نقش دکستروز در بدن انسان

نقش دکستروز در بدن انسان

دکستروز که به نام گلوکز نیز شناخته می شود، کربوهیدرات (به طور خاص یک قند ساده) است که نقش اساسی در تأمین انرژی سلول ها دارد. از طریق یک سری واکنش ها، بدن دکستروز را به مولکول های کوچکتر تجزیه می کند و انرژی لازم برای عملکرد سلول های بدن را آزاد می کند.

یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات باعث می شود مقادیر زیادی گلوکز به جریان خون وارد شود. سلولهای بتا در لوزالمعده این افزایش قند خون را حس می کنند و انسولین را آزاد می کنند. انسولین باعث می شود که انتقال دهنده های خاص در بدن وارد قند شود. در همان زمان، سلول های کبدی نیز از طریق یک حمل کننده گلوکز مختلف، گلوکز مصرف می کنند.

در هر دو سلول کبد و ماهیچه، یک آنزیم کلیدی گلیکوژن را فعال و تولید می کند. این منجر به کاهش سطح قند خون در بدن شما و ذخیره گلوکز اضافی به عنوان گلیکوژن می شود. آدنوزین تری فسفات مهمترین مولکول برای ضبط، ذخیره موقت و متعاقبا انتقال انرژی برای انجام کار است. تمام سنتز ATP در سلول ها شما ناشی از تغییر شیمیایی ترکیبات سرشار از انرژی در رژیم غذایی مانند گلوکز و نشاسته است.

گلوکز یا دکستروز منبع اصلی انرژی در انسان و تنها منبع انرژی جنین و ارگان های وابسته به گلوکز مانند شبکیه، گلبول های قرم ، غدد جنسی و مغز است. انسولین هورمون کاهش دهنده گلوکز پلاسما و هورمون های افزایش دهنده گلوکز پلاسما گلوکاگون و اپی نفرین میزان وارد شدن گلوکز و سیستم بدن انسان را تعیین می کنند. انسولین از جذب گلوکز توسط بافت کبد، ماهیچه و چربی حمایت می کند.

علاوه بر این انسولین تشکیل گلیکوژن را تحریک می کند و از تشکیل گلوکز جدید و تجزیه گلیکوژن جلوگیری می کند.علاوه بر این، گلوکز باعث افزایش تولید پروتئین و جذب اسید آمینه توسط عضلات می شود.

 

منابع:

منبع ۱ 


شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و انواع مواد اولیه غذایی

لطفا جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش خرید دکستروز با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *