اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

تغذیه در بیماران مبتلا به سرطان ریه

 سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن بدون کنترل رشد می‌کنند و از شایع‌ترین سرطان ها در بین زنان و مردان سرطان ریه است. این نوع سرطان در مردان شایع‌تر است، اما تعداد آن در بین زنان همچنان در حال افزایش است. این سرطان اتفاق می‌افتد که سلول‌های ریه به‌طور غیرقابل کنترلی تقسیم می‌شوند و باعث رشد تومورها می‌شوند. تومورها می توانند توانایی فرد برای تنفس را کاهش دهند و می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

استعمال دخانیات به عنوان شایع‌ترین علت سرطان ریه و به دنبال آن قرار گرفتن در معرض آزبست و سایر مواد شیمیایی در نظر گرفته می‌شود.  تغذیه برای حمایت و درمان سلولی حیاتی است. درمان سرطان ریه اغلب می‌تواند ذخیره غذایی بیمار را تحت الشعاع قرار دهد. سرطان ریه و درمان آن ممکن است بر اشتها، هضم غذا و نحوه استفاده بدن از مواد مغذی تأثیر بگذارد. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان ریه از دست دادن اشتها و کاهش وزن ناخواسته را تجربه می‌کنند که می‌تواند منجر به سوء تغذیه شود. در اصطلاح پزشکی، بی‌اشتهایی به عنوان بی‌اشتهایی شناخته می‌شود و ضعف ناشی از سوء تغذیه را کاشکسی مینامند.

تقریباً نیمی از بیماران سرطانی در هنگام تشخیص، بی‌اشتهایی و کاشکسی را تجربه می‌کنند، تقریباً ۶۰٪ از بیماران مبتلا به سرطان ریه قبلاً کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. هنگامی که این علائم با هم در بیماران سرطانی رخ می‌دهند، به آن سندرم بی‌اشتهایی-کاشکسیا (CACS) می‌گویند که این سندرم می‌تواند عوارض اضافی برای بیماران مبتلا به سرطان ریه ایجاد کند و بر سلامت و کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. در بیش از ۲۰ درصد بیماران سرطانی، کاشکسی عامل اصلی مرگ است.  

خواص استفاده از اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

مکمل‌های غذایی مانند اسید اسکوربیک ( ویتأمین C) می‌توانند مواد مغذی ضروری را به بدن بیماران برسانند و وزن سالم آن‌ها را حفظ کنند. تغذیه خوب در طول درمان سرطان می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و کاهش عوارض جانبی و عوارض ناشی از درمان کمک کند. هنگامی که بیمار مبتلا به سرطان ریه به دلیل سرطان یا درمان آن دچار سوءتغذیه می‌شود، مکمل‌های غذایی می‌توانند مواد مغذی لازم برای بهبودی و حفظ وزن مناسب را فراهم کنند. توصیه‌های مکمل‌های غذایی باید برای هر بیمار تنظیم شود. پزشکان یا متخصصان تغذیه می‌توانند پس از تکمیل ارزیابی میزان تغذیه بیمار و هرگونه عدم تعادل موجود، توصیه‌هایی را ارائه دهند. این نیاز‌ها ممکن است در طول دوره بیماری و درمان آن تغییر کند. 

اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

نحوه ی استفاده از اسید اسکوربیک در درمان سرطان ریه 

افرادی که دارای سرطان ریه هستند با برنامه غذایی بهتر و مصرف روزانه مکمل اسید اسکوربیک کیفیت زندگی خود را بهبود می‌بخشند. در یک تحقیق، یک بیمار مرد ۵۶ ساله اسپانیایی تبار با تشخیص سرطان ریه، پس از انجام عمل جراحی و شیمی درمانی، پروتکل استفاده از اسید اسکوربیک با دوز بالا را شروع کرد و حدود ۲ سال این پروتکل را ادامه داد. در این دو سال حداکثر ۷۵ گرم اسید اسکوربیک (ویتأمین C) در ۱۰۰۰ سی سی رینگر لاکتاته سه بار در هفته به او تزریق شد. 

سطح CEA بیمار همچنان در حد طبیعی بود، این تحقیق نشان داد که بیماران مبتلا به سرطان ریه که دوز‌های بالای ویتأمین C داخل وریدی دریافت می‌کنند، می‌توانند تا حدود ۱۰سال عمربیشتری داشته باشند. سطح ویتأمین C در پلاسما بیش از ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برای سلول‌های تومور سمی است، این را می‌توان با تزریق دوره‌ای ویتأمین C به دست آورد. پس استفاده از دوز‌های بالای ویتأمین C تزریقی می‌تواند بدون عوارض ثانویه در درمان بیماران مبتلا به سرطان مؤثر باشد. 

تأثیر اسید اسکوربیک بر غلظت ویتأمین‌های آنتی‌اکسیدانی در پلاسمای بیماران مبتلا به سرطان ریه 

یکی از اصلی‌ترین عوارض شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان، افزایش تولید گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) است. ROS به منبع عوارض جانبی ناخواسته شیمی درمانی تبدیل می‌شود که اغلب باعث قطع درمان می‌شود. اسید آسکوربیک که یک آنتی اکسیدان است، می‌تواند سد آنتی اکسیدانی یک ارگانیسم را تقویت کند. پس مکمل‌سازی شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان ریه با ویتأمین C منجر به افزایش غلظت‌های پایین ویتأمین‌های A، C و E در پلاسما می‌شود. این نشان دهنده تقویت سد آنتی اکسیدانی در بیماران است. 

اسید اسکوربیک در جلوگیری از سرطان دوم 

از آنجایی که درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، بازماندگان را مستعد ابتلا به سرطان‌های دیگر می‌کند، ‌امید می‌رود با استفاده از مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی مانند ویتأمین C، خطر ابتلا به سرطان دوم کاهش یابد. 

نتیجه‌گیری:

با توجه به متن بالا اسید اسکوربیک در بیماران مبتلا به سرطان ریه، تأثیری مثبتی بر روند درمان دارد و نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بیمارانی که از مکمل‌های تزریقی این ویتأمین در طول درمان استفاده می‌کنند عمر طولانی‌تری دارند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.