دکستروز یک قند ساده است. دکستروز-۵۰ به صورت تزریقی استفاده می شود. در آب برای تزریق داخل وریدی به عنوان یک مایع و مواد مغذی است. ممکن است حاوی هیدروکسید سدیم یا اسید هیدروکلریک برای تنظیم pH  می باشد. این محلول حاوی هیچ باکتریواستات، عامل ضد میکروبی و یا بافر اضافه (به جز تنظیم pH) است و تنها برای استفاده به عنوان یک تزریق تک دوز مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که دوزهای کوچکتر مورد نیاز است، بخش استفاده نشده باید با کل واحد رد شود. هنگامی که به صورت داخل وریدی تجویز می شود، این محلول سطح قند خون در هیپوگلیسمی را تنظیم می کند و منبع کالری کربوهیدراتی را فراهم می کند.

برای تغذیه کامل تزریقی داخل وریدی ۵۰٪ تزریق دکستروز-۵۰، توسط تزریق داخل وریدی آهسته پس از مخلوط کردن با محلول های اسید آمینه از طریق یک کاتتر ساکن با نوک قرار داده شده در یک ورید مرکزی بزرگ ترجیح داده می شود و بعد از رقیق کردن با آب استریل برای تزریق استفاده می شود. کربوهیدرات به شکل دکستروز ممکن است به کم کردن میزان تخریب گلیکوژن کبد کمک کند و باعث کاهش فعالیت پروتئین می شود.

تزریق دکستروز-۵۰ با اکسیده شدن به دی اکسید کربن و آب انجام می شود. آب یکی از اجزای ضروری تمام بافت های بدن است و تقریبا ۷۰ درصد وزن بدن را تشکیل می دهد. میانگین نیاز عادی بزرگسالان بین دو تا سه لیتر (۱٫۰ تا ۱٫۵ لیتر در هر بار برای از دست دادن آب غیر ضروری بوسیله تنفس و تولید ادرار) است. تعادل آب توسط مکانیزم های مختلف نظارتی حفظ می شود. توزیع آب عمدتا به غلظت الکترولیت ها در بخش های بدن بستگی دارد و سدیم (Na +) در حفظ تعادل فیزیولوژیک نقش مهمی ایفا می کند. دگزواستروز غلیظ باید از طریق ورید مرکزی با دقت استفاده شود.

تعاملات خفیف دکستروز عبارتند از:

  • کلرید منیزیم
  • منیزیم سیترات
  • هیدروکسید منیزیم
  • اکسید منیزیم
  • سولفات منیزیم

تزریق داخل وریدی به طور کلی برای بارداری مناسب است. مطالعات کنترل شده در زنان باردار، شواهدی از خطر جنین را نشان نمی دهد. تزریق دکستروز شامل آلومینیوم است که ممکن است سمی باشد. بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه (کلیه) و نوزادان نارس، در معرض خطر بیشتر هستند. مصرف آلومینیوم تا کمتر از ۴ میکروگرم در کیلوگرم در روز باید محدود شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *