اسید اسکوربیک یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است

اسید اسکوربیک یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است

اسید اسکوربیک یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است

اسکلت یک اندام پویا است که از یک بافت و سلول در یک فعالیت مداوم در طول زندگی تشکیل شده است. توده استخوانی محصول هم ژنتیکی و هم عوامل محیطی است. رژیم غذایی و ورزش می تواند به میزان قابل توجهی بر توانایی دستیابی به توده استخوانی اوج تعیین شده ژنتیکی تأثیر بگذارد.

اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان و کوفاکتور مهم است که در تنظیم پیشرفت، عملکرد و نگهداری چندین نوع سلول در بدن نقش دارد. مصرف روزانه در بزرگسالان ۷۵ میلی گرم برای خانم ها و ۹۰ میلی گرم برای آقایان است. افراد سیگاری به دلیل افزایش فشارهای اکسیداتیو ناشی از دود سیگار باید روزانه ۳۵ میلی گرم اضافی مصرف کنند. استفاده از ویتامین C 500 میلی گرم روزانه به مدت ۵۰ روز را به عنوان پیشگیری از ابتلا به سندرم درد منطقه ای پیچیده پس از شکستگی مچ دست، به طور محافظه کارانه و عمل جراحی پشتیبانی می کند.

عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی سهم مهمی در سلامت اسکلت دارند. آنتی اکسیدان های میوه ای و گیاهی مانند ویتامین C ممکن است در جلوگیری از پوکی استخوان کمک کنند زیرا ویتامین C ممکن است استرس اکسیداتیو و جذب بعدی استخوان را کاهش دهد. ویتامین C یک عامل مؤثر در تشکیل کلاژن (یک مؤلفه مهم ماتریس استخوان) است و با بازسازی α-توکوفرول از مشتقات اکسید شده آن، فعالیت ویتامین E را در سلولها تقویت می کند. اسید اسکوربیک یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است. ارگانیسم های مهره داران که از نظر فیزیولوژیکی نرمال اسید اسکوربیک ندارند، دچار اختلالات استخوانی مانند شکستگی خود به خود، اختلال در رشد استخوان و اختلال در بهبود استخوان می شوند.

بنابراین، اثر اسید اسکوربیک بر سلامت استخوان بسیار حیاتی است و ثابت شده است که از طریق یک سری مکانیسم های پیچیده تعامل تنظیم می شود.  کاهش میزان ویتامین C ممکن است با پیشرفت پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی همراه باشد. به منظور توسعه داروهای جدید برای کمبودهای ویتامین C ، درک کلیه روشهایی که توسط آن جذب و دستکاری می شود مهم است تا از نظر عملکردی در سلول مهم باشد. این شامل عملکردهای آن به عنوان یک آنتی اکسیدان، بلکه به عنوان یک کوفاکتور است که در تنظیم ژن دخیل است و می تواند بر رشد و بازسازی استخوان تأثیر بگذارد.

شناسایی اثرات پایین دست ویتامین C و درک مکانیسم هایی که با آنها ارتباط برقرار می کنند، اهداف بیشتری را برای درمان بیماری های مرتبط با استخوان فراهم می کند. نقش ویتامین C در پیشگیری از آرتروز پتانسیل فوق العاده ای دارد. مصرف زیاد رژیم غذایی و مکمل اسید اسکوربیک ممکن است خطر شکستگی لگن را در زنان یائسه کاهش دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *