کاربرد فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذایی

کاربرد فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذایی

کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذایی

کربوکسی متیل سلولز یا CMC  که به صمغ سلولزی نیز معروف است. کربوکسی متیل سلولز یک مشتق سلولز با گروه های کربوکسی متیل است که به برخی از گروه های هیدروکسیل متصل می باشد. انوا کربوکسی متیل سلولز به دو گروه صنعتی و خوراکی تقسیم می شود که در این مقاله موضوع بحث اصلی ما نوع خوراکی آن است که در صنایع غذایی استفاده می شود. در ادامه نیز به بررسی این موضوع که کاربرد فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز در صنایع غذای چیست؟ بپردازیم.

ممکن است که در زندگی روزانه خود با این ترکیب سر و کار نداشته باشید و این موضوع برای شما اهمیت نداشته باشد ولی اگر در دوره خاصی از یک رژیم غذایی هستید و یا حساسیت خاصی بر روی مواد غذایی و ترکیبات آ ن ها دارید یا در حرفه خود با این مواد سر و کار دارید تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. برای دریافت بیشتر اطلاعات درباره ترکیبات موجود در مواد غذایی و ترکیباتی که به طور غالب در صنایع غذایی استفاده می شوند به وبسایت پویا ویژن مراجعه کنید. برای خرید آسان و بی دغدغه موادی مانند کربوکسی متیل سلولز پویا ویژن بهترین خدمات را به شما ارائه خواهد داد. بیشتر و بهتر دانستن درباره تمامی موادغذایی و همین طور ترکیبات موجود در آن ها به شما کمک خواهد کرد که به بهترین شکل از سلامت بدن خود محافظت کنید.

خواص و مزایای کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز ماده ای حجم دهنده و بی ضرر است که در جهت افزایش غلظت در مواد غذایی از آن استتفاده می شود. این ترکیب پودری شکل جاذب آب بوده است و با تجزیه پذیری خود با طبیعت سازگار است. کربوکسی متیل سلولز یا همانCMC یک پلیمر آنیونی حاصل از اصلاح شیمیایی سلولز است که از تیمار قلیایی سلولز با کلرو استیک اسید به دست می آید. تحقیقات گسترده و وسیع در زمینه مطالعه بر روی کربوکسی متیل سلولز نشان داده است که استفاده از این ترکیب در دوزهای مختلف هیچ اثر منفی بر روی سلول ها نمی گذارد و از آن به عنوان افزودنی های غذایی و یک داروی کمکی بهره می گیرند.

نمک سدیم CMC به عنوان یک فیبر رژیمی قابلیت انحلال بالایی در آب دارد و رایج ترین شکل استفاده از آن برای مصارف غذایی است. مصرف این پلیمر در هنگام مصرف معتدل کاملا بی ضرر است و هیچ گونه عوارض جانبی خطرناکی برای بدن شما ندارد.

کاربرد های فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز

ترکیب پلیمری کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک تثبیت کننده مفید و بی خطر در بستنی ها و نوشیدنی ها استفاده می شود و از ترکیباتی است که در صنایع غذایی کاملا بی خطر است. CMC همین طور در صنایع غذایی تولید و فراوری غذاهای نیمه آماده و یخ زده نیز کاربرد گسترده ای دارد و در جهت یک تثبیت کننده قوی و بدون عوارض جانبی از آن استفاده می شود. از کربوکسی متیل سلولز در صنعت افزودنی خوراکی و همچنین صنایع دارویی استفاده می شود.

البته فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز یا همان CMC یا نمک سدیم با داشتن خواصی چون: قوام دهندگی، امولسـیفایری، اتصـال و نگهداری آب، در مایونز و سـس های سـالاد مورد اسـتفاده صنایع غذایی قرار می گیرد. فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز که یک پلی ساکارید خطی است با تمرکز بر روی سطح آب_روغن و همین طور ایجاد یک مانع به شکل پلیمر هیدراته در اطراف هر قطره، علاوه بر کمک کردن به پایداری امولسیون، در سس های کم کالری نیز این حس را در دهان فرد ایجاد می کند که سسی  حاوی روغن زیاد را می خورد. فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز به شبیه سازی مواد کم کالری به مواد غذایی پر کالری برای افرادی که رژیم غذایی سختی برای لاغری دارند، کمک به سزایی می کند و دوران رژیم  را برای آن ها آسان تر می کند.

در واقع CMC به دلیل اینکه ازجدا شـــدن گرانشـــی ذرات معلق جلوگیری می کند وویژگی های بافتی و طعم مطلوبی را در دهان ایجاد می کند، در ســـس ها و چاشنی ها مورد استفاده فراوانی قرار می گیرد و البته به این خاطر که بسیار مفید و بی خطر است و در شرایط استفاده معتدل از آن مشکل ایجاد نمی کند، مصرف کنندگان زیادی در دنیای صنایع غذایی دارد.

نتیجه گیری

فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز از مهم ترین عضوهای صنعت صنایع غذایی است که استفاده از آن رژیم های سخت و غیر قابل تحمل را برای افراد آسان تر کرده است و صنعتگران می توانند بدون نگرانی درباره عوارض جانبی آن از این پلیمر استفاده کنند.

کاربرد فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز را در صنایع غذایی با یکدیگر مرور کردیم و حال اطلاعات مفید و مختصری را درباره خواص و ویژگی های آن داریم. برای خرید فیبر رژیمی کربوکسی متیل سلولز مرغوب و با بالاترین درجه کیفیت، مجموعه پویا ویژن بهترین انتخاب برای شما است. پویا ویژن بهترین حامی شما برای دسترسی به اطلاعاتی درباره ترکیبات شیمیایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *