کاربرد سیترات سدیم در نوشیدنی ها

کاربرد سیترات سدیم در علوم ازمایشگاهی

کاربرد سیترات سدیم در نوشیدنی ها یک ماده غذایی معمول و مهم است.

سیترات سدیم، نمک سدیم اسید سیتریک با شماره افزودنی غذایی E331  است. معمولاً وقتی در مورد کاربرد سیترات سدیم صحبت می کنیم به تری سدیم سیترات ( E331iii ) اطلاق می شود. این ماده معمولاً به همراه اسید سیتریک به مواد غذایی و نوشیدنی ها اضافه می شود.

کاربرد سیترات سدیم در نوشیدنی ها

در بازار، اسید سیتریک و  نمک های آن مانند سیترات سدیم عملکردهای مختلفی دارند. برنامه اصلی برای تقویت طعم است. بسیاری از نوشابه های لیمو، آهک و مرکبات موجود، از اسید سیتریک به عنوان روشی برای تقویت لکه ها استفاده می کنند و این طعم دهنده های میوه گرمسیری را با هم مرتبط می کنند. علاوه بر این، اسید سیتریک می تواند به ثبات در اسیدیته و عطر و طعم آب میوه ها و یا مغزهای میوه کمک کند.

در صورت استفاده همراه با سدیم سیترات، اسید سیتریک ممکن است به حفظ طعم سایر انواع نوشابه ها بدون افزودن به لکه ها کمک کند.

کاربرد تری سیترات سدیم در نوشیدنی ها

تری سدیم سیترات نسخه ای است که بیشتر توسط تولید کنندگان مواد غذایی، داروها و وسایل مراقبت شخصی استفاده می شود. به عنوان نمک سدیم اسید سیتریک، طعم ترش و شور را به غذاها و نوشیدنی ها منتقل می کند. این ماده کمی قلیایی است و در رابطه با اسید سیتریک به عنوان یک عامل بافر قابل استفاده است. و همچنین دارای عطر و طعم شور و ملایم تارت است. از نظر ملایم اساسی است و می تواند به همراه اسید سیتریک برای ساختن بافرهای سازگار با بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. به منظور افزایش طعم یا کاهش سطح PH در مواد غذایی و نوشیدنی ها اضافه می شود، می تواند به عنوان یک اسید کننده یا بافر کننده در ترکیب با اسید های آزاد در نوشیدنی ها نیز استفاده شود.

سیترات سدیم همراه اسید سیتریک  در نوشیدنی ها

کاربرد سیترات سدیم در صنعت نوشیدنی است. اسید سیتریک و سیترات به عنوان اسید کننده در نوشیدنی های گازدار و همچنین تقویت کننده و نگهدارنده عطر و طعم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی در نوشیدنی های غیر الکلی است.  نوشابه های گازدار، آب میوه ها و نوشیدنی های آب میوه ای غالباً تا ۵/۰٪  حاوی اسید سیتریک هستند.  اسید سیتریک به عنوان ماده افزودنی ترجیحی در صنعت نوشیدنی وجود دارد.  نمک های اسید سیتریک و مرکبات به عنوان یک تنظیم کننده pH طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند و نسبت به اسیدهای دیگر مانند اسید فسفریک، راحت تر قابل نگهداری و ذخیره می باشند. با تنظیم سطح pH می توان رشد باکتری در نوشیدنی را کند و یا از آن جلوگیری کرد. در محصولات حاوی میوه، اسید سیتریک طعم دهنده های میوه را اصلاح و تقویت می کند.

کاربرد سیترات سدیم در نوشیدنی ها

سیترات سدیم در انواع نوشیدنی ها

  • نوشیدنی های گازدار
  • نوشیدنی های پودری شده
  • کوکا کولا
  • آب میوه
  • نوشیدنی های آماده و فوری   
  • نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی
  • شربت ها
  • نوشیدنی های آب میوه ای
  • چای و قهوه

نتیجه گیری

با بررسی این مقاله می توان نتیجه گرفت، استفاده از آن کیفیت نوشیدنی های مختلف را بهتر می کند. کاربرد آن در نوشیدنی ها باعث تقویت طعم، ثبات اسیدیته و عامل بافر است.
شرکت پویا ویژن با داشتن سیترات سدیم با کیفیت، آماده ارائه آن به مشتریان عزیز می باشد. مشتریان ما از طعم طبیعی و ملایم و همچنین کیفیت کلی محصولات ما بسیار قدردانی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *