داروی اسید اسکوربیک

دارو اسید اسکوربیک

داروی اسید اسکوربیک

آیا اسید اسکوربیک به شکل دارو موجود است؟

اسید اسکوربیک در ترکیب آلی طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است.

حل شونده در آب می‌باشند و از نیازهای غذایی انسان است که کمبود آن موجب بیماری اسکوربوت می ‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با دارو اسید اسکوربیک آشنا کنیم.

داروی اسید اسکوربیک

شرح دارو

نحوه مصرف دارو اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک یک داروی بدون نسخه است که برای درمان علائم کمبود اسید اسکوربیک (اسکوربوت)، اسیدی شدن ادرار و به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می شود. دارو اسید اسکوربیک ممکن است به تنهایی یا با داروهای دیگر استفاده شود. اسید اسکوربیک متعلق به دسته ای از داروها به نام ویتامین ها، محلول در آب است.

عوارض جانبی احتمالی اسید اسکوربیک چیست؟

دارو اسید اسکوربیک ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند از جمله:

حالت تهوع

استفراغ

سوزش سردل

گرفتگی معده

سردرد

در صورت داشتن هر یک از علائم ذکر شده در بالا، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

شایعترین عوارض جانبی اسید اسکوربیک عبارتند از:

درد محل تزریق

ضعف

سرگیجه

در صورت بروز عارضه جانبی که باعث آزار شما شده یا از بین نرود، به پزشک اطلاع دهید.

دارو اسید اسکوربیک (ویتامین C) یک ویتامین محلول در آب است. این به صورت یک کریستال یا پودر سفید یا کمی زرد با طعم کمی اسیدی ایجاد می شود. این یک محصول ضد کوربوتیک است. با قرار گرفتن در معرض نور، به تدریج تیره می شود. در حالت خشک، در هوا پایدار است، اما در محلول به سرعت اکسید می شود. اسید اسکوربیک (ویتامین c) به طور آزاد در آب قابل حل است. به میزان کم در الکل حل می شود. در کلروفرم، اتر و بنزن محلول نیست. نام شیمیایی اسید اسکوربیک (ویتامین C) است. فرمول آن C6H806 است و وزن مولکولی آن ۱۷۶٫۱۳ است.

دارو اسید اسکوربیک

ویتامین C برای پیشگیری و درمان اسکوربوت توصیه می شود. تجویز تزریقی آن برای بیمارانی که کمبود حاد دارند یا برای کسانی که جذب اسید اسکوربیک خوراکی (ویتامین c) نامشخص دارند مطلوب است.

علائم کمبود خفیف ممکن است شامل نقص در رشد استخوان و دندان، التهاب لثه، خونریزی لثه و شل شدن دندان باشد. حالت تب، بیماری مزمن و عفونت (ذات الریه، سرفه سیاه، سل، سینوزیت، تب روماتیسمی و …) نیاز به اسید اسکوربیک (ویتامین C) را افزایش می دهد.

مقدار مصرف دارو اسید اسکوربیک

دارو اسید اسکوربیک (ویتامین c) معمولاً به صورت خوراکی تجویز می شود. هنگامی که تجویز خوراکی امکان پذیر نیست و یا سوء جذب وجود دارد، ممکن است دارو به صورت IM ،IV یا زیر جلدی تجویز شود. گزارش می شود که به صورت تزریقی، استفاده از ویتامین بعد از تجویز IM بهترین راه است و این روش ترجیحی برای تزریق است.

دوز محافظتی متوسط ​​ویتامین C برای بزرگسالان ۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز است. در حضور اسکوربوت، دوزهای ۳۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم در روز توصیه می شود. با این حال، به اندازه ۶ گرم به صورت تزریقی در بزرگسالان عادی بدون هیچ گونه شواهدی از سمیت تجویز شده است.

تداخلات دارویی

شواهد محدود حاکی از آن است که اسید اسکوربیک (ویتامین c) ممکن است بر شدت و مدت اثر بیشیدروکسی کومارین تأثیر بگذارد.

هشدارها

بیماران دیابتی، بیمارانی که مستعد ابتلا به حساب های مکرر کلیه هستند، افرادی که تحت آزمایش خون پنهانی مدفوع قرار می گیرند و افرادی که رژیم های غذایی محدود شده با سدیم یا درمان ضد انعقادی دارند، نباید دوزهای بیش از حد ویتامین C را برای مدت زمان طولانی مصرف کنند.

کاربرد ماده‌ی اسید اسکوربیک:

آسکوربیک اسید به سادگی اکسید می‌شود؛ لذا به عنوان نگهدارنده و کاهنده (به همراه دیگر مواد) در محلول‌های ظهور عکس استفاده می‌شود.

آسکوربیک اسید در تولید مکمل‌های غذایی مانند قرص جوشان ویتامین ث یا مولتی ویتامین‌ها است.

در صنایع تولید پلاستیک، این ماده می‌تواند سرعت تشکیل زنجیره‌های مولکولی را افزایش دهد و باعث کاهش پرتی در خط تولید گردد.

لطفا قبل از مصرف دارو اسید اسکوربیک با یک پزشک مشورت کنید، و سعی کنید که بدون تجویز پزشک آن را استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *