۵ کاربرد مهم سوکر آلوز در داروسازی

کاربرد سوکرآلوز  (Splenda) در صنعت داروسازی به عنوان شیرین کننده داروها است. این ماده برای شیرین کردن غذاها، داروها و مکمل های غذایی استفاده می شود. بسیاری از شرکت های دارویی دنیا از این ماده در محصولات خود استفاده می کنند. 

کاربرد سوکرآلوز در داروسازی حدود ۸% است. گروهی از شرکت های داروسازی آن را یک محصول عالی می دانند، زیرا از نظر پایداری و شیرین بودن مزایای ویژه ای نسبت به سایر شیرین کننده ها دارد. سوکرالوزطعمی نزدیک به ساکارز دارد و با بیشتر شیرین کننده های مغذی و غیر مغذی و همچنین پلیول ها هم افزایی دارد. 

از آنجایی که ششصد برابر شیرین تر از قند است، به عنوان یک مزیت در برخی از قرص ها و داروهای فرم خشک استفاده می شود.

در سیستم های مایع از طیف وسیعی از pH تا فرمولاسیون خنثی  و همچنین گرما پایدار است، به این معنی که می تواند بدون هیچ گونه ضرر در برابر شرایط پردازش حرارت مانند پاستوریزاسیون یا UHT مقاومت کند.

داروهای حاوی سوکرآلوز

داروهای تجویز خوراکی در بسیاری از اشکال ودوزها از جمله اشکال جامد مانند کپسول یا قرص و فرم های مایع مانند محلول ها، شربت ها، امولسیون ها در اختیار بیمار قرار می گیرد.

 کاربرد مهم سوکر آلوز در داروسازی

کاربرد سوکرآلوز در قرص ها

  • استامینوفن: یک ماده رایج است که در درمان درد و تب استفاده می شود، اما تلخی آن می تواند یک مشکل باشد. محصولات زیادی برای رفع تلخی آن وجود دارد، اما به دلیل آنکه کودکان نیز از این دارو استفاده می کنند ممکن است سمیت و تحریک پذیری داشته باشند. بنابراین نیاز به فرمولاسیون ساده و شناخته شده وجود دارد. یکی از کاربردهای سوکرآلوز در داروسازی پوشاندن تلخی استامینوفن و بهتر کردن طعم آن است.
  • ویتامینC: یک ویتامین محلول در آب است که بدن قادر به تولید آن نیست و از بیرون باید وارد بدن شود. مکمل های این ویتامین را می توان استفاده کرد. قرص ویتامین C فاقد قند است و محبوب ترین مکمل در اکثر کشورهای دنیا است. برای عطر و طعم بهتر آن از سوکرآلوز استفاده می شود.
  • قرص های جویدنی: برای کودکان و بزرگسالانی که در بلع مشکل دارند، خوردن کپسول ناخوشایند است. قرص جویدنی هنگام جویدن در دهان ذوب می شود و صاف و سریع حل می شود. به دلیل اینکه در دهان حل می شوند برای خوش طعم کردن آنها از سوکرآلوز استفاده می شود.
  • قرص های سریع باز شونده دهانی: از کاربردهای مهم سوکرآلوز در داروسازی استفاده از آن در قرصهای سریع باز شونده دهانی (محصولات (ODT است. طعم خوب یک عامل کلیدی برای موفقیت بازار است. 

شربت ها و محلول ها

فرمولاسیون مایع دارویی خوراکی حاوی دفریپرون و یک ترکیب پوشاننده طعم هستند. ترکیب پوشش مزه شامل مقدار مؤثر شیرین کننده مانند سوکرالوز در هر لیتر از ترکیب مایع، مقدار مؤثر یک ماده غلظت دهنده به ازای هر لیتر ترکیب مایع، مقدار مؤثر یک ماده مرطوب کننده (مانند گلیسیرین) در هر لیتر ترکیب مایع و مقدار مؤثر حداقل یک ماده طعم دهنده که در آن فرم نهایی داروئی مزه دار شود.
برای طعم دار کردن این مایعات و داروها می توان از طعم دهنده های منتول و نعناع استفاده کرد، اما این در همه این داروها موثر نیست. یکی از کاربردهای سوکرآلوز بهبود شیرینی و طعم مایعات دارویی است.

داروهای کودکان

اگر نگران میزان قند موجود در رژیم غذایی کودک خود هستید، شیرین کننده های مصنوعی یک جایگزین هوشمند هستند. شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز باعث ایجاد نقص در هنگام تولد یا سرطان نمی شوند و با مشکلات رفتاری ارتباط ندارند.

 دادن دارو به کودکان معمولا سخت است. در نوزادان معمولا از فرمولاسیون مایع، مانند شربت استفاده می شود. در گروه سنی ۲ تا ۵ سال داروهای خوراکی، شربت ها یا قرص های جوشان ترجیح داده می شوند، در حالی که قرص های تجزیه کننده، قرصهای جویدنی یا کپسول در سنین ۶-۱۱ سال استفاده می شوند. در بزرگسالان قرص، کپسول، پودر، قرص جویدنی تجویز می شود. اگرچه بیشتر کودکان بالای ۶ سال می توانند اشکال جامد دارو را تحمل کنند، اما بسیاری از آنها تا زمان بزرگسالی از این سیستم ناراحت می شوند. از بین این اشکال،شربت محبوب است و توسط والدین و فرزندان به راحتی پذیرفته می شود.

 برای تجویز خوراکی در نوزادان و کودکان زیر ۵ سال ترجیح داده می شود.

کاربرد سوکرآلوز در داروهای کودکان برای شیرین کردن این محصولات استفاده می شود. تولید کنندگان آن را اضافه می کنند تا طعم و بوی شربت برای کودکان قابل تحمل باشد.

کاربرد سوکرآلوز در داروهای دامپزشکی

سوکرالوز به طور کلی بی خطر است، اما مصرف زیاد داروی حاوی آن برای سگ ها می تواند باعث اسهال در آنها شود.

سوکرآلوز در داروسازی منجر به افزایش فعالیت میلوپراکسیداز در روده موشهایی که دارای بیماری روده هستند، می شود. (میلوپراکسیداز آنزیمی در گلبول های سفید است که در کشتن  E. coli موثر است).

داروهای دندان پزشکی

سوکرالوز از باکتریهای دهانی که باعث پوسیدگی دندان می شود،حمایت ندارد. بنابراین می توان از آن در داروهای سازگار با دندان استفاده کرد.

پویا ویژن به عنوان یک شرکت تامین کننده مواد اولیه غذایی، در زمینه فروش سوکرآلوز بسیار فعال است. این شرکت با وجود کارکنان مجرب آماده پاسخگویی به نیاز شما مشتریان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *