کاربرد دکستروز در بستنی

کاربرد دکستروز در بستنی

دکستروز یک قند ساده با فرمول مولکولی C6H12O6 است. گلوکز غنی ترین مونو سدیم زیر شاخه کربوهیدرات است. دکستروز منوهیدرات محصول نهایی هیدرولیز نشاسته است. شکری نسبتا شیرین است که شیرین تر از فروکتوز یا ساکارز است. شیرین کننده های مختلف با توجه به تعداد مولکول های کوچک در مخلوط بستنی، نقطه ی انجماد آب را به مقادیر مختلف کاهش می دهند.

پایین تر از وزن مولکولی شیرین کننده، اثر آن بر کاهش نقطه انجماد بیشتر است. دکستروز و فروکتوز با تقریبا نیمی از وزن مولکولی سوکروز، در کاهش نقطه ی انجماد دو برابر مؤثرتر از وزن مشابه سقز است. دکستروز در واقع باعث افزایش نقطه انجماد در مقایسه با ساکارز می شود.این افزایش در اندازه کریستال در نهایت به نقطه ای می رسد که در آن بستنی بافت ضخیم را توسعه می دهد که در آن نقطه مفید آن بیشتر می شود.

رابطه مستقیمی بین میزان کریستالیزاسیون و نقطه ی انجماد وجود دارد. به این معنی که نقطه ی انجماد پایین تر است، میزان کریستالیزاسیون بالاتر در طول ذخیره سازی بستنی ساخته شده با هر دو دکستروز یا فروکتوز است، به علت نقطه انجماد پایین، میزان ذوب بالاتر خواهد شد. دکستروز باعث تقویت طعم، ویسکوزیته کم می شود و نقطه انجماد تقریبا دو برابر میزان ساکارز را کاهش می دهد. این نتیجه بستنی نرمی است.

یکی از ویژگی های جالب دکستروز این است که حرارت آن منفی است. زمانی که آن را حل کند، یک اثر خنک کننده وجود دارد، که باعث می شود آن را بسیار با طعم نعنا سازگار باشد. اگر دکستروز را به طور مستقیم در دهان خود قرار دهید، متوجه خواهید شد که احساس تازه ای در زبان شما و احساس خنکی را می دهد. این یک مزیت بزرگ است زیرا زمانی که ما دکستروز را اضافه می کنیم، بستنی ها نیازی به یخ زدگی در دمای بسیار پایین ندارند.


شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و انواع مواد اولیه غذایی

لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *