اسید آسکوربیک در نان

اسید آسکوربیک در نان

اسید آسکوربیک در نان

آسکوربیک اسید یا اسید آسکوربیک یا ویتامین ث که در زندگی روزمره ما نقش مهم و تاثیر گذاری دارد. اگر در بررسی پیرامون خود دقت داشته باشیم، در می یابیم که ویتامین ث که نام شیمیایی آن اسید آسکوربیک یا آسکوربیک اسید است در تمامی نقاط زندگی یک انسان نقش مهمی را ایفا می کند که نبود این ویتامین یا کمبود اسید آسکوربیک موجب ایجاد مشکلاتی می شود.

نان یکی از مهم ترین و معروف ترین غلات هایی است که همواره در زندگی انسان از منابع تامین کننده غذا بوده است و در مواقعی که انسان با کمبود نان مواجه شده است با مشکلات فراوانی رو به رو شده است.

اسید آسکوربیک در نان وجود دارد و این ویتامین مهم و نان که جز مهم ترین اغذیه انسان به شمار می رود، در کنار هم قرار گرفته اند. از آنجا که این مورد در ارتباط با سلامتی انسان است؛ پیشنهاد می شود با کارشناسان پویا مشورت کنید تا اطمینان لازم را حاصل فرمایید.

نقش اسید اسکوربیک در نان

اسید آسکوربیک در نان

ویتامین ث vitamin C یا ال-آسکوربات یا اسکوربیک اسید ریز مغذی حیاتی برای گونه‌های پیشرفته پستانداران (انسان، میمون‌ها و مانند این‌ها)، شمار اندکی از گونه‌های دیگر پستانداران (به‌ویژه خوکچه هندی و خفاش‌ها)، تعدادی از گونه‌های پرندگان و برخی ماهی‌هاست.

تقریباً بجز مواردی که در بالا ذکر شد بقیه جانداران این ویتامین را در بدن خود می‌سازند.

این ویتامین که از ویتامین‌های محلول در آب است، در میوه‌ها مخصوصاً میوه‌های ترش و مرکبات و دیگر میوه‌ها و گیاهان سبزیجات و صیفی‌ها موجود است. در برابر حرارت و مواد قلیایی و طول زمان از بین می‌رود. این ویتامین در واکنش‌های شیمیایی بدن یک حمل‌کننده الکترون است و از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌ها است که نقش مهمی در سلامتی بدن و دستگاه ایمنی دارد.

آسکوربیک اسید و تاثیرآن در نان

ویتامین ث آنتی‌اکسیدان است، یعنی از آسیب رادیکال آزاد به سلول‌ها و بافت‌های بدن جلوگیری کرده و باعث تقویت دستگاه ایمنی می‌شود. این ویتامین موجب محافظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می‌شود.

همچنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. این ویتامین همچنین باعث ساخت کلاژن (قوی‌ترین بخش بافت پیوندی که تمام اعضای بدن را در کنار هم نگه می‌دارد) شده و در پیشگیری از بالارفتن کلسترول خون و ایجاد لخته‌های خونی در رگ مؤثر است. کمبود آسکوربیک اسید

ویتامین ث مورد نیاز برای هر فرد سالم ۶۰ میلی‌گرم در روز توصیه شده‌است. اگر فردی به مدت یک ماه به میزان کمتر از حداقل مورد نیاز یک فرد این ویتامین را دریافت کند دچار عوارضی مانند بیماری اسکروی، خون‌ریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می‌شود.

در پژوهشی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وجود چربی در غذا باعث می‌شود که ویتامین ث خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد.

اسید آسکوربیک یک ماده مغذی در نان

اسید آسکوربیک نام شیمیایی ویتامین ث است که در صنعت نانوایی به عنوان یک عامل بهبود دهنده با ارزش شناخته می شود. آسکوربیک اسید ترکیبی اکسید کننده می باشد که مصرف آن در نان مجاز شناخته شده است. آسکوربیک اسید بر ساختار گلوتن تاثیر می گذارد که این عمل باعث بهبود نگهداری گاز در خمیر می شود.

از نظر ساختمان شیمیایی، آسکوربیک اسید یک ماده احیا کننده بوده، اما در حین مخلوط کردن خمیر و تحت تاثیر آنزیم و در حضور اکسیژن آسکوربیک اسید اکسیداز به دی هیدرو آسکوربیک اسید تبدیل می شود.

در بین مواد اکسید کننده قابل مصرف در صنعت نانوایی ترکیب دهیدرو اسید اسکوربیک به عنوان محصول عمل اکسیداسیون ال اسید اسکوربیک از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار می باشد. اکسیژن مورد نیاز در حین به هم زدن خمیر و هوایی که بدین ترتیب در آن وارد می گردد، تامین می شود.

وابستگی آسکوربیک اسید به اکسیژن برای تبدیل شدن به دی هیدرو آسکوربیک اسید به آن معنی می باشد که مقدار هوایی که در حین مخلوط کردن خمیر باید وارد آن شود، دارای اثر و نقش مهمی است و به همین دلیل شدت اکسیداسیون در خمیر تحت تاثیر آن بر حسب نوع مخلوط کن متفاوت خواهد بود، زیرا توانایی مخلوط کن ها در وارد کردن هوا به خمیر با یکدیگر متفاوت می باشد.

به همین منظور روش های مخلوط کردن خاص و متفاوتی وجود دارد که با کمک آنها مقادیر زیادی هوا وارد خمیر شده و بدین ترتیب بر شدت اکسیداسیون خمیر تحت تاثیر آسکوربیک اسید افزوده می گردد.

اثر نهایی آسکوربیک اسید افزایش قابلیت خمیر در نگهداری گاز و تولید نانی با ساختار ریز و یکنواخت می باشد. این تغییرات باعث خواهد شد تا مغز نان نرمی به دست آید و چنان خاصیت ارتجاعی داشته باشد که پس از وارد آمدن فشار، مجدداً به شکل اولیه خود برگردد. همین پدیده است که تاثیر عمیقی در زمینه تشخیص تازگی نان بر مصرف کننده می گذارد.

کاربرد اسید آسکوربیک در نان

اسید آسکوربیک با افزایش قدرت خمیر سبب بهبود ساختار خمیر می گردد.

به عنوان ترکیبی از بهبود دهنده های نان به کار می رود.

اسید آسکوربیک سبب افزایش حجم نان در هنگام پخت می شود.

اسید آسکوربیک با ایجاد باند های دی سولفیدی سبب افزایش قدرت گلوتن می شود.

نتیجه

دانستیم وجود اسید آسکوربیک در نان لازم و دارای مزایایی است؛ البته با اینکه آسکوربیک اسید دارای فوواید زیادی است ولی مصرف بیش از اندازه از آن باعث تکرر ادرار، سنگ کلیه و اسهال می شود؛ پس باید از این ویتامین در هنگام تهیه نان به اندازه استفاده کرد.

برای دریافت اطلاعات کامل از نحوه استفاده از آسکوربیک اسید می توانید با کارشناسان سلامت پویا در ارتباط باشید تا از تمامی خدمات پویا بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *