آیا گوارگام سبب مشکلات گوارشی برای کودکان می شود؟!

گوارگام از مواد افزودنی غذایی

گوارگام_پویاویژن

گوارگام چیست؟
آدامس گوار یک فیبر از دانه گیاه گوار است. این ماده به عنوان یک ملین نیز استفاده می شود. همچنین در درمان اسهال، یبوست و در کاهش کلسترول بسیار مفید است. همچنین برای رسیدن به کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است، زیرا در روده گسترش می یابد و احساس سیری ایجاد می کند.
در غذاها و نوشیدنی ها، آدامس گوار به عنوان یک تغلیظ کننده، تثبیت کننده و گیرنده استفاده می شود. در بسیاری از غذاها، محصولات مراقبتی شخصی، غذای حیوانات و غیره گنجانده شده است.
گوارگام معمولا در غذای کودک، رژیم غذایی نوزاد، شامپو بچه و صابون نوزاد وجود دارد.
دانه های گوار به صورت خالص شده، خرد شده و غربال شده اند تا آدامس گوار، پودری یکدست و سفید را تشکیل دهند.

غذاهای حاوی آدامس گوار
آدامس گوار در انواع غذاها مانند سوپ ها، آبمیوه ها، مربا، سس سالاد، میوه های سویا و پنیر سویا یافت می شود و به عنوان یک ضخیم کننده در انواع محصولات لبنی مانند شیر و ماست استفاده می شود. هند بزرگترین تولید کننده محصولات آدامس گوار است.
با توجه به تجربه بالینی دکتر کریسر، بسیاری از بیماران زمانی که آدامس گوار را به رژیم غذایی خود اضافه می کنند با بهبود وضعیت روده خود مواجه می شوند.

اثرات جانبی احتمالی مصرف آدامس گوار
عوارض احتمالی خوردن آدامس گوار بدین صورت است که  باعث افزایش تولید گاز در معده و روده، اسهال و مدفوع شل می شود. در دوزهای بالای مصرفی از آدامس گوار و یا نوشیدن مایع آن به اندازه زیاد از حد می تواند باعث انسداد مری و روده شود.

مصرف بیش از حد گوارگام مانند هر ماده دیگری می تواند خطرات بالقوه ای را ایجاد کند.
آلرژی سویا بیشتر در کودکان زیر ۳ سال یافت می شود، اما می تواند بر هرکسی تاثیر بگذارد. از آنجا که آدامس گوار ممکن است حاوی عناصر پروتئین سویا باشد، خوردن آن می تواند منجر به واکنش آلرژیک شود. که علائم آن ممکن است شامل استفراغ، حالت تهوع، اسهال، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه، تنگی قفسه سینه و بثورات پوستی باشد. واکنش شدید آنافیلاکسی در موارد نادر با مصرف پروتئین سویا رخ می دهد.

مصرف گوارگام با توجه رژیم غذایی و به اندازه دارای مزایی فراوانی است که بعضی از آنها در این مقاله ذکر شد. بدیهی است مصرف زیاد و بیش از حد آن نظیر هر ماده دیگری مشکلاتی را ایجاد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *