اسید آسکوربیک و سنگ کلیه

درباره اسید اسکوربیک (ویتامین C) سلامت کلیه چه می‌دانید؟!

کلیه ها اسید اسکوربیک اضافی را از بدن تصفیه می کنند. دریافت مقادیر بالای ویتامین C از مکمل ها می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به سرطان کلیه را کاهش دهد، اما مطالعه بیشتر مورد نیاز است. اسید اسکوربیک یک ماده مغذی مهم برای بدن است. این به شما کمک می کند آهن را از غذاها جذب کرده و باعث جلوگیری بدن از کوفتگی ها می شود.

همچنین در ترمیم استخوان ها و بافت های بدن شما نقش دارد. در صورت ابتلا به بیماری کلیوی، دریافت مقدار مناسب ویتامین C بسیار مهم است.

اسید اسکوربیک اضافی توسط کلیه ها تصفیه می شود. اگر سیستم ایمنی انسان به خوبی کار نکند، ویتامین C زیاد می تواند باعث آسیب شود. در اینجا می توانید در مورد ارتباط بین ویتامین C و سلامت کلیه بدانید.

ویتامین C برای عملکرد کلیه

مقدار خوراکی توصیه شده اسید اسکوربیک (ویتامین سی) برای مردان بزرگسال ۹۰ میلی گرم و برای زنان بزرگسال ۷۵ میلی گرم است.

اسید آسکوربیک و سنگ کلیه

وقتی ویتامین C اضافی مصرف می کنید، کلیه ها ماده مغذی را پردازش می کنند و به بدن کمک می کنند تا آن را از طریق ادرار دفع کند. در صورت داشتن بیماری مزمن کلیه، ویتامین C بیش از حد می تواند باعث تجمع اگزالات در بدن شما شود. بنابراین اگر کلیه های شما خوب کار نکنند یا دیالیز شده باشید، نیاز شما به ویتامین C متفاوت است.

دیالیز همچنین می تواند اسید اسکوربیک خون شما را تخلیه کند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان داد که افرادی که دیالیز می شوند با مصرف مکمل اسید اسکوربیک با دوز کم ۶۰ تا ۱۰۰ میلی گرم می توانند به افزایش جذب آهن کمک کنند.

اسید اسکوربیک و سرطان کلیه

مصرف ویتامین C ممکن است در خطر سرطان سلول کلیوی، شایع ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان، نقش داشته باشد. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افراد با مصرف ویتامین C بالاتر خطر کمتری در ابتلا به سرطان کلیه دارند، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

دهه هاست که محققان در حال بررسی پتانسیل استفاده از دوزهای بالای ویتامین C برای درمان سرطان هستند. با این حال، مقادیر بالای ویتامین C برای افراد مبتلا به سرطان کلیه توصیه نمی شود، زیرا می تواند آسیب بیشتری وارد کند.

اسید اسکوربیک (ویتامین سی) و سنگ کلیه

دوزهای بالای ویتامین C می تواند خطر ابتلا به رایج ترین نوع سنگ کلیه، اگزالات کلسیم را افزایش دهد.

سنگ کلیه وقتی اتفاق می افتد که مواد اضافه در کلیه شما جمع شده و به هم می پیوندند و باعث درد و مشکل در ادرار می شوند. براساس بنیاد ملی کلیه، بیش از نیم میلیون نفر هر ساله به دنبال مراقبت های پزشکی برای سنگ کلیه هستند.

طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵، از آنجا که کلیه ها تا حدی ویتامین C دریافتی شما را به اگزالات تبدیل می کنند، بنابراین مقدار اضافی آن می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه اگزالات کلسیم را افزایش دهد.

آسکوربیک اسید و سنگ کلیه

به طور کلی، افراد اسید اسکوربیک را از غذا دریافت می کنند اما آنقدر زیاد نیست که منجر به سنگ کلیه شود. با این حال، مکمل های ویتامین C (مانند قرص های اسید اسکوربیک) می توانند خطر را افزایش دهند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ روی ۲۳۳۵۵ مرد انجام شد نشان داد کسانی که از مکمل های اسید اسکوربیک استفاده می کنند دو برابر سرعت سنگ کلیه را تجربه می کنند.

برای کمک به به حداقل رساندن خطر ابتلا به سنگ کلیه، موسسه ملی بهداشت توصیه می کند که بزرگسالان بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز مصرف نکنند.

درک ویتامین سی یا اسید اسکوربیک

بدن ما نمی تواند اسید اسکوربیک (ویتامین سی) بسازد، در عوض، آن را از طریق غذا یا مکمل ها دریافت می کنیم.

اسید اسکوربیک چندین مزیت مهم برای بدن دارد، از جمله:

• کمک به بهبود زخم ها

• محافظت از سلول ها در برابر آسیب

• سالم نگه داشتن رگهای خونی، پوست، استخوان ها و غضروف ها

• بهبود جذب سایر مواد مغذی

کمبود شدید اسید اسکوربیگ می تواند منجر به اسکوربوت شود، بیماری که می تواند عوارض جدی در بدن ایجاد کند.

ارزیابی سطح ویتامین C ما دشوار است زیرا این ماده مغذی در سراسر بدن یافت می شود. محققان اغلب از غلظت ویتامین C در خون استفاده می کنند تا بفهمند چه مقدار از ویتامین در بدن یک فرد وجود دارد.

در صورت مصرف مکمل یا تزریق داخل وریدی ویتامین C، سطح ویتامین C فرد نیز می تواند به سرعت تغییر کند.

رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد سنگ کلیه دارد، به ویژه مصرف کلسیم، سدیم، فروکتوز،  آب و سایر نوشیدنی ها ۵-۸٫ اسید اسکوربیک یا ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که به عنوان یک فاکتور در چندین مسیر آنزیمی عمل می کند، منابع اصلی غذایی آن میوه ها و سبزیجات تازه است.

اسید اسکوربیگ تا حدی به اگزالات تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود، بنابراین به طور بالقوه خطر تشکیل سنگ اگزالات کلسیم را افزایش می دهد. در یک مطالعه متابولیک بر روی ۲۴ نفر، ۲ گرم اسید اسکوربیک در روز باعث دفع اگزالات ادرار می شود.

سنگ کلیه یک مشکل شایع است که سالانه حدود نیم میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. مردان بیشتر از زنان مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند – از هر پنج مبتلا تقریبا چهار نفر مرد هستند.

عادات غذایی ممکن است گاهی خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. اگر شما یا کسی در خانواده خود دچار سنگ کلیه شده اید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

نشان داده شده است که مصرف مقادیر زیاد مکمل ویتامین C، مانند ۵۰۰ میلی گرم یا بیشتر در روز به طور منظم، خطر ابتلا به سنگ کلیه را در برخی افراد افزایش می دهد. این امر به ویژه در افرادی که در گذشته دارای سنگهای اگزالات کلسیم بوده اند و یا سابقه خانوادگی این سنگها را دارند، صادق است.

دلیل این امر ممکن است این باشد که در دوزهای بالا، مقدار قابل توجهی ویتامین C در بدن به اگزالات تبدیل می شود. سپس مقدار زیادی اگزالات در ادرار وجود دارد که می تواند با کلسیم ترکیب شود و سنگهای اگزالات کلسیم تشکیل دهد.

رئیس بنیاد ملی کلیه، می گوید: “افرادی که در معرض این مشکل هستند نباید بیش از مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C (60 میلی گرم) مصرف کنند.”

خوردن غذاهایی که سرشار از اگزالات هستند نیز ممکن است باعث ایجاد سنگ کلیه در افرادی شود که مستعد ابتلا به سنگ های اگزالات کلسیم هستند.

نشان داده شده است که غذاهای زیر اگزالات ادرار را افزایش می دهند و این افراد نباید از آنها اجتناب کنند: اسفناج، ریواس، چغندر، آجیل (از جمله کره بادام زمینی)، شکلات، چای، سبوس گندم و توت فرنگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.