مالتودکسترین و مصرف آن در آب آشامیدنی و مقررات اروپایی آن

مالتودکسترین از افزودنی های مجاز غذایی

مالتودکسترین_پویاویژن

استفاده از مالتودکسترین بسیار فراگیر است. در متن زیر استفاده از این ماده غذایی در آب آشامیدنی را بررسی می کنیم:

آب آشامیدنی خوراکی
مطالعات اولیه نشان دهنده مزایای استفاده از مالتودکسترین ها در محلول های آبرسانی خوراکی (ORS) برای افراد مبتلا به اسهال در استفاده از گلوکز است. در این رابطه، در پژوهشی نتیجه گرفته شد که راه حل هایی با محتوای سدیم و گلوکز پلیمری پایین تر، در مقایسه با محتوای سدیم بالاتر و اسمولالیته بالاتر از نظر استفاده از گلوکز، از مزایای تغذیه ای در ریفلاسیون دهانی اسهال حاد نوزاد باشد.

در همان غلظت خشک، اسمولالیتی با افزایش دکستروز افزایش می یابد. در مقایسه با وزن، اسمولالیتی این ماده به طور قابل توجهی پایین تر از قندهای دی ساچیر است.در پژوهشی دیگر استفاده از این مواد افزودنی را در ORS مورد مطالعه قرار دادند و مشاهده کردند که اسمولالیتی یک محلول حاوی مالتو دکسترین ۵۰ g /  Lبا دکستروز ۱۱-۱۴ هنوز اسمولالیته کمی پایین تر از محلول حاوی تنها ۲۰ گرم / L گلوکز (۲۲۷ میلی مول در لیتر در مقابل ۳۱۱ mmol / L) است.

مقررات اروپا
حتی اگر قانون دقیقی برای این مواد در اروپا تعریف نشده باشد، این مواد به طور کلی به عنوان نشاسته هیدرولیز در برچسب مواد غذایی نشانه گذاری می شوند. این در اصول حرفه مواد غذایی پذیرفته شده است که مالتودکسترین به طور کلی دارای DE<20   است.

آلرژی
در مقررات (EU) n 1169/2011 پارلمان اروپا در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱ در مورد ارائه اطلاعات غذایی به مصرف کنندگان (EC، ۲۰۱۱) مالتودکسترین های مبتنی بر گندم در ضمیمه دوم به عنوان محصولات غیر آلرژی منتشر می شوند. در اروپا این مواد به عنوان منبع گلوتن CHO شناخته می شوند و در محصولات گلوتن آزاد استفاده می شوند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *