کاربرد لسیتین

تولید و کاربردهای وسیع لسیتین

لسیتین یک عنصر طبیعی است که عمدتا از سویا حاصل می شود و شامل طیف وسیعی از امولسیفایرها، تثبیت کننده ها و عوامل آزاد است. لسیتین مخلوط گلیسیرید فسفولیپید ها شامل فسفاتیدیل کولین ، فسفاتیدیلینواستیل ، فسفاتیدیلسرین و فسفاتید اسید و فسفاتیدیلتانولامین می باشد. لسیتین ها در روغن های خوراکی به عنوان فسفولیپید های طبیعی با خواص سورفاکتانت عالی و خواص نیتروژنتیک موجود هستند.

کاربرد لسیتین

موارد گسترده استفاده از لسیتین

تقاضای زیادی برای لسیتین و مشتقات آن برای کاربردهای مختلف وجود دارد. لسیتین تجاری مهم ترین محصول جانبی صنعت فرآوری روغن خوراکی به علت عملکرد و کاربرد وسیع آن در سیستم های غذائی و صنعتی است. بازیابی لسیتین از روغن یک روند نسبتا ساده است. هیدراتاسیون فسفاتید با آب یا بخار و سپس بازیابی با سانتریفیوژ و خشک کردن، مورد نیاز است.

اما برای به حداکثر رساندن قابلیت لسیتین، شرایط پردازش دانه یا لوبیا باید با دقت کنترل شود. ذخیره و حمل دانه، ذخیره نفت خام، پیشگیری از تصفیه، فرآیند خشک کردن، سفید کردن، اصلاح شیمیایی و ذخیره سازی می تواند کیفیت و عملکرد لسیتین را تحت تاثیر قرار دهد.

 استفاده از لسیتین ها فراتر از کاربرد سنتی رنگ، شکلات و مارگارین است. تکنسین های غذایی از لسیتین به عنوان یک عامل کاربردی در بسیاری از سیستم های مدرن استفاده می کنند. خواص چند منظوره آن و وضعیت “طبیعی” آن،برای مواد غذایی تجاری ایده آل است. ویژگی های اصلی عملکرد عبارتند از: امولسیون، اکتشاف و ذوب شدن ذرات، انتشار، اصلاح ویسکوزیته و تغذیه.

 لسیتین در حال حاضر در زمینه پزشکی به عنوان عامل مهم در بهبود اختلالات عصبی شناخته شده است و همچنین باعث تغییرات مثبت در کلسترول، شیمی درمانی و عوامل گردش خون شود. لسیتین همچنین در بسیاری از کاربردهای صنعتی و غیر غذایی مانند پراکندگی رنگدانه، انتشار قالب و خوراک حیوانات استفاده می شود. منبع اصلی تجاری لسیتین از پردازش روغن سویا است.

ارزش غذایی و غیر غذایی لسیتین

لسیتین مدتهاست که یکی از اجزای مهم بی شمار محصولات غذایی و غیر غذایی است و یکی از متنوع ترین و با ارزش ترین محصولات جانبی صنایع دانه های روغنی است. در غذاها، لسیتین حدود دوازده عملکرد را فراهم می کند، از جمله به عنوان یک امولسیون کننده، به عنوان یک ماده مرطوب کننده، برای کاهش ویسکوزیته، به عنوان عوامل آزاد کننده و برای کنترل تبلور. لسیتین همچنین در بسیاری از کاربردهای صنعتی توابع را فراهم می کند.

ساختار و خواص لسیتین چگونه است؟

لسیتین نقش ساختاری در غشای سلولی را ایفا می کند و در همه سلول ها یافت می شود. بدون لسیتین و دیگر فسفولیپید های غشایی ، سلول ها نمی توانند ساختار خود را حفظ کنند.  وجود لسیتین برای پستانداران حیاتی است (چرا که هیچ بیماری ارثی در بیوسنتز آن شناخته نشده است).

لسیتین های تجاری، در واقع مخلوطی از لسیتین و دیگر فسفولیپید ها و روغن سویا هستند. اجزای اسید چرب در لسیتین می توانند بسته به تعداد اتم های کربن موجود در آنها و اینکه آیا آنها اشباع یا اشباع نشده اند، متفاوت باشد. ماهیت اجزای اسید چرب در مولکول لسیتین تا حد زیادی نقش آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، یک مولکول لسیتین که در آن هر دو اسیدهای چرب اشباع شده،  اکسیژن ریه ها را جذب می کند.

کاربرد لسیتین

اصطلاح لسیتین برای مخلوطی از فسفو گلیسیرید حاوی لسیتین، سفالین (به ویژه فسفاتیدیل اتانولامین) و فسفاتیدیل  وینستیل استفاده می شود.  لسیتین تجاری، که بیشتر آن از روغن سویا می آید ، این مخلوط حدود ۳۵ درصد روغن خنثی است. به طور گسترده ای به عنوان عامل مرطوب کننده و امولسیون و برای مقاصد دیگر استفاده می شود.

ساختار لسیتین

گلیسرول، که حاوی سه اتم کربن است، به عنوان ستون مولکولی لسیتین عمل می کند. دو اسید چرب با گلیسرول در اتمهای ۱ و ۲ کربن مرتبط هستند و گروه فسفات با اتم کربن ارتباط دارد. کولین به نوبه خود به گروه فسفات مرتبط است. به طور معمول، اسید چرب به کربن ۱ گلیسرول متصل است.

خواص لسیتین

  1. شکل: به صورت مایع غلیظ یا پودر است.
  2. رنگ: زمانی که تازه ساخته شده است تقریبا سفید است، اما به سرعت به رنگ قهوه ای در ترکیب با هوا می شود.
  3. جرم موم آن حدود ۲۰ است.
  4. بو: بی بو یا دارای کمی بوی چرب ضعیف است.
  5. نقطه ذوب: ۲۳۶-۲۳۷ درجه سلسیوس است.
  6. حلالیت: نامحلول در آب، محلول درکلروفرم، اتر، پتروشیمی، روغن های معدنی و اسید های چرب است. نامحلول در استون ، در روغن های گیاهی سرد و حیوانی حل نمی شود.
  7. ثبات: پایدار در شرایط ذخیره سازی توصیه شده است.

شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و فروش لسیتین.  

در صورت نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

  شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.