جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش چگونه است؟

جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش چگونه است؟

جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش چگونه است؟

اسید اسکوربیک در اصل ویتامین C است. این ویتامین ساده و اغلب با قیمت مناسب است. اسید اسکوربیک اسید (آسکوربات یا ویتامین (C یک ماده مغذی مورد نیاز انسان است. جذب، انتقال و استفاده از آسکوربات مصرفی موارد زیر را شامل می شود:

  1. دسترسی فراهمی زیستی و جذب در دستگاه گوارش
  2. حضور در گردش
  3. توزیع بافت
  4. دفع
  5. متابولیسم

اسید اسکوربیک به طور فعال توسط انتقال دهنده ویتامین C (SVCT) جذب می شود. این انتقال فعال توسط گرادیان الکتروشیمیایی سدیم ایجاد شده توسط ATPase سدیم پتاسیم هدایت می شود. اسید اسکوربیک سپس در مویرگها پخش شده و درنهایت وارد گردش خون کلی می شود. ویتامین C به طور کلی به عنوان اسید اسکوربیک گردش می کند.

جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش از طریق یک فرآیند حمل و نقل فعال و همچنین از طریق انتشار منفعل رخ می دهد. در غلظت های گوارشی اسید اسکوربیک حمل و نقل فعال غالب است، در حالی که در غلظت های بالای دستگاه گوارش حمل و نقل فعال اشباع می شود و تنها انتشار منفعل باقی می ماند. از نظر تئوری کاهش سرعت خالی شدن معده (به عنوان مثال، با مصرف اسید اسکوربیک با غذا یا استفاده از اسید اسکوربیک آهسته ترشح) باید جذب آن را افزایش دهد. در حالی که فراهمی زیستی اسید اسکوربیک معادل پودر، قرص جویدنی یا قرص غیر جویدنی به نظر می رسد، فراهمی زیستی در دسترس اسید اسکوربیک از آماده سازی انتشار آهسته کمتر است.

۱ گرم اسید اسکوربیک به همان اندازه از محلول، قرص ها و قرص های جویدنی جذب می شود، اما میزان جذب یک کپسول به موقع آزاد شده ۵۰٪ کمتر است. جذب با اندازه گیری دفع ادرار اسید اسکوربیک پس از دوز داخل وریدی اسید اسکوربیک و سپس مقایسه آن با دفع ادرار پس از دوز خوراکی است.

 

منابع:

منبع ۱ 


شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده  انواع مواد اولیه غذایی

لطفا جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش خرید اسید آسکوربیک(ویتامین سی) با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *