سوربیتول

سوربیتول از افزودنی های مجاز خوراکی است. در این متن اهمیت پزشکی آن مورد بررسی قرار گرفته شده است. بدیهی است مصرف بیش از حد و خارج از قاعده این ماده غذایی بسیار مفید می تواند اثرات سوئی به دنبال داشته باشد.
آلدووزید ردوکتاز اولین آنزیم در مسیر سوربیتولدود ردوکتاز است که مسئول کاهش و تبدیل گلوکز به سوربیتول و همچنین کاهش گالاکتوز به گالاکتیتول است.
مقدار بیش از حد سوربیتول در سلولهای شبکیه، سلولهای لنز و سلولهای اسچوان که سلولهای مغز استخوان هستند، نتیجه مکرر از هیپرگلیسمی طولانی مدت است که همراه با دیابت کنترل شده است.که این می تواند به این سلول ها آسیب برساند و منجر به رتینوپاتی، آب مروارید و نوروپاتی محیطی می شود. مهار کننده های آلدووزید ردوکتاز که مواد اولیه ای هستند که باعث جلوگیری یا کاهش فعالیت آلدووزید ردوکتاز می شوند، به عنوان راهی برای جلوگیری یا تأخیر این عوارض مورد بررسی قرار می گیرند.
سوربیتول در روده تحریک می شود و اسیدهای چرب کوتاه مدت را تولید می کند که برای سلامت کلی کلیه مفید است.

بیماری سلیاک اغلب از سوء جذب سوربیتول و آسیب روده کوچک است. سوء جذب سوربیتول عامل مهمی برای علائم پایدار در بیماران مبتلا به رژیم غذایی بدون گلوتن است. تست نفوذ هیدروژنی سوربیتول به عنوان یک ابزار برای تشخیص بیماری سلیاک به دلیل همبستگی شدید بین مقادیر برش و ضایعات روده توصیه شده است. با این وجود، اگر چه ممکن است به عنوان هدف ایت تحقیق مشخص شود، ولی هنوز به عنوان یک ابزار تشخیصی در عمل بالینی توصیه نمی شود.

وقتی این ماده به پلی استایرن سولفونات سدیم اضافه شود (SPS، مورد استفاده در درمان هیپوکالمی) می تواند عوارض در دستگاه گوارش، از جمله خونریزی، زخم های کولون پرفوره، کولیت ایسکمیک و نکروز کولون، به ویژه در بیماران مبتلا به اوره، ایجاد کند. عوامل خطرساز آسیب ناشی از سوربیتول عبارتند از: ضعف ایمنی، هیپوولمی، فشار خون پایین بعد از همودیالیز و بیماری عروقی محیطی.
بنابراین SPS-sorbitol باید با دقت در مدیریت هیپرکالمی مورد استفاده قرار گیرد.

اثرات سوء تغذیه
مصرف مقادیر زیادی از این ماده می تواند منجر به درد شکمی، نفخ و اسهال خفیف تا شدید شود. مصرف داروی خوراکی بیش از ۲۰ گرم (۰٫۷ اونس) در روز به عنوان آدامس بدون قند باعث اسهال شدید شده است و نیز باعث کاهش وزن ناخواسته و یا حتی نیاز به بستری شدن دارد. در مطالعات اولیه، دوز ۲۵ گرم سوربیتول خوراکی در روز، تنها در ۵٪ افراد، اثر ناخوشایند را ایجاد کرد. وقتی مقدار زیادی از این ماده مصرف می شود، تنها مقدار کمی از این ماده در روده کوچک جذب می شود و بیشتر آن وارد روده بزرگ می شود و اثرات گوارشی به دنبال دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *