مصرف شیرین کننده های مصنوعی در دوران بارداری و شیردهی

مصرف شیرین کننده های مصنوعی در دوران بارداری و شیردهی

در مورد رژیم غذایی و تغذیه در دوران بارداری نگرانی های زیادی وجود دارد. یکی از این نگرانی ها مربوط به شیرین کننده های مصنوعی و بارداری است. آیا باید از این شیرین کننده ها در دوران بارداری استفاده شود؟

در دوران بارداری بهتر است با پزشک معالج خود در مورد استفاده از مواد تشکیل دهنده مصنوعی سوال کنید.

اما خوب است که یک مادر شیرده گاهی اوقات از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کند.

شیرین کننده های مصنوعی عناصری هستند که شیرینی را به مواد غذایی اضافه می کنند. شیرین کننده ها مواد تشکیل دهنده نوشابه ها، دسرها و شیرینی ها هستند. دو ماده شیرین کننده وجود دارد: مواد مغذی (حاوی کالری) و غیر مغذی (بدون کالری).

 

شیرین کننده های مغذی حاوی کالری های خالی هستند. این مواد افزودنی باعث ایجاد کالری در رژیم غذایی می شوند، اما حاوی ویتامین ها یا مواد معدنی کمی هستند. هنگامی که در اعتدال استفاده می شود، شیرین کننده های مغذی با توجه به اینکه در افزایش وزن اضافی نقش ندارند، برای مصرف در دوران بارداری بی خطر محسوب می شوند.

با این حال  زنان مبتلا به عدم تحمل کربوهیدرات مانند دیابت حاملگی، دیابت قندی یا مقاومت به انسولین نیاز به محدود کردن استفاده از شیرین کننده های مغذی دارند.

شیرین کننده های مغذی شامل قندهایی مانند ساکارز، دکستروز، شکر ذرت ، فروکتوز و مالتوز هستند. الکلهای قند همچنین شیرین کننده های مغذی هستند که اغلب در غذاهایی با عنوان “بدون قند” یافت می شوند.

نمونه هایی از الکل های قند شامل سوربیتول،  زایلیتول، مانیتول، ایزومالت هستند. شیرین کننده های غیر مغذی برای اثر شیرین کننده قابل توجه به مواد غذایی به مقدار بسیار کمی اضافه می شوند و برای استفاده در غذاها و نوشیدنی های رژیمی یا کم کالری تأیید شده اند. تحقیقات در مورد ایمنی استفاده از شیرین کننده های غیر مغذی در دوران بارداری محدود است.

آسپارتام برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است.

توصیه می شود مصرف را تا حد متوسط ​​محدود کنید.

سوکرالوز شیرین کننده غیر کالری است که از قند ساخته می شود. سوکرالوز هیچ تاثیری بر قند خون ندارد، هیچ کالری ندارد و در دوران بارداری و شیردهی بی خطر تلقی می شود. طبق گفته سازمان غذا و دارو سوکرالوز برای مصرف همه از جمله زنان باردار بی خطر است.

سوربیتول یک الکل قند است که به طور طبیعی در برخی از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و به عنوان شیرین کننده در غذاها و داروها استفاده می شود ، به مقدار کم در دوران شیردهی باید استفاده شود زیرا مصرف زیاد سوربیتول در رژیم غذایی مادر باعث اسهال در نوزاد می شود.

 

منابع:

منبع ۱ /  منبع ۲ /  منبع ۳ 


شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و انواع مواد اولیه غذایی

لطفا جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش خرید سوربیتول با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *