استفاده از دکستروز در پخت و پز

دکستروز از مواد افزودنی خوراکی است.

دکستروز_پویاویژن

دکستروز

دکستروز نوعی از گلوکز است. گاهی اوقات دکستروز شکر ذرت – شکر انگور – گلوکز کریستال – شکر گندم – شکر برنج یا شربت برنج نامیده می شود.

نام کامل آن دکستروز منو هیدرات ( یا همان دکستروز آبدار ) است که از هیدرولیز نشاسته ذرت و یک قند ساده تولید شده است. در بسیاری از سایت ها – کتاب ها – وبلاگ ها – یرچسب بدون قند را ملاحظه کرده اید.

در حالی که ممکن است اغلب قندهای زیر از جمله شربت گلوکز – شربت برنج قهوه ای – پودر این ماده در دستور العمل آنها یافت می شود.

شربت برنج قهوه ای همان شربت مالت یا شربت برنج می باشد و شربت گلوکز همان گلوکز مایع است.

گلوکز می تواند توسط سلول های بدن ساخته شود و منبع اصلی انرژی مغز است. بنابراین در همه موارد هم خوردن شکر مضر نیست و بدن ما به آن احتیاج دارد و انرژی مغز انسان منبعی از گلوکز است.

زمانی که از یک دوره درمانی خاصی استفاده میکنیم و یا فعالیت بدنی داریم بهنر است که از کیک و کاوچه با منبع این ماده غذایی استفاده شود.

استفاده از این ماده در پخت و پز
به طور کلی گلوکز برای استفاده در پخت و پز به دو شکل استفاده میشود : پودر و شربت

شکل پودری این ماده
شکل پودری شبیه شکر است شما می توانید این ماده را مستقیما جایگزین شکر کنید که رطوبت مواد تشکیل دهنده را افزایش یا مواد خشک را کاهش دهید. اگر شما از این ماده به صورت مایع استفاده کنید باید دما را تا ۱۶۰ درجه سانتی گراد کاهش دهید. در غیر اینصورت محصول شما دچار طعم سوخنگی می شود. اگر در محصولی مانند کیک از این ماده استفاده شود و دما کنترل شود و زمان پخت به آن داده شود هیچ مشکلی بابت طعم سوخته نخواهیم داشت و مانند شکر عمل خواهد کرد.


شربت دکستروز
برخلاف شکل پودری این ماده که رطوبت را جذب می کند شربت دکستروز رطوبت را در طول پخت حفظ کرده و از سفت شدن جلوگیری میکند. همچنین در اغلب بستنی ها برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده میشود و بافت صاف و یکدستی را به بستنی می دهد.

شربت دکستروز معمولا از ذرت و گندم استخراج می شود هم چنین میتواتد از سیب زمینی و برنج هم ساخته شود. اگر کسی دچار عدم تحمل گلوتن باشد می تواند با خیال راحت شربت دکستروز را مصرف کند.

در ایالات  متحده آمریکا شربت این ماده اغلب به عنوان شربت ذرت شناخته میشود و بیشتر از ذرت تولید می شود.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *