گوارگام و کاربردهای صنعتی آن

گوارگام از مواد افزودنی مواد غذایی

گوارگام_پویاویژن

گوارگام

صنعت نساجی : بهبود اندازه ها، بهبود چاپ پذیری
صنعت کاغذ: بهبود شکل ورق کاغذ، بهبود تاشوندگی کاغذ و بهبود تراکم برای چاپ
صنعت مواد منفجره: به عنوان عامل ضد آب مخلوط با نیترات آمونیوم، نیتروگلیسیرین و غیره
صنایع دارویی: به عنوان پرکننده در قرص ها
صنایع آرایشی و بهداشتی: تغلیظ کننده در خمیر دندان، به عنوان اسانس مطبوع در شامپوها
صنایع استخراج نفت و گاز: شکستگی هیدرولیکی صنایع استخراج نفت و گاز شیل حدود ۹۰ درصد گوارگام تولید شده از هند و پاکستان را مصرف می کند.
مایعات مورد مصرف در صنایع نفت و گاز معمولا شامل بسیاری از مواد افزودنی هستند که به دو هدف اصلی اهمیت می دهند، اول اینکه باعث ایجاد شکست و قابلیت حمل پروپانتن می شوند و دوم اینکه آسیب رسوبی را به حداقل می رسانند. ویسکوزرها، مانند پلیمرها و عوامل متقابل، تثبیت کننده های دما، عوامل کنترل pH و مواد کنترلی تجزیه کننده مواد، از جمله مواد افزودنی هستند که مایعات مصرف شده در این صنایع به عنوان افزودنی محلول در خود دارند. مناسب ترین ژل های بدین منظور عبارتند از پلی ساکارید های خطی مانند گوارگام، سلولز و مشتقات آنها.

لعاب گوار به عنوان تغلیظ کننده برای بهبود روغن (EOR) ترجیح داده می شود،گوارگام یا آدامس گوار و مشتقات آن بیشترین مواد تولید ژل برای این کار هستند. گوار محلول همچنین امولسیفایر خوبی است، زیرا دارای شاخه های بیشتری از شاخه های گالاکتوز است. گوارگام ویسکوزیته کم با برش را نشان می دهد، اما به شدت برشی باریک دارد. غیر یونی بودن آن توسط pH یونی تحت تأثیر قرار نمی گیرد، اما در pH پایین در دمای متوسط (pH 3  در دمای ۵۰ درجه سلسیوس) تجزیه می شود.

گوارگام تا هشت برابر ضخیم تر از نشاسته است. تولید کننده های آدامس گوار باعث تغییرات ظریف در خواص می شوند، مانند کاهش پیوند هیدروژن، افزایش حلالیت در مخلوط آب و الکل و بهبود سازگاری الکترولیت آن.
این تغییرات در خواص منجر به افزایش استفاده در زمینه های مختلف، مانند چاپ پارچه، مواد منفجره و کاربردهای دیگر در صنعت نفت و آب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *