سوربیتول

سوربیتول ممکن است از طریق یک واکنش کاهش گلوکز تولید شود که در آن گروه آلدهید به یک گروه هیدروکسیل تبدیل می شود. واکنش نیاز به NADH دارد و توسط آلدوز ردوکتاز کاتالیز می شود. کاهش گلوکز اولین گام راه پولیول متابولیسم گلوکز است.

این مکانیسم حاوی ترکیب تیروزین در محل فعال آلدئید ردوکتاز است. اتم هیدروژن در NADH به اتم کربن آلدئید الکتروفیله منتقل می شود. الکترون ها در اتصال دوجنسی کربن آلدئید به اکسیژن منتقل می شوند که پروتون را بر روی زنجیره جانبی تیروئید جذب می کند تا گروه هیدروکسیل را تشکیل دهد. نقش آلدئید ردوکتاز تیروزین فنول به عنوان یک اسید کلی برای تولید پروتون به اکسیژن آلدهید شده کاهش یافته در گلوکز استفاده می شود.

کاهش قند در مسیر طبیعی متابولیسم گلوکز در بدن انسان طبیعی نیست، جایی که سطح گلوکز در محدوده طبیعی است. با این حال، در بیماران دیابتی که سطح قند خونشان بالا است، تا ۱/۳ گلوکز می تواند از مسیر کاهش گلوکز جلوگیری کند. این NADH  مصرف خواهد کرد و در نهایت منجر به آسیب سلول خواهد شد.

موارد مصرف سوربیتول

سوربیتول در بسیاری از غذاها به عنوان جایگزین شکر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده حدود ۶۰٪ شیرین تر از سس سویا است.
این ماده به عنوان یک شیرین کننده تغذیه نامیده می شود، زیرا انرژی غذایی را به میزان ۲٫۶ کیلو کالری (۱۱ کیلوژول) در هر گرم و به طور متوسط ​​۴ کیلوکالری (۱۷ کیلوژول) برای کربوهیدرات ها به ارمغان می آورد.
این ماده اغلب در غذاهای رژیم غذایی (از جمله رژیم های نوشیدنی و بستنی)، قارچ، شربت سرفه و آدامس بدون قند استفاده می شود. اکثر باکتری ها قادر به استفاده از سوربیتول برای انرژی نیستند.
این ماده همچنین به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و انواع توت ها و درختان از جنس سورباس وجود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *