اسید اسکوربیک در جذب کمک می‌کند

اسید اسکوربیک در جذب کمک می‌کند

اسکوربیک اسید و کمک به جذب

ویتامین C یا اسید اسکوربیک یک ویتامین محلول در آب است. این بدان معنی است که در آب حل می شود و به بافت های بدن منتقل می شود اما به خوبی ذخیره نمی‌شود، بنابراین باید روزانه از طریق غذا یا مکمل ها مصرف شود.

حتی قبل از کشف آن در سال ۱۹۳۲ متخصصان تغذیه تشخیص دادند که چیزی در مرکبات می تواند از بیماری اسکوربوت جلوگیری کند، بیماری که باعث کشته شدن حدود دو میلیون ملوان بین سالهای ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ شد.

ویتامین C در کنترل عفونت ها و بهبود زخم ها نقش دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد مضر را خنثی کند. برای ساخت کلاژن، یک پروتئین فیبری در بافت پیوندی است. این ویتامین به ایجاد چندین هورمون و پیام رسان شیمیایی در مغز و اعصاب کمک می کند.

اسید اسکوربیک به جذب آهن کمک می کند:

آهن ماده مغذی مهمی است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. برای ساخت گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن در بدن ضروری است. کم خونی فقر آهن یکی از شایع ترین و قدرتمندترین اشکال جدی آنمی کمبود مواد مغذی در جهان است. مهمترین عواملی که در ارتباط با این بیماری شناخته می شود وضعیت اقتصادی، رژیم غذایی ضعیف، بهداشت نامناسب و انواع عفونت ها و آلودگی ها می باشد.

اسید اسکوربیک در جذب کمک می‌کند

مکمل های ویتامین C می تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهن کم جذب مانند منابع گیاهی به شکلی که جذب آن راحت تر باشد کمک می کند. این امر به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.

در حقیقت، مصرف ۱۰۰ میلی گرم  اسید اسکوربیک (ویتامین )C ممکن است ۶۷ درصد جذب آهن را بهبود بخشد. ویتامین C می تواند به کاهش خطر کم خونی در بین افراد مستعد کمبود آهن کمک کند. اگر بدن کمبود آهن داشته باشد، مصرف بیشتر غذاهای غنی از اسید اسکوربیک یا مصرف مکمل ویتامین C به بهبود سطح آهن خون کمک کند. اسید اسکوربیک برای افزایش در دسترس بودن و جذب آهن از منابع آهن غیر هیم شناخته شده است. مکمل اسید اسکوربیک به منظور تسهیل در جذب رژیم غذایی آهن استفاده می شود.

با توجه به فعالیت آنتی اکسیدانی ویتامین C در حضور آهن، شواهد قانع کننده ای برای محافظت از آنتی اکسیدان لیپیدها توسط اسید اسکوربیک هم به همراه مکمل آهن در حیوانات و هم در انسان وجود دارد. اسید اسکوربیک با مهار اکسیداسیون LDL در برابر آتروژنز محافظت می کند.

آسکوربات موجود در سیستم های پستانداران می تواند جذب آهن سلولی و سوخت و ساز بدن را تنظیم کند. آسکوربات متابولیسم آهن را با تحریک سنتز فریتین، مهار تخریب فریتین لیزوزومی و کاهش جریان آهن سلولی تعدیل می کند.

اسید اسکوربیک چگونه جذب می‌شود؟

ویتامین C در غذاها اساساً به عنوان اسید اسکوربیک (۸۰-۹۰٪) یافت می شود، اما اسید دهیدرواسکوربیک (۱۰-۲۰٪) نیز وجود دارد. اسید اسکوربیک به طور فعال توسط انتقال دهنده ویتامین C سدیم (SVCT) جذب می شود. این انتقال فعال توسط شیب الکتروشیمیایی سدیم ایجاد شده توسط سدیم-پتاسیم ATPase انجام می شود. اسید اسکوربیک سپس در مویرگ پخش می شود و در نهایت وارد گردش عمومی می شود. ویتامین C به طور کلی به صورت اسید اسکوربیک گردش می کند.

شما برای رشد و ترمیم بافت ها در تمام قسمت های بدن خود به ویتامین C نیاز دارید. جذب ویتامین سی به بدن کمک می کند تا کلاژن، پروتئین مهمی که برای ساخت پوست،غضروف، تاندون، رباط ها و رگ های خونی استفاده می شود، تولید کند. ویتامین C برای ترمیم زخم ها، و ترمیم و نگهداری استخوان ها و دندان ها مورد نیاز است.

همچنین به بدن کمک می کند تا آهن را از منابع غیر بدن جذب کند. ویتامین C به همراه ویتامین E ، بتاکاروتن و بسیاری دیگر از مواد مغذی گیاهی یک آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها برخی از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، موادی را که به DNA آسیب می رسانند، مسدود می کنند. تجمع رادیکال های آزاد با گذشت زمان ممکن است به روند پیری و پیشرفت شرایط سلامتی مانند سرطان، بیماری های قلبی و آرتروز کمک کند.

کمبود جدی و جذب نشدن اسید اسکوربیک توسط بدن به ندرت اتفاق می افتد، اگرچه شواهد نشان می دهد که بسیاری از افراد ممکن است سطح ویتامین C کمی داشته باشند.

سیگار کشیدن مقدار ویتامین C بدن را کاهش می دهد، بنابراین افراد سیگاری در معرض خطر کمبود بیشتری هستند. علائم کمبود ویتامین شامل خشکی و کنندگی مو است. التهاب لثه (التهاب لثه) و خونریزی لثه، پوست خشک، کاهش سرعت ترمیم زخم.

بنابراین در بالا سعی کردیم شما را با نحوه جذب اسید اسکوربیک آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *