قرص اسید سیتریک

قرص اسید سیتریک

قرص اسید سیتریک

نام تجاری: Alka-Seltzer

نام عمومی: اسید سیتریک / بی کربنات سدیم

دسته دارو: آنتی اسیدها

اسید سیتریک / بی کربنات سدیم یک محصول بدون نسخه (OTC) است که برای سوء هاضمه / سوزش معده استفاده می شود.

اسید سیتریک / بی کربنات سدیم با نام های تجاری مختلف موجود است. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با دارو و قرص اسید سیتریک و نحوه استفاده آن آشنا کنیم.

قرص اسید سیتریک

قرص اسید سیتریک چیست؟ از آن برای چه کاری استفاده می شود؟

اسید سیتریک برای اسیدی شدن ادرار و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه استفاده می شود. قرص اسید سیتریک همچنین به عنوان یک ماده بافر کننده و خنثی کننده اسید معده مفید است. سدیم سیترات به بی کربنات سدیم تجزیه می شود که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و باعث دفع موادی می شود که باعث سنگ کلیه می شوند.

آیا اسید سیتریک به عنوان داروی عمومی موجود است؟

بله

عوارض جانبی اسید سیتریک چیست؟

عوارض جانبی رایج اسید سیتریک عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده و… .

همچنین از قرص اسید سیتریک در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه نباید استفاده شود.

دوز مصرفی اسید سیتریک چیست؟
قلیایی سازی سیستمیک:

بزرگسالان: ۲ تا ۶ قاشق چای خوری (۱۰ تا ۳۰ میلی لیتر) مایع رقیق شده در ۱ تا ۳ اونس (۳۰ تا ۹۰ میلی لیتر) آب بعد از غذا و هنگام خواب، یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

اطفال: ۱ تا ۳ قاشق چای خوری (۵ تا ۱۵ میلی لیتر) مایع رقیق شده در ۱ تا ۳ اونس (۳۰ تا ۹۰ میلی لیتر) آب بعد از غذا و هنگام خواب، یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

بافر خنثی کننده: ۳ قاشق چای خوری (۱۵ میلی لیتر) را در ۱۵ میلی لیتر آب رقیق کنید، به صورت تک دوز مصرف کنید یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

استفاده ایمن و موثر از اسید سیتریک برای کودکان زیر دو سال ثابت نشده است.

کدام داروها یا مکمل ها با اسید سیتریک تداخل می کنند؟

اسید سیتریک اسیدیته معده را کاهش می دهد، که باعث کاهش جذب می شود و ممکن است اثرات آتازاناویر، ریتوناویرپ و ایندیناویر را کاهش دهد، آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکساسین (سیپرو)، موکسی فلوکساسین ، داکسی سایکلین (ویبرامایسین)، تتراسایکلین (Tetracon) و ضد قارچ ها مانند کتوکونازول (Nizoral) و ایتراکونازول (Sporanox).

اسید سیتریک اسید معده را کاهش می دهد، که می تواند منجر به افزایش جذب دیگوکسین (لانوکسین) و عوارض جانبی احتمالی دیگوکسین مانند سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، اسهال، ضربان قلب و ریتم نامنظم و اختلالات بینایی شود.

آیا مصرف اسید سیتریک در صورت بارداری یا شیردهی بی خطر است؟

مشخص نیست که آیا اسید سیتریک وارد شیر مادر می شود یا خیر. بنابراین بهتر است قبل از استفاده در مادران شیرده حاصل شود و با پزشک مورد نظر حتما مشورت شود.

نکاتی در رابطه با نگهداری اسید سیتریک

چه نکاتی را باید در رابطه با اسید سیتریک بدانیم؟

محلول خوراکی اسید سیتریک حاوی ۵۰۰ میلی گرم سدیم سیترات دی هیدرات و ۳۳۴ میلی گرم اسید سیتریک مونوهیدرات در هر ۵ میلی لیتر است. اسید سیتریک مزه انگور می دهد و فاقد شکر است.

چگونه باید از اسید سیتریک نگه داری کنیم؟

محلول اسید سیتریک را در دمای اتاق بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد (۶۸ درجه فارنهایت و ۷۷ درجه فارنهایت) نگه داری کنید. ظرف را محکم بسته نگه دارید. از گرما یا یخ زدگی زیاد نیز جلوگیری کنید.

اگر پزشک شما را به استفاده از این دارو راهنمایی کرده است، پزشک یا داروساز ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را تحت نظر داشته است. قبل از اینکه ابتدا با پزشک، ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا داروساز مشورت کنید، دوز دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

نتیجه گیری

این سند حاوی همه تمامی نکاتی که باید در رابطه با اسید سیتریک بدانید نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، تمام محصولات مورد استفاده خود را به پزشک خود نشان دهید. لیستی از تمام داروها را با خود نگه دارید و لیست را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. اگر سوالی در مورد دارو و قرص اسید سیتریک دارید با پزشک خود مشورت کنید.

جهت اطلاع از قیمت اسید سیتریک و یا چنانچه قصد خرید اسید سیتریک را داشتید با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *