اسید سیتریک و کاربردهای مختلف آن

کاربردهای سیتریک اسید

اسید سیتریک به عنوان یک ماده اسیدی در کرم ها، ژل ها و انواع مختلفی از مایعات استفاده می شود. کاربرد اسید سیتریک در غذاها و مکمل های غذایی، ممکن است به عنوان یک ماده فرآوری، طبقه بندی شود.

می تواند هدف مورد نظر برای یک اثر فنی یا کاربردی (به عنوان مثال اسیدولنت، کلراتور، ویسکوز کننده، و غیره …) باشد و بنابرابن به یک فرآیند اضافه شود. اگر در مقادیر ناچیز وجود داشته باشد و اثر فنی یا کاربردی دیگر خاصی نداشته باشد، ممکن است از برچسب بر روی محصول معاف شود.

اسید سیتریک آلفا هیدروکسی اسید است و به عنوان یک ماده فعال در پیوست های شیمیایی استفاده می شود. این ماده به عنوان یکی از مواد فعال در تولید بافت های ضد ویروسی استفاده می شود. این ماده به عنوان یک جایگزین بی بو برای سرکه سفید برای رنگ آمیزی خانه با رنگ اسیدی استفاده می شود. سیترات سدیم یکی از اجزای واکنش بنیادی است که برای شناسایی کیفیت و کمی از کاهش قندها استفاده می شود. این ماده می تواند به عنوان یک جایگزین برای اسید نیتریک برای استفاده در فرآیند تولید فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار گیرد.

اسید سیتریک می تواند بعنوان بخشی از روند تولید فیلم عکاسی به عنوان یک حمام توقف بوی نامطبوع استفاده شود. توسعه دهندگان عکاسی قلیایی هستند، به طوری که برای خنثی کردن و جلوگیری از سرعت عمل این واکنش از اسید ملایم استفاده می شود، اما معمولا استفاده از اسید استیریک یک بوی قوی سرکه در اتاق تاریک را منتشر می کند.

اسید سیتریک / سیترات سدیم پتاسیم می تواند به عنوان یک تنظیم کننده اسید خون استفاده شود.

کاربرد اسید سیتریک

اسید سیتریک و نحوه استفاده از آن در غذا

اسید سیتریک احتمالا زیر رادار شما است، اما شما تقریبا به طور قطع غذاهای بسیاری از آن را مصرف می کنید، مانند آبنبات و تنقلات تند.
این ماده یک اسید آلی طبیعی و ضعیف است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، به ویژه میوه های مرکبات یافت می شود. از آنجا که این ماده نیز یک محصول جانبی چرخه طبیعی است، همچنین توسط بسیاری از موجودات زنده تولید می شود.

این ماده برای عطر و طعم ترش، کیفیت نگهدارنده و عمل به عنوان یک بافر pH ارزش دارد. به همین دلیل، اسید سیتریک در لیست مواد تشکیل دهنده بسیاری از مواد غذایی موجود در آشپزخانه شما یافت می شود.

تولید اسید سیتریک

اگر چه این ماده در غلظت های بالا در بسیاری از میوه های مرکبات یافت می شود، استفاده از آن گرفته شده از میوه ها برای استفاده صنعتی ارزان نیست. به علاوه، تقاضا برای این ماده به مراتب بیشتر از عرضه میوه های مرکبات در دسترس است.

توانایی آسپرژیلوس نایگر برای تولید اسید سیتریک به عنوان یک فرآورده متابولیسم توسط شیمی دان آمریکایی جیمز کوری در سال ۱۹۱۷ کشف شد.

هنگامی که امکان تولید یک محصول به ظاهر بی پایان اسید سیتریک بود، شرکت هایی مانند فیزر و کیتریک بلژ شروع به تولید آن در مقیاس صنعتی کردند. تکنیک دکتر کوری هنوز برای تولیداین ماده استفاده می شود.

کاربرد اسید سیتریک در مواد غذایی

حدود ۵۰ درصد از تولید این ماده غذایی در جهان به عنوان یک تقویت کننده طعم دهنده در نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین یک عطر و طعم کمی ترش و با طراوت ایجاد می کند و شیرین بودن را در سودا، چای، آبمیوه و سایر نوشیدنی ها متعادل می کند.

اسید سیتریک همچنین به عنوان یک نگهدارنده کارایی دارد. از آنجایی که بسیاری از باکتری ها قادر به رشد در محیط اسیدی نیستند، این ماده به عنوان مواد نگهدارنده به ژله، آب نبات، غذاهای کنسرو شده و حتی محصولات گوشتی اضافه می شود.

از آنجا که اسید سیتریک را می توان در شکل پودری تولید کرد، می توان آن را در غذاهای خشک نیز مورد استفاده قرار داد. یک جایگزین خشک برای آب لیمو یا سرکه در غذاهای خشک مانند نمک چاشنی، پودرهای طعم دهنده و ترشی است.  همچنین گاهی برای ایجاد یک محیط اسیدی و تسهیل فرایند رسیدن به هنگام تولید پنیر، به ویژه موتزارلا استفاده می شود. اسید سیتریک همچنین به عنوان یک مکمل غذایی مفید است. بسیاری از مواد معدنی نیاز به pH اسیدی برای جذب دارند. به صورتی که مکمل های ویتامین افزوده می شود تا بعضی از ویتامین ها برای جذب بیولوژیکی راحت تر جدب شوند.

در دسترس بودن

این ماده را می توان در شکل پودر خریداری کرد و معمولا در فروشگاه های دیگر با مواد تهیه کنسرو عرضه می شود. همچنین می تواند در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی با سایر ویتامین ها و مکمل های غذایی یافت شود. در برخی فروشگاه های مواد غذایی، اسید سیتریک در شیکرهای کوچک فروخته می شود و به عنوان “نمک ترش” برچسب گذاری می شود.

خرید اسید سیتریک

کاربرد اسید سیتریک در غذاها و نوشیدنی ها

کاربرد اسید سیتریک در تهیه بسیاری از محصولات غذایی و نوشیدنی ها معمول است.

پودر اسید سیتریک برای تهیه فلفل قرمز لیمو استفاده می شود.
در اتحادیه اروپا این ماده را با شماره E330 مشخص می کند. از نمک های سیترات از فلزات مختلف برای تحویل این مواد معدنی در یک فرم بیولوژیکی در بسیاری از مکمل های غذایی استفاده می شود.
این ماده در هر ۱۰۰ گرم ۲۴۷ کیلوکالری انرژی دارد. خواص بافر از سیترات برای کنترل pH در پاک کننده های خانگی و دارویی استفاده می شود.
در ایالات متحده، الزامات خلوص برای اسید سیتریک به عنوان یک افزودنی مواد غذایی توسط کدئین مواد غذایی تعریف شده است، که توسط (US Pharmacopoeia (USP منتشر شده است.
اسید سیتریک را می توان به بستنی به عنوان عامل امولسیون برای حفظ چربی ها از جداسازی، به کارامل برای جلوگیری از کریستال شدن، و یا در دستور العمل به جای آب لیمو مصرف کرد.
این ماده با بی کربنات سدیم در طیف گسترده ای از فرمول های اشباع، هر دو برای مصرف (به عنوان مثال، پودر و قرص) و برای مراقبت شخصی (به عنوان مثال، نمک حمام، بمب های حمام و تمیز کردن روغن) استفاده می شود.

اسید سیتریک را می توان در رنگ آمیزی مواد غذایی برای تعادل سطح PH یک رنگ معمولی اساسی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.