سوربیتول از مواد افزودنی خوراکی

سوربیتول_پویاویژن

سوربیتول

سوربیتول در تولید شیرینی، محصولات پخته شده و شکلات مفید است که در آن محصولات تمایل به خشک شدن یا سخت شدن دارند.

خواص این ماده به گونه ای است که بر خلاف سایر پلی وانها مانند مانیتول، در برابر رطوبت مقاومت می کند. خواص تثبیت کننده رطوبت آن، این محصولات را از خشک شدن محافظت می کند و در حین نگهداری، مواد را تازه نگه می دارد.

این ماده بسیار پایدار است. سوربیتول می تواند با درجه حرارت بالا مقاومت کند و در واکنش های مایلارد (قهوه ای) شرکت نمی کند. ترکیب سوربیتول با مواد غذایی دیگر مانند قندها، عوامل ژله ای، پروتئین و چربی های گیاهی این خاصیت را اضافه می کند و ممکن است با سایر شیرین کننده ها هماهنگ باشد.

سوربیتول به طور منظم در فرمولاسیون محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده می شود.
این ماده به طور ویژه کمک می کند تا  دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت شوند.

مانند همه ی پلیول ها، سوربیتول غیر ارگانیسم است، به این معنی که از طریق باکتری های دهان متابولیسم نمی شود، که قندها و نشاسته ها را تجزیه می کند و نمی گذلرد که اسید آزاد کنند که ممکن است منجر به حفره یا فرسایش مینای دندان شوند.

این مزیت سلامتی دندان ها در مورد الکل های شکر توسط گروه های مختلف بهداشت و درمان در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

مقدار کالری کاهش یافته سوربیتول
این ماده غذایی به آرامی توسط بدن جذب می شود، به این ترتیب بخشی از مواد خوراکی به روده بزرگ می رسد که در آن سوخت و ساز بدن باعث کاهش کالری می شود.

در حالی که ساکارز چهار کالری در هر گرم مصرف می کند، این ماده دارای ارزش کالری تنها ۲٫۵ است و به طور گسترده ای در فرمولاسیون محصولات کم کالری استفاده می شود.

مفید برای بیماران دیابتی
این ماده ممکن است به عنوان یک جایگزین برای قند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد، زیرا به طور قابل توجهی افزایش گلوکز خون و پاسخ انسولین همراه با مصرف گلوکز را کاهش می دهد.

همچنین دارای کالری کم حدود ۲٫۵۴ کیلو کالری / گرم است، که مطابق با هدف کنترل کالری و وزن برای بیماران دیابتی است.

قبل از انتخاب غذاهای شیرین شده با سوربیتول و یا سایر الکل های شکر، برای اطمینان از مفید بودن این پلیول ها باید با متخصص دیابت برای برخی از این محصولات مشورت شود، چون امکان اینکه حاوی مواد تشکیل دهنده دیگر که ممکن است برای رژیم غذایی مناسب نباشد، باشند.

سالم بودن
با استفاده از مطالعات علمی متعدد، این ماده برای استفاده در تولید غذاهایی سالم تایید شده است. سازمان غذا و کشاورزی مشترک و کمیته کارشناسی ارشد سازمان بهداشت جهانی مکمل های غذایی (JECFA) اعلام کرده است که این ماده غذایی سالم است و یک بار مصرف روزانه  (ADI) برای سوربیتول “مشخص نشده” ایجاد کرده است، که امن ترین رده است که در آن JECFA می تواند یک ماده غذایی را سالم اعلام کند.

همچنین برای استفاده اتحادیه اروپا و کشورهای متعدد در سراسر جهان، از جمله استرالیا، کانادا و ژاپن، مورد تایید سلامتی قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *