۶ اثر مثبت اسید سیتریک در کشاورزی

۶ اثر مثبت اسید سیتریک در کشاورزی

اسید سیتریک یک ماده اسیدی است که در بسیاری از میوه ها مانند لیمو، پرتقال و انواع توت ها یافت می شود. در محیط زیست اسید سیتریک نه تنها برای انسان، حیوانات و آبزیان مضر نیست، بلکه گیاهان را نیز تحت تأثیر مثبت قرار می دهد.  اسید سیتریک هنگامی که در دوزهای کمتری استفاده می شود، برای گیاهان مفید است. 

موادی که معمولاً در دسترس کشاورزان قرار می گیرند: شامل فسفر، گوگرد، نیتریک و سیتریک است. اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف و جامد است و در کشاورزی استفاده از اسید سولفوریک، اسید فسفریک، اسید نیتریک ایمن تر و موثرتراست.

۶ اثر مثبت اسید سیتریک در کشاورزی

تاثیرات مثبت استفاده از اسید سیتریک در کشاورزی:

در ادامه لیستی از مضرات و فواید اسید سیتریک در صنعت کشاورزی رو توضیح می دهیم :

۱- اسید سیتریک کاهش دهنده PHاست:

 pH محصولات کشاورزی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند نوع محصول، نوع آب،pH  اولیه آب و pH اولیه خاک. اسید سیتریک در کشاورزی قادر خواهد بود سطح pH محصولات زراعی را اصلاح کرده و محصولاتی با کیفیت و همچنین میوه و سبزیجاتی با طعم و عطر بهتر تولید شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب توصیه می شود از یک دستگاه اندازه گیری pH استفاده شود.

۲- اسید سیتریک گرفتگی لوله های آبیاری را باز می کند:

اسید سیتریک مایع، برای گرفتگی لوله های ناشی از کربنات کلسیم و رسوب منیزیم، می تواند به طور مستقیم در آب آبیاری تزریق شود و لوله های سیستم آبیاری را کاملا تمیز کند. با بیشتر کودها برای مصارف کشاورزی سازگار است.

۳- اسید سیتریک یک قارچ کش طبیعی است:

اسید سیتریک رقیق شده را می توان در درختان میوه، سبزیجات و تزئینات به عنوان یک قارچ کش طبیعی استفاده کرد. استفاده از آن برای پیشگیری در مواقعی که احتمال حمله آفات وجود دارد، توصیه می شود.  با این کار درختان میوه و سبزیجات مقاوم می شوند، بنابراین در مقابل حمله آفات و قارچ ها قوی تر می شوند.

۴- اسید سیتریک باعث دفع قورباغه ها می شود:

اسید سیتریک در کشاورزی می تواند برای دفع قورباغه از گیاهان استفاده شود. به دلیل اثرات فیتوتوکسیک (سمی) آن روی گیاهان بدون آسیب رساندن به برگ ها، در کنترل قورباغه ها موثر است.

۵- اسید سیتریک در چرخه Krebsوجود دارد:

اسید سیتریک یکی از اجزای اصلی چرخه کربس است و حتی گاهی این چرخه را چرخه اسید سیتریک می گویند. این چرخه توسط گیاهان برای تبدیل اسیدهای مختلف سیتریک به فسفاتها استفاده می شود که به عنوان منبع انرژی سلول عمل می کنند. چرخه به یک منبع ظریف اسید سیتریک متکی است که آن را به سیترات تبدیل می کند. اسید سیتریک نباید در آب  زیاد باشد، زیرا ممکن است این چرخه را مختل کند یا منجر به فسفات های اضافی شود.

۶- اسید سیتریک در اثر آللوپاتی شرکت می کند:

استفاده از دوز مکرر اسید سیتریک در کشاورزی می تواند باعث از بین رفتن علف های هرز شود. استفاده از دوزهای پایین اسید سیتریک و اسید اسکوربیک در گیلاس می تواند میکروب های آن را از بین ببرد و باعث تقویت ریشه زایی و بقا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *