کاربرد کلرید کلسیم در بتن

کاربرد کلرید کلسیم در بتن

استفاده از کلرید کلسیم در بتن چه کاربردهای دارد؟

چرا از کلرید کلسیم در سیمان استفاده می شود؟

کلرید کلسیم (CaCl2) توانایی تسریع در هیدراتاسیون سیمان و کاهش زمان تنظیم شده به اندازه دو سوم را دارد. تحقیقات نشان داده است که میزان افزودن ۲٪ دارای قدرت پخت معادل ۵۰ درجه فارنهایت به عنوان بتن ساده در ۷۰ درجه فارنهایت است.

زمان تنظیم شده زیر ۵۰ درجه فارنهایت طولانی تر خواهد بود، اما سرعت تسویه سریع هنوز هم بیشتر از بتن ساده است.

کاربرد کلرید کلسیم در بتن

کلرید کلسیم علاوه بر سهم مهم محافظت از هوای سرد و مقاومت اولیه بتن، برای تولید بتن با کیفیت بهتر سریعتر ترکیب می شوند. شتاب بتن با کلرید کلسیم انجام کارها را در اسرع وقت و با صرفه اقتصادی بسیار تسهیل می کند.

کلرید کلسیم در بتن سیمان

دستورالعمل استفاده از کلرید کلسیم در بتن

– کلرید کلسیم که به عنوان مواد افزودنی برای بتن استفاده می شود باید شرایط ASTM D98 را داشته باشد.

– مقدار کلرید کلسیم مورد استفاده نباید بیش از ۲٪ باشد و ترجیحاً باید به صورت محلول به سنگدانه های موجود در درام مخلوط کن یا به عنوان بخشی از آب مخلوط کننده اضافه شود، در نتیجه مقدار کل آب مخلوط کننده مورد نیاز کاهش می یابد.

– هنگامی که از مخلوط بتن آماده استفاده می شود، در صورت تخلیه بتن ظرف یک ساعت پس از شروع مخلوط شدن، باید کلرید کلسیم در محل کارخانه اضافه شود. در غیر این صورت، باید در محل کار اضافه شود، حداقل برای سه دقیقه یا ۳۰ دور میکسر مخلوط کنید.

– اگر از کلرید کلسیم خشک استفاده شده باشد، باید قبل از تخلیه، به توده های موجود در درام میکسر و یا دستگاه مخلوط کن بدون توده اضافه شود.‌کلرید کلسیم متمرکز نباید مستقیماً با سیمان خشک تماس پیدا کند زیرا ممکن است باعث ایجاد خرابی آن شود.

ساخت کلرید کلسیم

کلرید کلسیم با هم زدن مداوم به راحتی در آب سرد حل می شود. همیشه کلرید کلسیم را به آب اضافه کنید. به کلرید کلسیم آب اضافه نکنید. برای حل کلرید کلسیم هرگز از آب گرم استفاده نکنید. در حین انحلال گرما آزاد می شود. از پاشیدن محلول داغ خودداری کنید. اجازه دهید محلول قبل از استفاده خنک شود.

اقدامات احتیاطی ایمنی

برای جلوگیری از تماس هنگام دست زدن به کلرید کلسیم، استفاده از عینک ایمنی، مراقبت و تمیزی مناسب، به علاوه استفاده از عینک ایمنی کافی است. هنگام حل کردن کلرید کلسیم جامد یا استفاده از محلول های مایع، از لباس محافظ ضد نفوذ مانند دستکش لاستیکی، پیش بند و عینک ایمنی استفاده کنید.

اگر کلرید کلسیم با پوست تماس گرفت، کاملاً با آب بشویید. چشمهای آلوده با این ماده را به مدت ۱۵ دقیقه با آب روان بشویید. برای هرگونه تحریک مداوم یا احساس سوزش، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. قبل از استفاده مجدد لباس های خود را بشویید.

از کلریدهای کلسیم به عنوان تسریع کننده در فرآیند هیدراتاسیون سیمان استفاده می شود که منجر به تنظیم سریع بتن و بدست آوردن بتن با مقاومت اولیه بالا می شود. حداکثر حد مجاز افزودن کلرید کلسیم به صورت پوسته ۲٪ است.

روشهای افزودن کلرید کلسیم

کلرید کلسیم به صورت گلوله یا سایر گرانول ها یا به صورت محلول در دسترس است. از آنجا که تمام اشکال کلرید کلسیم در آب قابل حل است، استفاده از آن به صورت محلول توصیه می شود.

تأثیر کلرید کلسیم بر خصوصیات بتن

تنظیم زمان

از آنجا که کلرید کلسیم به طور عمده به عنوان شتاب دهنده در بتن مورد استفاده قرار می گیرد، به طور قابل توجهی زمان گیرش اولیه و نهایی بتن را کاهش می دهد.

این ماده در دماهای پایین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا امکان اتمام سریعتر را فراهم می کند. اما استفاده از این شتاب دهنده در هوای گرم توصیه نمی شود زیرا بتن را بسیار سریع تنظیم می کند و باعث می شود که بتن ریزی و پایان آن دشوار باشد.

نسبت سیمان آب

کلرید کلسیم به میزان قابل توجهی آب مورد نیاز برای تولید یک کسری خاص را کاهش نمی دهد و انتظار نمی رود که این عامل نقش غالب در تقویت بتن داشته باشد. از آنجا که یک تسریع کننده است، ممکن است باعث ایجاد سفتی بتن شود.

انجماد و ذوب شدن

بتن حاوی کلرید کلسیم به سرعت سفت شده و در اثر یخ زدگی و ذوب شدن مقاومت اولیه در برابر آسیب ایجاد می کند. این مسئله ممکن است در بتن ریزی زمستانی هنگامی که می توان مواد اولیه را در معرض استفاده نمک های یخ زدایی قرار داد، مهم باشد.

به دلیل استفاده از کلرید کلسیم در بتن، در بعضی موارد رسوب مایل به سفید روی سطح بتن پخته شده ایجاد می شود. اما در شرایط عادی قرار گرفتن در معرض، آب را به خود جلب می کند.

این رسوبات سفید رنگ در آب قابل حل نیست، بنابراین از اسید کلریدریک رقیق برای حذف آن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.