نوشیدنی شیر اسید با کربوکسی متیل سلولز

نوشیدنی شیر اسید با کربوکسی متیل سلولز

نوشیدنی شیر اسید با کربوکسی متیل سلولز

نوشیدنی شیر اسید نوعی نوشیدنی شیر مخلوط، با مزه شیرین و ترش است و از موادی شامل آب، شیر (یا پودر شیر، ماست پس از تخمیر و غیرفعال شدن)، تثبیت کننده امولسیون، اسید سیتریک، اسانس میوه ای و رنگدانه مصنوعی فرآوری می شود. برخی از شرکتهای تولید نوشیدنی شیر اسید مقدار کمی آب و رنگدانه طبیعی را در ترکیبات این محصول اضافه می کنند تا نقطه فروش را افزایش داده و مصرف کنندگان را به خود جلب کنند. در نوشیدنی های شیر اسیدی، استفاده از کربوکسی متیل سلولز سدیم می تواند بافت نوشیدنی ها را تثبیت کند، از رسوب گذاری و لایه بندی در نوشیدنی ها جلوگیری کند، طعم را بهبود بخشد و مقاومت در برابر حرارت را تقویت کند. در فرآیند تولید برخی از شرکتهای تولید نوشیدنی شیر اسید فقط از کربوکسی متیل سلولز سدیم به عنوان تثبیت کننده و غلظت دهنده استفاده می کنند. در حالیکه در سایر شرکت ها از ترکیبات سدیم کربوکسی متیل سلولزدر تولید استفاده می کنند.در این مقاله قصد داریم شما را با نوشیدنی شیر اسید با کربوکسی متیل سلولز آشنا کنیم.

نوشیدنی شیر اسید با کربوکسی متیل سلولز

نوشیدنی اسید لاکتیک نوعی نوشیدنی شیر اسیدی است که از شیر تازه توسط تخمیر اسید لاکتیک یا مخلوط کردن با اسیدها تهیه می شود. ترکیبی است که از مواد بسیاری تشکیل شده و حاوی حدود ۸۸٪ آب است و مواد مختلف موجود در شیر به طور متقابل یک سیستم تثبیت کننده پراکنده را تشکیل می دهند. از آنجا که محصولات آن از طعم شیرین و ترش مناسب برخوردار است، مورد استقبال اکثر مصرف کنندگان قرار می گیرد. در چین، این محصول به سرعت در حال افزایش محبوبیت است. در فرایند تخمیر و تولید نوشیدنی های اسید لاکتیک، اگر تقویت کننده تغذیه در نوشیدنی ها اضافه شود، در نتیجه تغییر در ترکیبات نمکی محلول شیر، تراکم محلول و کاهش pH، تصفیه حرارت و غیره ایجاد می شود. تأثیر زیادی در پایداری شیر دارد. علاوه بر این، از آنجا که مقدار pH نهایی نوشیدنی ۴٫۲-۴٫۴ است و به نظر می رسد که نقطه ایزوالکتریک کازئین باشد، بنابراین حل مشکل بارش پروتئین کلید فنی تولید نوشیدنی های اسید لاکتیک است. به عنوان یک غلظت دهنده عالی سدیم کربوکسی متیل سلولز امکان استفاده گسترده در نوشیدنی های پروتئین اسیدی را فراهم می کند.

• به عنوان یک تثبیت کننده در نوشیدنی های اسید لاکتیک، سدیم کربوکسی متیل سلولز از مقاومت خوبی در برابر حرارت برخوردار است.

• مطالعات نشان داد که مقدار اضافی کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) و پارامترهای مولکولی آن (مانند وزن مولکولی، درجه جایگزینی)، تکنیک های فرآوری (مانند همگن سازی) تأثیرات بیشتری بر پایداری نوشیدنی های شیر اسیدی دارند.

• به طور خاص، وقتی نوشیدنی های شیر اسیدی حاوی کربوکسی متیل سلولز نباشند، تجمع در کازئین اتفاق می افتد. مقدار تسویه بیشتر می شود. و سیستم ناپایدار است. وقتی کسر جرمی CMC 0.05٪ باشد، مقدار ته نشینی بیشتر است. این بدان دلیل است که جذب اشباع نشده در سطح کازئین رخ می دهد.

کربوکسی متیل سلولز از لحاظ تغذیه ای فاقد کالری است، بنابراین در مواد غذایی رژیمی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این ماده همچنین در مواد غذایی مختلف به عنوان پایدار کننده و غلیظ کننده کاربرد دارد. محلول های غلیظ و شفاف و بدون مزه می سازد. این ماده ویسکوزیته محلولی را که در آن حل می شود به سرعت افزایش می دهد.

کاربرد های کربوکسی متیل سلولز در مواد مختلف

• کربوکسی متیل سلولز در نوشیدنی های اسیدی با پایه شیر: از جدا شدن رسوب پروتئین ها جلوگیری می کند و باعث بهبود طعم و مزه می شود.

• کربوکسی متیل سلولز در پنیرها: جایگزین چربی در محصولات پرچرب، جلوگیری از بروز سینرسیس، کنترل ویسکوزیته و بهبود طعم و مزه

• کربوکسی متیل سلولز در بستنی: کنترل ذوب شدن و ویسکوزیته، بهبود بافت و پایداری بستنی یخی و همچنین از جدا شدن آب جلوگیری می کند.

• کربوکسی متیل سلولز در نوشیدنی های فوری شکلاتی: باعث بهبود طعم و مزه، پایدار سازی امولسیون و جایگزین چربی در محصولات کم چرب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *