گوارگام و نقش ویژه آن در تولید محصولات غذایی

گوارگام از افزودنی های غذایی

گوارگام

گوارگام

یک استفاده از آدامس گوار به عنوان یک ماده ضعیف کننده در غذاها و داروها برای انسان و حیوانات است. از آنجا که گوارگام بدون گلوتن است، به عنوان یک افزودنی برای جایگزینی آرد گندم در محصولات پخته شده استفاده می شود. پژوهش ها نشان می دهند که برای سلامت انسان مفید است. کلسترول و سطح قند خون را کاهش می دهد. از دیگر مزایای آن در کمک به کاهش وزن است زیرا با مصرف آن میزان جذب آب در بدن بیشتر شده که باعث تحریک معده می شود.

گوارگام بسیار مقرون به صرفه است. از آنجا که تقریبا هشت برابر دیگر محصولات مشابه توانایی جذب آب دارد، به عنوان مثال برای جایگزینی ذرت در ترکیبات غذایی فقط به مقدار بسیار کمی برای تولید ویسکوزیته کافی لازم است.

علاوه بر اثرات آدامس گوار بر ویسکوزیته، توانایی بالایی در جریان و یا تغییر شکل خواص مواد از دیگر مزایای آن است. در صورت اتصال متقابل با بور، ژل های شفاف را تشکیل می دهند. که این خاصیت در فرمولاسیون چند فاز مختلف برای شکستن هیدروژن استفاده می شود، گاهی اوقات به عنوان یک امولسیفایراستفاده می شود، زیرا از هم زدن قطره های نفت جلوگیری می کند و گاهی به عنوان یک تثبیت کننده برای جلوگیری از جداسازی ذرات جامد کمک می کند.

آدامس گوار با کاهش انتقال جرم در سطح جامد به مایع، رشد کریستال یخ را تسریع می بخشد. این ثبات را در طی چرخه یخ زدگی نشان می دهد، از این رو در بستنی استفاده می شود.
گوارگام یا آدامس گوار دارای اثرات سینرژیک است. همراه با صمغ زانتان، یک محصول ضخیم تر (۰٫۵٪ آدامس گوار / ۰٫۳۵٪ صمغ زانتان) تولید می کند که در مواد غذایی مانند سوپ ها استفاده می شود.

آدامس گوار یک هیدروکلوئید است که برای ساخت پاستای ضخیم بدون ایجاد ژل کاربرد دارد و برای نگه داشتن آب در سس یا امولسیون بسیار مفید است. گوارگام را می توان برای ضخیم شدن مایعات سرد و گرم، برای تولید ژل های گرم، فوم های سبک و به عنوان یک تثبیت کننده امولسیون استفاده کرد. آدامس گوار را می توان برای پنیر، ماست، سس، سوپ و دسرهای یخ زده استفاده کرد. آدامس گوار همچنین منبع خوبی از فیبر با ۸۰٪ فیبر محلول در وزن خشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *