کاربردهای مالتودکسترین

مالتودکسترین یک پلی ساکارید تا حدی هیدرولیز (کربوهیدرات پیچیده) ساخته شده از نشاسته ذرت ، سیب زمینی یا برنج است. به عنوان حامل عطر و طعم، ماده حجیم کننده و به عنوان ماده خشک کننده اسپری عمل می کند. همچنین با تهیه ۴ کیلو کالری در گرم، منبع مهمی از کربوهیدرات ها و کنترل اسمولالیسم برای نوشیدنی های ورزشی، فرمول های شیرخوار و محصولات مدیریت وزن است.

تغذیه نوزادان

مالتودکسترین ها یک جایگزین مناسب برای لاکتوز برای تأمین انرژی هنگام کمبود لاکتاز در نوزادان هستند. به جای گلوکز، ممکن است برای کاهش بار اسمزی و استرس دستگاه گوارش نیز مطلوب تر باشند. علاوه بر این، حلالیت مالتودکسترین اجازه می دهد تا برای یک فرمول بدون توده باشد.

نوشیدنی های ورزشی

مالتودکسترین به راحتی هضم می شود و به انرژی تبدیل می شود و این ماده را به عنوان یک ماده ایده آل برای نوشیدنی های ورزشی تبدیل می کند. مشابه سایر کربوهیدرات ها، مالتودکسترین باعث کاهش تجزیه گلیکوژن در طی تمرین طولانی مدت می شود. با ترکیب پروتئین، مالتودکسترین ها می توانند بازیابی گلیکوژن را تقویت کرده و سنتز پروتئین عضلات را تحریک کنند.

ورزشکاران همچنین هنگام تصمیم گیری در مورد مصرف نوشیدنی های ورزشی که برای آنها مفید است، باید اهداف بدنی خود را در نظر بگیرند. برای کسانی که لاغری تلاش می کنند، استفاده زیاد از انرژی (کربوهیدرات) با چربی مانند نوشیدنی های ورزشی ممکن است تعادل انرژی در بدن را مختل کرده و به جای رشد ماهیچه ها، ذخیره چربی اضافی را اضافه کند. علاوه بر این، برخی از ورزشکاران ممکن است کربوهیدرات های اضافی موجود در نوشیدنی های ورزشی را به خوبی تحمل نکنند و می توانند باعث ناراحتی معده شوند یا احساس ناخوشایندی در آنها ایجاد کند.

مدیریت وزن

در کنار چاقی، تقاضا برای غذاهای جایگزین کم کالری افزایش می یابد. مالتودکسترین ها به عنوان یک چربی شبه رفتار می کنند و ممکن است برای کاهش چربی غذاهای پر کالری مانند سس سالاد، مایونز و لبنیات بدون تغییر خصوصیات مهم مانند سفتی استفاده شود. این مهم است زیرا چربی حاوی بیش از دو برابر انرژی در هر گرم به عنوان کربوهیدرات ها (۹ کیلو کالری در مقابل ۴ کیلو کالری) است. مالتودکسترین نیز ممکن است در فرمولاسیون های بدون قند برای جایگزینی مواد جامد مورد استفاده قرار گیرد زیرا این مواد قندی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *