فواید و مضرات گوارگام

فواید و مضرات گوارگام

گوارگام چیست؟

گوارگام که با نام گوران نیز شناخته می شود، از حبوباتی به نام لوبیا ساخته می شود. این نوعی پلی ساکارید یا زنجیره طولانی از مولکولهای کربوهیدرات پیوند یافته است و از دو قند به نام های مانوز و گالاکتوز تشکیل شده است. گوارگام اغلب به عنوان افزودنی غذایی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. به خصوص در تولید مواد غذایی بسیار مفید است زیرا محلول است و می تواند آب را جذب کند و ژلی تشکیل می دهد که می تواند محصولات را پیوند دهد. این مقاله فواید و مضرات گوارگام بررسی می شود تا مشخص شود آیا برای شما مضر است.

فواید و مضرات گوارگام

سازمان غذا و دارو (FDA) می گوید که این ماده به مقدار مشخص در محصولات غذایی مختلف برای مصرف بی خطر است. ترکیب دقیق مواد مغذی گوارگام بین تولید کنندگان متفاوت است. گوارگام معمولاً کم کالری است و عمدتا از فیبر تشکیل شده است. در

آیا گوارگام یک ماده سالم است؟

گوارگام یک ماده افزودنی غذایی است که در کل منابع غذایی یافت می شود.

اگرچه حاوی چندین فواید سلامتی است، اما با عوارض جانبی منفی همراه بوده و حتی استفاده از آن در برخی محصولات ممنوع است.

گوارگام برای چه استفاده می شود؟

گوارگام در درجه اول به عنوان ماده افزودنی در غذاهای فرآوری شده شناخته می شود و به این ترتیب از دهه ۱۹۵۰ هبه عنوان ماده غلیظ کننده در مواد غذایی تولیدی استفاده می شود. در مقایسه با نشاسته ذرت، قدرت گوارگام هشت برابر بیشتر است.

گوارگام، که در اصطلاح دیگر صمغ گوار نامیده می شود، برای تثبیت و امولسیون محصولات صنعتی و همچنین غذاها استفاده می شود. غذاهایی که معمولاً در آنها استفاده می شود شامل بستنی، ماست، شیر نارگیل و بادام، سوپ و مکمل های فیبر است. در محصولات صنعتی، از گوارگام به عنوان ماده غلیظ کننده و اتصال دهنده استفاده می شود که ممکن است در قرص ها، لوسیون ها و کرم ها مشاهده کنید.

محصولاتی که حاوی گوارگام هستند:

گوارگام به طور گسترده ای در سراسر صنایع غذایی استفاده می شود.

غذاهای زیر اغلب حاوی آن هستند:

• بستنی

• ماست

• سس سالاد

• سس ها

• غلات صبحانه

• سبزیجات

• پودینگ

• سوپ

• پنیر

علاوه بر این محصولات غذایی، گوارگام در محصولات آرایشی، دارویی، منسوجات و محصولات کاغذی یافت می شود.

فواید گوارگام

گوارگام به دلیل توانایی غلیظ و تثبیت محصولات غذایی بسیار مشهور است، اما ممکن است برخی از مزایای سلامتی را نیز به همراه داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که می تواند برای چند قسمت خاص از سلامتی، از جمله سلامت دستگاه گوارش، قند خون، کلسترول خون و حفظ وزن مفید باشد. در زیر برخی از مزایای محبوب استفاده از گوارگام برای سلامتی ذکر شده است

سلامت دستگاه گوارش

از آنجا که گوارگام سرشار از فیبر است، ممکن است از سلامت دستگاه گوارش شما پشتیبانی کند. تحقیقات نشان می دهد که با تسریع در حرکت از طریق روده به رفع یبوست کمک می کند. همچنین مصرف گوارگام با بهبود در بافت مدفوع و دفعات حرکت روده ارتباط دارد. علاوه بر این، ممکن است با تقویت رشد باکتری های خوب و کاهش رشد باکتری های مضر در روده، به عنوان یک پروبیوتیک عمل کند.

در یک تحقیق، به ۶۰ شرکت کننده مبتلا به یبوست مکمل حاوی گوارگام داده شد. آنها کاهش قابل توجهی در غلظت باکتریهای مضر در دستگاه گوارش خود داشتند. به لطف توانایی آن در تقویت سلامت دستگاه گوارش، ممکن است در درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز کمک کند.

کلسترول خون

مشخص شده است که فیبرهای محلول به وفور در گوارگام یافت می شوند، دارای اثر کاهش کلسترول هستند. فیبر به اتصال اسیدهای صفراوی در بدن کمک می کند، باعث دفع آنها می شود و میزان اسیدهای صفراوی را در گردش کاهش می دهد. این کبد را مجبور به استفاده از کلسترول می کند تا اسیدهای صفراوی بیشتری تولید کند و منجر به کاهش سطح کلسترول می شود.

قند خون

چندین تحقیق نشان داده است که گوارگام ممکن است در کاهش قند خون موثر باشد. زیرا نوعی فیبر محلول است که می تواند جذب قند را کند کرده و منجر به کاهش سطح قند خون شود.

در یک تحقیق، به افراد مبتلا به دیابت چهار بار در روز و در طی یک دوره شش هفته، گوارگام داده شد. تحقیقات نشان می دهد که گوارگام منجر به کاهش قابل توجه قند خون و کاهش ۲۰ درصدی کلسترول LDL می شود. تحقیقات دیگر نیز یافته های مشابهی را نشان می دهد که مصرف گوارگام به طور قابل توجهی کنترل قند خون را در ۱۱ شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود می بخشد.

کاهش وزن

برخی از محققان دریافته اند که گوارگام می تواند به کاهش وزن و کنترل اشتها کمک کند. به طور کلی، فیبر هضم نشده از طریق بدن حرکت می کند و ممکن است ضمن کاهش اشتها، به ایجاد سیری کمک کند.

کنترل فشار خون بالا

مصرف گوارگام با هر وعده غذایی می تواند برای افرادی که فشار خون دارند مفید باشد. طبق تحقیقات، گوارگام با کاهش فشار خون بالا در افراد مبتلا به فشار خون بالا کار می کند.

پیشگیری از اسهال ناشی از شیمی درمانی

گوارگام قادر به جلوگیری از اسهال است که به عنوان یک اثر جانبی شیمی درمانی رخ می دهد. با این حال، شواهد ناکافی بر این ادعاها وجود دارد. برای ارزیابی میزان تاثیر گوارگام در مدیریت اسهال که با درمان سرطان مرتبط است، تحقیقات بیشتری لازم است.

کاربردهای سنتی و فواید گوارگام

 • گوارگام می تواند اثر بخشی برخی از قرص های جلوگیری از بارداری، آنتی بیوتیک ها و داروهای دیابت را کاهش دهد.
 • گوارگام منبع خوبی از فیبر است.
 • گوارگام باعث کاهش کلسترول کل می شود. ضمن افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب)، تری گلیسیرید را کاهش می دهد.
 • گوارگام میزان رطوبت موجود در مدفوع را منظم می کند، مایعات اضافی را در اسهال جذب می کند و مدفوع را نرمتر می کند تا یبوست را کاهش دهد.
 • پاسخ قند خون به غذا را کاهش می دهد و این باعث کاهش التهاب گوارشی می شود.
 • مصرف گوارگام از تشکیل گاز اضافی در روده بزرگ جلوگیری می کند.

مضرات گوارگام

آیا گوارگام اثرات جانبی دارد؟

 • عوارض جانبی رایج گوارگام شامل نگرانی های روده ای مانند اسهال، مدفوع شل و گازگرفتگی است.
 • گوارگام می تواند فشار خون شما را کاهش دهد، و این می تواند برای هر کسی که از قبل فشار خون پایین دارد خطرناک باشد.
 • گوارگام به دلیل توانایی کاهش سطح قند خون، می تواند منجر به افت قند خون شود، دیابتی ها باید احتیاط کنند.
 • تحقیقات کافی در مورد اثرات گوارگام بر بارداری و نوزادان انجام نشده است، بنابراین پیشنهاد می شود زنان باردار باید از مصرف آن یا تغذیه گوارگام برای نوزادان و کودکان خردسال خودداری کنند.
 •  

دوزهای بالا می تواند اثرات منفی داشته باشد

 • مصرف مقادیر زیادی گوارگام می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.
 • متأسفانه، این باعث ایجاد مشکلات جدی، از جمله انسداد مری و روده کوچک و در بعضی موارد، حتی مرگ شد. این عوارض جانبی خطرناک در نهایت منجر شد تا FDA استفاده از گوارگام در محصولات کاهش وزن را ممنوع کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این عوارض، ناشی از دوز گوارگام است که به طور قابل توجهی بالاتر از مقدار موجود در اکثر محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *