از مالتودکسترین در غذای کودک استفاده می شود

شیر مادر از تعدادی عنصر غذایی مانند پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها به علاوه ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب تشکیل شده است. البته شیر مادر از ترکیبات غذایی بهینه برای تأمین نیازهای غذایی ویژه نوزادان برخوردار است. شیرهای کودک و فرمول شیرخوار به منظور تحقق نیازهای رشد و نمو براساس شواهد علمی موجود در دسترس تنظیم شده اند.

در تهیه شیرهای کودک تضمین کیفیت به شدت اعمال می شود. همه شیرهای کودک به طور طبیعی حاوی لاکتوز هستند (یعنی قند طبیعی موجود در شیر). تولید کنندگان  برای داشتن انرژی کافی برای شیرهای خود قادر به اضافه کردن لاکتوز یا مالتودکسترین هستند.

مالتودکسترین یک نشاسته اصلاح شده است، به این معنی که طول زنجیره های گلوکز موجود در کربوهیدرات کوتاه تر از آن از نشاسته اصلی است. خواص اساسی آن مانند نشاسته است اما در عین حال شیرین نیست. به دلیل طول زنجیر کوتاه تر هضم آن برای نوزادان راحت تر از نشاسته است در عین حال هدف اصلی تأمین انرژی را نیز در بر می گیرد. از مالتودکسترین استفاده می شود که کندتر آزاد می شود و این بدان معنی است که فرمول آنها می تواند کودک در طولانی مدت سیر نگه دارد.

فایده دیگری که از مالتودکسترین  در شیرهای کودک استفاده می شود این است که  مالتودکسترین به بیشتر شدن محلول پودر شیر در آب کمک می کند. برای مادرانی که نمی توانند یا مایل به شیر دادن نیستند، استفاده از شیر کودک با کیفیت بالا یا فرمول شیرخواری که حاوی هضم  آسان و مالتودکسترین غیر شیرین است یک مزیت است. شیرهای کودک که خیلی شیرین نیستند ممکن است به جلوگیری از گرفتگی بچه ها روی طعم های واقعا شیرین ناشی از شیرین کننده هایی مانند شکر کمک   کند.

مالتودکسترین تعادل شیرینی، انرژی و غلظت را در فرمول کودکان  فراهم می کند. مقدار مالتودکسترین مورد استفاده در فرمول کودک به اندازه کافی اندک است که برای نیازهای غذایی کودک مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *