جنبه های بهداشتی مصرف مالتودکسترین

مالتودکسترین از افزودنی های مجاز غذایی

مالتودکسترین_پویاویژن

مالتودکسترین

در متن زیر نکاتی در مورد مصرف مالتودکسترین از افزودنی های مجاز غدایی ذکر شده است.

هیدرات های کربن : از عناصر C-H-O تشکیل شده اند.

انواع هیدرات های کربن :

-مونوساکاریدها: گلوکز  ، فرکتوز  ،  گالاکتوز

-دی ساکاریدها: ساکارز  ، لاکتوز  ،  مالتوز

-پلی ساکاریدها : سلولز  ، نشاسته  ، گلیکوژن

سوخت رایج سلول ها گلوکز است و در مواد غذایی همچون قند میوه ها یافت می شود.

افزایش مصرف منابع CHO تصفیه شده به افزایش خطر سلامت منجر شده است. اگر چه هیچ رابطه شفافی بین مصرف مالتودکسترین ها و اثرات منفی سلامتی گزارش نشده است، اما این بدان معنا نیست که مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی مالتودکسترین ها هیچ اثری ندارد. مصرف منظم کالری های کم چرب، فیبر و پروتئین کم و یا نوشیدنی هایی با سطوح بالای CHOاضافه شده و تصفیه شده، به ویژه در نوشیدنی ها و شیرینی ها، ممکن است به راحتی توازن انرژی مثبت را ایجاد کند که سبب افزایش وزن، اختلال در حساسیت به انسولین و همچنین افزایش کلسترول خون و چربی خون شود.

بر این اساس، مصرف کنندگان باید در محدوده مصرف قرار بگیرند و تولید کنندگان مواد غذایی و نوشیدنی باید چگالی انرژی مواد غذایی و نوشیدنی را در حالی که برای هر نوع ماده مغذی، فیبر و پروتئین مصرف می کنند، در صورت امکان، کاهش دهند.

تولید و مصرف محصولات غذایی حاوی مالتودکسترین به طور قابل توجهی افزایش داشته است. از طریق پیشرفت های علم و فناوری، دانش موجود در مورد کاربرداین مواد غذایی در محصولات غذایی و نوشیدنی در ۲۰ سال اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است. با توجه به خصوصیات تکنولوژیکی / کاربردی آنها و کاربرد آسان، مالتودکسترین ها می توانند سوکروز یا چربی را جایگزین کنند، و برای تولید در بستنی، فرمولاسیون غذای فوری و خشک شده، قنادی ها برای فرمول شیرینی ها و دیگر محصولات، غلات، اسنک و نوشیدنی استفاده فراوان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *