ساختار سوکرآلوز

ساختار سوکرآلوز

سوکرالوز  یک شیرین کننده مصنوعی است که با نام تجاری  Splenda شناخته می شود. با شمارهE955 شناخته می شود. ۳۲۰ تا ۱۰۰۰ برابر شیرین تر از ساکارز است که تقریباً دو برابر شیرین و چهار برابر شیرین تر از آسپارتام است. این ماده با کلرزنی ساکارز تولید می شود که توسط سه گروه هیدروکسیل ساکارز با اتم کلر جایگزین می شوند: ۱،۶-دیکلرو-۱،۶-دیودوکسی-β- D-فروکتوفورانوزیل-۴-کلرو-۴-دیوکسی- Î D -D-

فرمول ساختاری آن C12H19Cl3O8= است.

در گرما پایدار است. بر خلاف آسپارتام، در زیر حرارت و طیف وسیعی از شرایط pH پایدار است و می تواند در پخت یا در محصولاتی که به ماندگاری بیشتری نیاز دارند استفاده شود. سوکرالوز در سال ۱۹۷۶ توسط دانشمندان کشف شد.نخستین بار برای استفاده در کانادا به عنوان (Splenda) در سال ۱۹۹۱ تصویب شد. از سال ۲۰۰۶ در بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله برزیل، چین، هند و ژاپن تصویب شد.

بیشتر محصولاتی که حاوی سوکرالوز هستند، مواد فله کننده و شیرین کننده اضافی را می افزایند تا محصول به حجم تقریبی و بافت مقدار معادل قند برسد. سوکرالوز خالص به صورت عمده به فروش می رسد اما در مقادیر مناسب برای استفاده فردی نیست. ساکارالوز خشک خالص مقداری تجزیه در دمای بالا انجام می شود. وقتی در محلول قرار گیرد یا با مالتودکسترین مخلوط شود، کمی پایدار است.

سوکرالوز را می توان در بیش از ۴۵۰۰ محصول غذایی و نوشیدنی یافت. از سوکرالوز به عنوان جایگزین در ترکیب با سایر شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم یا شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده می شود.سوکرالوز پایدارترین گرمای شیرین کننده مصنوعی موجود است و این امکان را برای استفاده در بسیاری از دستور العمل ها بدون استفاده از قند فراهم می کند. سوکرالوز به صورت گرانول در دسترس است. میزان مصرف روزانه قابل قبول ساکارالوز ۹ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز است. براساس یافته ها سوکرالوز برای مصرف انسان بی خطر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *