گوارگام و فرآیند تولید آن

گوارگام

بسته به نیاز محصول نهایی گوارگام، تکنیک های مختلف پردازش مورد استفاده قرار می گیرند. تولید تجاری گوارگام به طور معمول از مراحل خوردکردن، تمیز کردن، ساییدن و پرداختن تشکیل می شود. انتخاب گوارگام در این فرآیند بسیار مهم است.یک نوع تقسیم بندی برای تمیز کردن آن بکار برده می شود و سپس آنرا خیس می کنند تا آن را در یک مخلوط کن دو مخروطی بفرستند. این مرحله بسیار مهم است زیرا میزان هیدراتاسیون محصول نهایی را تعیین می کند. محصول خیس شده که دارای رطوبت زیاد است، از طریق یک فلاکت عبور می کند. پس از این مرحله گوارگام را خشک می کنند. تکه های گوارگام از طریق صفحه نمایش چرخان نشان داده می شود تا اندازه ذرات مورد نیاز را ارائه دهد. با توجه به نیاز ویسکوزیته و غلظت مورد نیاز، به یک ماده یکنواخت، جداگانه و مورد انتظار تبدیل می شود.

این مرحله به کاهش بار و فشار بر روی چرخ دنده کمک می کند. پودر کردن محصول خیس شده بسیار سخت است و سنگ زنی و آسیاب مستقیم آن باعث ایجاد گرمای زیاد در دستگاه آسیاب می شود که در فرآیند تاثیر خوبی ندارد و هیدراتاسیون محصول را کاهش می دهد. از طریق حرارت دادن، سنگ زنی و صاف کردن، پوسته رویی جدا می شود و گوارگام تصفیه شده به دست می آید. از طریق فرآیند آسیاب، ماده تصفیه شده به پودر تبدیل می شود.

در نتیجه این فرآیند ترکیب ماده اصلی با پوسته جدا شده در مرحله تصفیه “غذای گوار” نامیده می شود، که به طور گسترده به عنوان خوراک دام به فروش می رسد. این ماده دارای پروتئین بالا و حاوی روغن و آلبومینوئید است.

تولیدکنندگان مقادیر و خصوصیات مختلف صمغ گوار را با اندازه ذرات، ویسکوزیته تولید شده و غلظت داده شده مشخص می کنند. گوارگام درشت معمولا ویسکوزیته پایینی را تولید می کند.

 

گوارگام و بازار آن در جهان

هندوستان در زمینه گوارگام و صمغ  گوار در بازار جهانی نقش مهمی ایفا کرده است. تولید این کشور در حدود ۸۰ درصد تولید کل جهان را به خود اختصاص داده است. این رقم تا ۶ هزار تن است. راجستان به طور کامل ۷۰ درصد از تولید گوارگام را دراختیار دارد .گوارگام به عنوان یک سبزی در شبه قاره هند مصرف می شود. همچنین در ساخت ترشیجات استفاده می شود. ۲۵۰۰۰ تن تولید کل در کشور به بازار داخلی وارد شده است.

صمغ گوار طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی را دارد و سهم عمده تقاضای بخش های مختلف صنعتی را دارد. هندوستان صادر کننده پیشرو خالص دانه گوارگام و آدامس گوار می باشد. این کشور صادر کننده بیش از ۱۱۷۰۰۰ تن گوارگام و مشتقات آن است که شامل ۳۳۰۰۰ تن آدامس گوار پالایش شده و ۸۴۰۰۰ تن آدامس گوار خردشده یا پودر شده است.

ارزش خالص صادرات هند بر این اساس Rs 500 crores تخمین زده شده است. تولیدات حاصل از گوارگام توسط هند به عنوان تولید کننده پیشرو این محصول غالب است. الگوی مصرف دانه های این ماده به طور عمده تحت تأثیر تقاضاهای صنعت نفت ایالات متحده آمریکا و مزارع نفت خاورمیانه قرار گرفته و محصولات مشتق شده از این دانه ها در صنایع حفاری نفت بسیار مفید هستند. تقریبا ۴۰ هزار تن گوارگام و مشتقات آن مورد نیاز است. همچنین در سایر نقاط جهان، روند مصرف به مرور زمان افزایش یافته است که منجر به معرفی این محصولات در بسیاری از کشورها شده است.

کشورهای عمده صادرات گوارگام گوارشی عبارتند از: هندوستان، پاکستان، ایاالت متحده، مکزیک، اسپانیا، فرانسه و یونان.

عرضه این محصول تقریبا بین سال های مختلف متفاوت است، در حالی که تقاضا در طول سال ها تقریبا ثابت است. مشارکت دلالان و سهامداران در بازار فیزیکی وجود دارد. این کالا تحت یک دوره ذخیره سازی طولانی بر اساس تقاضا و قیمت های بازار قرار دارد. هیچ مقرراتی مربوط به تولید، توزیع، بازاریابی، صادرات یا واردات کالا وجود ندارد و نیروهای بازار قیمت ها را تعیین می کنند.

 

گوارگام و کاربردها و مزایای آن

یک استفاده از صمغ گوار به عنوان یک ماده ضعیف کننده در غذاها و داروها برای انسان و حیوانات است. از آنجا که گوارگام بدون گلوتن است، به عنوان یک افزودنی برای جایگزینی آرد گندم در محصولات پخته شده استفاده می شود. پژوهش ها نشان می دهند که برای سلامت انسان مفید است. کلسترول و سطح قند خون را کاهش می دهد. از دیگر مزایای آن در کمک به کاهش وزن است زیرا با مصرف آن میزان جذب آب در بدن بیشتر شده که باعث تحریک معده می شود.

علاوه بر اثرات صمغ گوار بر ویسکوزیته، توانایی بالایی در جریان و یا تغییر شکل خواص مواد از دیگر مزایای آن است. در صورت اتصال متقابل با بور، ژل های شفاف را تشکیل می دهند. که این خاصیت در فرمولاسیون چند فاز مختلف برای شکستن هیدروژن استفاده می شود، گاهی اوقات به عنوان یک امولسیفایراستفاده می شود، زیرا از هم زدن قطره های نفت جلوگیری می کند و گاهی به عنوان یک تثبیت کننده برای جلوگیری از جداسازی ذرات جامد کمک می کند.

صمغ گوار با کاهش انتقال جرم در سطح جامد به مایع، رشد کریستال یخ را تسریع می بخشد. این ثبات را در طی چرخه یخ زدگی نشان می دهد، از این رو در بستنی استفاده می شود.
گوارگام یا صمغ گوار دارای اثرات سینرژیک است. همراه با صمغ زانتان، یک محصول ضخیم تر (۰٫۵٪ آدامس گوار / ۰٫۳۵٪ صمغ زانتان) تولید می کند که در مواد غذایی مانند سوپ ها استفاده می شود.

صمغ گوار یک هیدروکلوئید است که برای ساخت پاستای ضخیم بدون ایجاد ژل کاربرد دارد و برای نگه داشتن آب در سس یا امولسیون بسیار مفید است. گوارگام را می توان برای ضخیم شدن مایعات سرد و گرم، برای تولید ژل های گرم، فوم های سبک و به عنوان یک تثبیت کننده امولسیون استفاده کرد. صمغ گوار را می توان برای پنیر، ماست، سس، سوپ و دسرهای یخ زده استفاده کرد. صمغ گوار همچنین منبع خوبی از فیبر با ۸۰٪ فیبر محلول در وزن خشک است.

شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده انواع گوارگام.

 لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *