مالتودکسترین و نکات علمی مربوط به آن

مالتودکسترین از افزودنی های غذایی

مالتودکسترین_پویاویژن

مالتودکسترین

مالتودکسترین ها (MDs) یک نوع کربوهیدرات هستند که از طیف وسیعی از منابع گیاهی استخراج می شوند. آنها از لحاظ صنعتی به وسیله آنزیمی یا اسید هیدرولیز نشاسته تولید می شوند و سپس به وسیله تصفیه و خشک شدن اسپری و تولید می شوند.
پودرهای تجاری که معمولا سفید هستند، دارای خلوص بالا و ایمنی میکروبیولوژیکی هستند و در طیف وسیعی از محصولات غذایی و نوشیدنی، از جمله محصولات پخته شده و نوشیدنی های ورزشی استفاده می شوند.
هرچند برای مصرف کننده معمولی گیج کننده به نظر می رسد، دو نوع هیدرولیز قابل هضم و مقاوم در برابر هضم به صورت تجاری به عنوان مواد غذایی تولید می شوند.

مالتودکسترین ارزش انرژی تقریبی (۴ kcal / g) را دارند. همانطور که توسط استانداردهای بین المللی مواد غذایی (مقرراتEC) مشخص شده است.
بنابراین مالتودکسترین قابل هضم استفاده شده در غذاها و نوشیدنی ها به عنوان یک منبع خوب انرژی در نظر گرفته می شود.
اکثر این مواد به طور کامل در آب حل می شوند و ویژگی های مهم دیگری مانند کنترل ژل کردن و یا یخ زدن را اعمال می کنند. به همین ترتیب، این مواد کاربرد های فراوانی در مواد غذایی، نوشیدنی، رژیم غذایی و مواد غذایی محصولات پزشکی، و همچنین در صنعت داروسازی دارند.

شانزده سال پیش داده های مربوط به ویژگی های مولکولی، خواص ترکیبات و مکانیسم های ساختاری-عملکردی این مواد مورد بررسی کامل قرار گرفت.
در سال های اخیر نگرانی در مورد افزایش استفاده از CHO  تصفیه شده، از جمله نشاسته های جدا شده و مالتودکسترین در مواد غذایی و نوشیدنی و ارتباط آن با افزایش میزان چاقی مطرح شده است. یکی از دلایل اصلی نگرانی این است که بسته به مقدار مصرف شده، منابع CHO  تصفیه شده می توانند تأثیرات شدیدی بر میزان قند خون، انسولین و میزان چربی خون داشته باشند. تغییرات قابل توجه در این نشانگرها به ویژه در افراد آسیب پذیر مانند بیماران دیابتی به خطرات بالقوه سلامت مربوط می شود.
بنابراین برای استفاده صحیح از مواد غذایی و افزودنی های غذایی رعایت نکات اصولی و علمی تغذایه ای ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *