیدرات مصرفی نگران نباشید. در حقیقت، مالتودکسترین عمدتا در محصولاتی هست که به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت طراحی شده اند.

بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید در نظر داشته باشند. با این حال، ممکن است مصرف مالتودکسترین تا زمانی که شما با توجه به میزان موجود در ماده غذایی و محدوده مجاز آن مصرف نمایید مشکل ساز نیست. توجه داشته باشید که مالتودکسترین در مقدار ذکر شده قندهای بر روی برچسب موجود نیست، اما در کل کربوهیدراتها درصد مشخصی دارد.

اگر چه مقدار دقیق این ماده در مواد غذایی یا نوشیدنی معمولا لیست نشده است، شما می توانید درک کنید که چه میزان از محصول حاوی مالتودکسترین در لیست مواد تشکیل دهنده است، زیرا طبق قانون، مواد باید به ترتیب کمیت، از بزرگترین تا کمترین ذکر شوند. مقادیر کمی از این ماده نیز در شیرین کننده های مصنوعی مانند ایکوال و اسپلندا یافت می شود که برای شستن محصولات پروتئین استفاده می شود.

اگر دیابت نوع ۲ دارید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید تا غذا و تنقلات خود را برنامه ریزی کنید و تصمیم بگیرید که کدام نوع غذاها و مقدار مواد تشکیل دهنده مانند الکل چای، شیرین کننده های مصنوعی و مالتودکسترین برای شما مناسب است.

انجمن دیابت آمریکا (ADA) یادآور می شود که الگوی غذای توصیه شده برای افراد مبتلا به دیابت الزامی نیست، اما به عنوان یک دستورالعمل کلی، پیشنهاد می کند که غذا باید بین ۴۵ تا ۷۵ گرم کربوهیدرات داشته باشد و یک میان وعده باید حاوی ۱۵ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات باشد.

اگر تصمیم به استفاده از یک رژیم تغذیه ای یا پروتئینی یا نوشیدنی بگیرید، در نظر بگیرید که آیا آن را به عنوان یک جایگزین غذا یا میان وعده مصرف می کنید یا خیر.

سپس محصولی را انتخاب کنید که حاوی مقدار مناسب کربوهیدرات کل برای پاسخگویی به نیازهای شما باشد. آگاه باشید ADA هشدار می دهد که منابع کربوهیدراتی با پروتئین بالا نباید برای درمان یا پیشگیری از هیپوگلیسمی استفاده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *