استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع داروسازی

اسید اسکوربیک در داروخانه

عملکرد اسیداسکوربیک در بدن

از کاربردهای تجاری اسید اسکوربیک در ترکیب آلی طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است. حل شونده در آب می‌باشند و از نیازهای غذایی انسان است که کمبود آن موجب بیماری اسکوربوت می‌شود.اسید اسکوربیک در صنایع داروسازی ماده ای مغذی اساسی است که به طور عمده در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. بدن برای ایجاد و حفظ استخوان ها، رگ های خونی و پوست به اسید اسکوربیک احتیاج دارد.

رابطه بین اسید اسکوربیک و صنایع داروسازی

صنعت داروسازی بزرگترین مصرف کننده اسید اسکوربیک است. به طوریکه یک سوم از کل تولید اسید اسکوربیک از استفاده می شود. از آنجا که ویتامین C به بازیافت ویتامین E کمک می کند، ماده اولیه برای تهیه مکمل های ویتامین C در صنایع دارویی استفاده می شود. همچنین ممکن است از آن برای کاهش شدت سرماخوردگی استفاده شود. اسیداسکوربیک در صنایع داروسازی به عنوان یک داروی تزریقی و در فرمولاسیون خوراکی مانند قرص، کپسول، قرص جویدنی و آدامس در دسترس است.

استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع داروسازی

 ویتامین C معمولاً هنگام مصرف به عنوان مکمل، نباید در دوزهای بیشتر از ۲ گرم در روز استفاده شود. مشتقات اسید آسکوربیک هیدروفیل مانند آسکوربیک گلیکوزید نه تنها به عنوان آنتی اکسیدان بلکه به عنوان مواد تحریک کننده مواد غذایی و دارویی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

مشتقات اسید اسکوربیک هیدروفوبیک مانند مشتقات اسیدهای چرب اسکوربیلی مونو- و دی آلکیلو اسید یا به عنوان دارو یا اجزای حامل استفاده می شوند. 

مشتقات اسیدهای چرب اسیدهای چرب آسکوربیل n-alkyl به عنوان آنتی اکسیدان ها یا داروهای ضد سرطان برای فرمولاسیون های نانوذرات مانند میسل، میکرومولسیون ها و لیپوزوم ها تدوین شده اند. 

وزیکولهای ASC-P که آسپازوم نامیده می شوند، ذرات با اندازه زیر میکرون هستند که می توانند داروهای هیدروفیل را محاصره کنند. در شرایط ذخیره سازی طبیعی قرص های اسید اسکوربیک از نوع تجاری برای بیش از ۵ سال پایدار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *