سوربیتول

سوربیتول یک نوع قند الکل است که می تواند به طور طبیعی در برخی از میوه ها یافت شود. از آنجا که کالری و قند کمتر در مقایسه با شیرین کننده های دیگر دارد، اغلب در غذاهای بدون قند یا دیابتی استفاده می شود. اگر شما از IBS یا سندرم روده تحریک پذیر رنج می برید، یا هر گونه اختلالات دیگر روده ای و یا به طور منظم شکاف شکمی، درد، گرفتگی، یبوست، اسهال و نفخ شکم دارید، ممکن است این ماده یا دیگر کربوهیدرات های قابل اشتعال زنجیره ای، مشکل دستگاه  گوارش شما باشد.

مواد غذایی حاوی سوربیتول

میوه ها
خربزه و تمشک دارای محتوای سوربیتول بالا هستند.
سیب، زردآلو، گلابی، آلو، گیلاس و آووکادو همچنین حاوی مقادیر کمی از این ماده هستند.
میوه های دیگر مانند موز، پرتقال، زغال اخته، توت فرنگی، گریپ فروت، کیوی، مقدار قابل توجهی از کربوهیدرات ها یا سوربیتول ندارند.

شیرینی ها و غذاهای فرآوری شده
هر گاه کلمه “بدون شکر” یا “دیابتی” را در برچسب غذایی بنویسند، ممکن است آن ماده غذایی حاوی این ماده باشد. لیست مواد حاوی آب نبات بدون قند، شکلات دیابتی، آدامس یا قهوه بدون قند، بستنی های بدون قند و سایر محصولات مشابه را بررسی کنید. اگر کلمات Sorbitol، Isomalt، Maltitol  یا Xylitol را مشاهده کنید، بدانید که این غذا حاوی سوربیتول یا سایر مواد مشابه است که می تواند سوربیتول را آزاد کند.

انعطاف پذیری سوربیتول
اگر فکر می کنید که غذاهای حاوی این ماده بالا باعث ایجاد مشکلات برای شما می شوند، می توانید از پزشک خود بخواهید تا آزمایشی به نام هیدروژن انجام دهد تا شما بتوانید از سازگاری این ماده افزوذنی با بدن خود مطمون شوید. این آزمایش بسیار ساده است و شامل خوردن دوزی از سوربیتول و کنترل تنفس شما در طول دو تا سه ساعت بعد است. اگر تنفس شما دارای سطوح بالاتر هیدروژن نسبت به حالت طبیعی باشد، حاصل تخمیر سوربیتول جذبی در روده شما است و نشانگر عدم تحمل سوربیتول است.
البته مصرفاین ماده در حالت عادی اصلا مشکلی ایجاد نمی کند و عدم سازگاری برای بدن انسان بسیار استثناست.

مانیتول
اگر به سوربیتول حساس هستید، احتمال دارد که شما به دیگر مواد پلی اتیل یا الکلهای قندی مانند مانیتول نیز بی میل باشید. مانیتول در هندوانه، قارچ، گل کلم، کرفس و سیب زمینی شیرین یافت می شود.

دیگر کربوهیدرات های قابل اشتعال زنجیره ای

سوربیتول و مانیتول تنها کربوهیدرات های قابل اشتعال زنجیره کوتاه یا FODMAP نیستند، که ممکن است علائم گوارشی شما برای شما ایجاد کند. فروکتوز، لاکتوز، فروکتان و گالاکتان همچنین می تواند بخشی از مشکلات شما باشد. غلظت فروکتوز و عدم تحمل لاکتوز را می توان با آزمون نفوذ هیدروژن تشخیص داد، اما حذف از رژیم غذایی تنها راه تعیین این است که آیا شما به مواد فروکتان و گالاکتان ها حساس هستید یا نه.
برای کمک به شناسایی بهترین رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *