مکانیسم و خواص اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک از افزودنی های غذایی

اسید اسکوربیک_پویاویژن

اسیداسکوربیک

ویتامین C به عنوان اسید اسکوربیک نیز شناخته می‌شود، این ماده ویتامین محلول در آب است که در بسیاری از انواع میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. بعلت خواص اسید اسکوربیک , مکمل‌های بهداشتی  و افزودنی های غذایی حاوی C ویتامین برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و بیماری قلبی استفاده می‌شود.
برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و بیماری قلبی استفاده می‌شود.

خواص آنتی‌اکسیدانی اسید اسکوربیک
ویتامین C دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی است، به این معنی که قادر به کاهش آسیب‌های ناشی از این مواد شیمیایی اکسیدکننده که گاهی اوقات به نام اکسیژن واکنشی یا ROS نامیده می‌شوند، عناصر طبیعی واکنش‌های سلولی هستند که در داخل بدن شما قرار دارند. اکسیداسیون مواد شیمیایی مانند رادیکال‌های آزاد است. عوامل اکسیدکننده به دلیل برخورد با مولکول‌های مهم و تغییر نحوه عملکرد آن‌ها بسیار ناپایدار هستند و به سلول‌های شما آسیب می‌رسانند. ویتامین C به‌طور مستقیم با اکسیداسیون مواد شیمیایی و تبدیل آن‌ها به مولکول‌های غیر مضر این آسیب را کاهش می‌دهد. کاهش آسیب اکسیداتیو می‌تواند برای بدن شما مفید باشد، از جمله کاهش سرطان و بیماری‌های قلبی

عملکرد بر روی سیستم ایمنی بدن
ویتامین C همچنین نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن شما ایفا می‌کند.
بسیاری از انواع سلول‌های ایمنی توسط ویتامین C، از جمله گلبول‌های سفید، تحریک می‌شوند.
این سلول‌های سفید خون کمک می‌کند تا بدن شما با عفونت‌ها و ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه کند و آن‌ها را از بین ببرد.
ویتامین C همچنین ممکن است سطح آنتی‌بادی‌های بدن شما را افزایش دهد که یکی دیگر از مکانیسم‌های دفاعی است که سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه به میکروب‌های مهاجم از آن استفاده می‌کند

ویژگی‌های دیگر
بدن شما نیاز به ویتامین C برای تولید انواع مختلف مواد شیمیایی مهم دارد.
به‌ عنوان‌ مثال، یک انتقال‌دهنده عصبی مهم به نام نوراپی¬نفرین (norepinephrine) است که برای عملکرد مناسب مغز شما لازم است و نقش مهمی در تنظیم حالات بدن دارد.
مثال دیگر، یک ماده شیمیایی به نام کارنیتین است که به انتقال مولکول‌های سوخت به سلول‌های عضلانی کمک می‌کند که از آن‌ها برای تولید انرژی استفاده می‌شود.
ویتامین C همچنین برای کبد شما ضروری است که کلسترول را از بین برده و از جریان خون خارج می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *