کاربرد های سوربیتول

کاربرد های سوربیتول

نکاتی راجب فواید سوربیتول

در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد های سوربیتول آشنا کنیم.

سوربیتول که D-sorbitol ،۵۰-۷۰-۴ ،E420 و D- گلوکیتول نیز نامیده می شود، نوعی کربوهیدرات است. در دسته ای از الکلهای قندی به نام پلی ال قرار می گیرد.

این ترکیب محلول در آب به طور طبیعی در برخی میوه ها از جمله سیب، زردآلو، خرما، توت، هلو، آلو و انجیر یافت می شود.

این محصول همچنین از شربت ذرت برای استفاده در غذاهای بسته بندی شده، نوشیدنی ها و داروها تولید می شود. از نظر تجاری، سوربیتول برای حفظ رطوبت، افزودن شیرینی و ایجاد بافت به محصولات و همچنین به طور بالقوه برای سلامت دستگاه گوارش و دهان و دندان استفاده می شود.

کاربرد های سوربیتول

فواید و موارد استفاده سوربیتول

سوربیتول به چند دلیل یک الکل قندی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. اول اینکه، الکل های قندی اغلب در غذاها و نوشیدنی ها به جای قند سنتی استفاده می شود تا میزان کالری آنها کاهش یابد. سوربیتول تقریباً دو سوم کالری شکر موجود در محصولات غذایی را شامل می شود و حدود ۶۰٪ شیرینی را تأمین می کند.

دوم، شیرین کننده اغلب به غذاهایی که به افراد دیابتی بازاریابی می شود، اضافه می شود. این به این دلیل است که در مقایسه با غذاهایی که با شیرین کننده های سنتی مانند قند تهیه می شود، تأثیر بسیار کمی روی سطح قند خون دارد.

سوم، برخلاف قند های معمولی، الکلهای قندی مانند سوربیتول در تشکیل حفره ها کمک نمی کنند. این یکی از دلایلی است که اغلب از آنها برای شیرین سازی آدامس و داروهای مایع بدون قند استفاده می شود.

در حقیقت، سازمان غذا و دارو (FDA) تشخیص داده است که الکلهای قندی مانند سوربیتول ممکن است برای سلامت دهان مفید باشد. سرانجام، این ماده به خودی خود به عنوان ملین برای مقابله با یبوست استفاده می شود. برای این منظور می توان آن را در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی و دارویی و بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

مانند سایر داروها، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد استفاده و دوز مناسب سوربیتول صحبت کنید، به خصوص اگر بیماری مزمن دارید.

استفاده در محصولات مراقبت شخصی (به طور عمده خمیر دندان)، مواد غذایی و شیرینی سازی و تولید ویتامین C بیشترین میزان مصرف جهانی سوربیتول را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است.

کاربردی ترین موارد استفاده از سوربیتول

۱- سوربیتول به طور گسترده ای برای ویتامین C، دارو، مواد غذایی، مواد آرایشی، خمیردندان و غیره استفاده شده است. به طور گسترده ای در ساخت محصولات منسوجات، تنباکو، پوشش ها، پلاستیک ها، رزین پلی اتر، شیشه، صنعت استفاده می شود.

۲ – سوربیتول به دلیل داشتن رطوبت، به عنوان یک مرطوب کننده خوب، می تواند از خشک شدن غذا، پیری زودرس جلوگیری کند، عطر و ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهد.

۳ – سوربیتول بهترین ماده برای تولید آب نبات کم شیرین و آب نبات بدون قند است، می توان از آن برای دیابت، بیماری کبد، بیماران چاق شیرین کننده های غذایی و عامل تغذیه، بدون انسولین برای کنترل فرآیندهای متابولیکی در بدن انسان استفاده کرد. همچنین می تواند انواع مواد ضد پوسیدگی را برای پردازش غذا و آدامس تهیه کند.

۴ – سوربیتول در پخت غذا (کیک، بیسکویت، نان، دسر)، همچنین در ماهی، به عنوان‌شیرین کننده در نوشیدنی ها، مرطوب کننده؛ غلیظ کننده شیر و خامه مورد استفاده قرار می گیرد. سوربیتول باعث حفظ رنگ و عطر و طعم طولانی مربا و میوه های شیرین شود.

سوربیتول یک شیرین کننده مفید است. این ماده به عنوان سفت کننده صابون ها و لوسیون ها شناخته می شود، همچنین یک ماده مرطوب کننده است که باعث می شود پوست و دهان احساس صاف شود.

با وجود طعم شیرین، سوربیتول برای استفاده در دندان ایمن است زیرا توسط باکتری های مسئول پوسیدگی دندان متابولیزه نمی شود. این ماده به دندان نمی تواند صدمه ای وارد کند.

صنایع شیمیایی روزانه

از سوربیتول می توان به عنوان مواد افزودنی، مرطوب کننده و ضد یخ در خمیردندان استفاده کرد، مقدار اضافه شده آن تا ۲۵ تا ۳۰ درصد است.

این می تواند به حفظ روغن، رنگ و طعم خوب رب کمک کند. در زمینه های آرایشی و بهداشتی، از آن به عنوان یک ماده ضد خشک کننده (گلیسرول جایگزین) استفاده می شود که می تواند باعث افزایش کشش و چربی امولسیفایر شود، بنابراین برای ذخیره سازی طولانی مدت مناسب است.

کاربرد های سوربیتول

کاربرد سوربیتول در نساجی و چرم

از سوربیتول معمولاً به عنوان ماده توزیع کننده ، ماده مرطوب کننده / عامل جدا کننده استفاده می شود. این به عنوان یک تثبیت کننده رنگ در چاپ پارچه، به عنوان یک مرطوب کننده در اندازه پارچه، و به عنوان نرم کننده در پایان استفاده می شود.

کاربرد سوربیتول در صنعت دخانیات

سوربیتول برای کمک به عطر و طعم تنباکو استفاده می شود و به عنوان یک ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در غذا

سوربیتول می تواند به عنوان شیرین کننده، مرطوب کننده در مواد غذایی مانند شیرینی سازی، غذاهای شیرینین، دسر منجمد، بیسکویت، کیک، شکر و شکلات استفاده شود.

در دارو

در بخش دارویی، از سوربیتول به عنوان ماده اولیه قرص های اسید اسکوربیک و در شربت های سرفه به دلیل خاصیت شیرین سازی آن استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان ملین استفاده می شود زیرا به تحریک حرکات روده کمک می کند. برخی دیگر از کاربردهای آن در خمیر دندان، مواد غذایی و شیرینی سازی، و بخش های سورفاکتانت صنعتی است. کاربردهای متنوع سوربیتول یکی از عوامل اصلی را نشان می دهد که به تقاضای کلی آن افزوده است.

در نوشیدنی

سوربیتول می تواند به عنوان شیرین کننده، مرطوب کننده در نوشیدنی ها مانند آب میوه و نوشیدنی های گاز دار استفاده شود.

در بهداشت و مراقبت شخصی

سوربیتول در طیف وسیعی از محصولات از جمله لوسیون های پس از اصلاح، شامپوهای کودک و کمک به نظافت مو در محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

سوربیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان ماده خوشبو کننده و جلوگیری از اتلاف رطوبت استفاده می شود. در محصولات آرایشی و بهداشتی، از سوربیتول به عنوان ماده طعم دهنده، ماده مرطوب کننده و تهویه کننده پوست استفاده می شود. سوربیتول به عنوان یک پایه ایده آل برای کاربردهای مراقبت شخصی مانند خمیر دندان و دهانشویه شناخته می شود.

در واقع به لطف عملکرد مرطوب کننده از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری می کند و ویسکوزیته لازم را می دهد. علاوه بر این، سوربیتول هنگامی که به عنوان آب در دهان قرار می گیرد، یک اثر خنک کننده بسیار برجسته دارد. این ترکیب همراه با خواص غیر پریوژنیک آن کاملاً برای دستورهای دهانشویه مناسب است.

در کشاورزی / خوراک دام

سوربیتول را می توان در کشاورزی / خوراک دام / خوراک طیور استفاده کرد.

دیگر کاربرد ها

صنایع دیگر از سوربیتول برای ساخت فوم های پلی اورتان با مقاومت و قدرت جذب خاص استفاده می شود، به عنوان مثال در داشبورد وسیله نقلیه استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان کلاتور در فلزکاری استفاده می شود و در فرآیندهای آنادایز آلومینیوم استفاده می شود.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، سوربیتول یک شیرین کننده طبیعی است که به طور مصنوعی از گلوکز استخراج می شود. به دلیل ارزش کم کالری، در محصولات دارویی، غذاهای فاقد شکر و محصولات مراقبت از دهان مانند خوشبو کننده های دهان و خمیر دندان استفاده می شود. این دارو برای بیماران دیابتی تجویز می شود زیرا تمایل کمتری به افزایش سطح قند در خون دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *