اسید اسکوربیک در درمان سرما خوردگی

اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک در درمان سرما خوردگی

اسید اسکوربیک در درمان سرماخوردگی موثر است.

سرماخوردگی مردم جهان را تحت تأثیر قرار می دهد و علت اصلی مراجعه به پزشک در کشورهای پردرآمد و عدم حضور در محل کار و مدرسه است. بیش از ۲۰۰ ویروس وجود دارد که می تواند علائم سرماخوردگی از جمله آبریزش بینی، احتقان، عطسه، گلو درد، سرفه و گاهی سردرد، تب و قرمزی را ایجاد کند. علائم آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. از آنجا که سرماخوردگی معمولاً توسط یکی از ویروس های تنفسی ایجاد می شود، آنتی بیوتیک ها بی فایده هستند و بنابراین سایر گزینه های درمانی احتمالی مورد توجه بهداشت عمومی است.

اسید اسکوربیک در درمان سرما خوردگی

اسید اسکوربیک (ویتامین C ) یک ویتامین مهم و آنتی اکسیدان مهمی است که بدن برای حفظ قدرت و سلامت از آن استفاده می کند. از ویتامین C در نگهداری استخوان ها، ماهیچه ها ورگ های خونی استفاده می شود. ویتامین C همچنین در تشکیل کلاژن کمک می کند و بدن را در جذب آهن کمک می کند. ویتامین C به طور طبیعی در سبزیجات و میوه ها، به خصوص پرتقال و سایر مرکبات یافت می شود. این ویتامین کلیدی همچنین به عنوان یک مکمل غذایی طبیعی به شکل قرص های ویتامین C و قرص های جویدنی موجود است.

اسید اسکوربیک در درمان سرما خوردگی

مصرف ویتامین C برای درمان عفونت ها و بیماری های تنفسی از سال ۱۹۳۰ پیشنهاد و استفاده شد و در سال ۱۹۷۰ محبوب شد. بعد از آن طی چندین سال با تحقیقات و آزمایش های متعدد به این نتیجه رسیدند که مکمل های ویتامین C به طور منظم فواید زیادی دارند. از جمله

  • کاهش شدت سرماخوردگی: آنها علائم سرماخوردگی را کاهش داده و آن را شدیدتر نمی کنند.
  • کاهش مدت زمان سرماخوردگی: مکمل ها به طور متوسط در بزرگسالان ​​۸٪ ودر کودکان ۱۴٪ مدت زمان سرماخوردگی را کاهش می دهند.

ویتامین C اغلب به عنوان یک درمان طبیعی سرماخوردگی معرفی می شود. این ماده مغذی در مکمل های نویدبخش تقویت سیستم ایمنی بدن است. دکتر لینوس پائولینگ برنده نوبل مشهور ادعا کرد که مصرف مقادیر زیادی ویتامین C به خنثی شدن سرماخوردگی کمک می کند. 

دوز مکمل ۱ تا ۲ گرم برای کاهش مدت سرماخوردگی در کودکان در طول روز است  و در بزگسالان ۶-۸ گرم در روز موثر است. به نظر می رسد اسید اسکوربیک حتی در افرادی که تحت فشارهای شدید جسمی قرار دارند اثرات قوی تری هم دارد. در دوندگان و اسکی بازان ماراتن، ویتامین C مدت زمان سرماخوردگی را نصف می کند. در حالی که مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است برای بهبود سرماخوردگی لازم باشند، اما از مصرف زیاد آن خودداری کنید. به این دلیل که مصرف بیش از حد عوارض جانبی دارد.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین C

بسیاری از افراد تصمیم به مصرف ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی می گیرند. با این وجود تأثیر ویتامین در چه زمانی و چگونه فرد ویتامین ها را تغییر می دهد. زمان، غذا و مصرف مایعات می تواند تأثیرات منفی یا مثبتی بر چگونگی عملکرد یک ویتامین و میزان جذب ویتامین بدن داشته باشد. ویتامین های محلول در آب توسط بدن تولید و ذخیره نمی شوند، بنابراین این مواد باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها به دست بیایند. در نتیجه  مردم باید ویتامین های محلول در آب را از منابع حیوانی، گیاهی و احتمالاً از منابع مکمل دریافت کنند. یکی از ویتامین های محلول در آب اسید اسکوربیک یا ویتامین Cاست. بدن ویتامین C را ذخیره نمی کند، بنابراین افراد باید آن را روزانه به طور ایده آل و با دوزهای کوچک در طول روز مصرف کنند. بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها به نوع مصرفی شما بستگی دارد. بعضی از ویتامین ها بعد از غذا به بهترین وجه مصرف می شوند، در حالی که بهتر است یکسری را با معده خالی مصرف کنید. برقراری روال مصرف ویتامین به طور همزمان در هر روز، یک عادت سالم را تشکیل می دهد. همچنین به شما در بهره‌مندی بیشتر از مکمل ویتامین کمک خواهد کرد. همه ویتامین ها به یک روش در بدن تجزیه نمی شوند. به همین دلیل ایده خوبی است که بدانید آیا ویتامین را در موقعی مصرف می کنید که بیشترین سود را برای شما خواهد داشت. ویتامین های محلول در آب به بهترین وجه در معده خالی جذب می شوند. این بدان معنی است که آنها را ابتدا صبح ۳۰ دقیقه قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید. بدن مقدار ویتامین مورد نیاز خود را می گیرد و بقیه را از طریق ادرار بیرون می ریزد. از آنجا که بدن شما این ویتامین ها را ذخیره نمی کند، ایده خوبی است که آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید یا مکمل مصرف کنید. ویتامین C باعث افزایش جذب کلسیم می شود، اما ممکن است در جذب ویتامین B12 اختلال ایجاد کند، بنابراین در صورت امکان آنها را جداگانه مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *