اسید اسکوربیک در ادرار

اسید اسکوربیک در ادرار

تاثیرات مصرف اسید اسکوربیک بر ادرار

ویتامین C (اسید اسکوربیک) ماده مغذی مورد نیاز بدن شما برای تشکیل عروق خونی، غضروف، عضله و کلاژن در استخوان ها است.

ویتامین C همچنین برای روند بهبودی بدن شما حیاتی است. در ادامه قصد داریم‌ شما را با اسید اسکوربیک در ادرار آشنا کنیم.

اسید اسکوربیک در ادرار

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول های شما در برابر تأثیر رادیکال های آزاد کمک می کند – مولکول هایی که هنگام تجزیه مواد غذایی در بدن یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و تشعشعات خورشید، اشعه ایکس یا منابع دیگر تولید می شوند.

رادیکال های آزاد ممکن است در بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشند. ویتامین C همچنین به بدن شما کمک می کند آهن را جذب و ذخیره کند.

از آنجا که بدن شما ویتامین C تولید نمی کند، باید آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. ویتامین C در مرکبات، توت ها، سیب زمینی، گوجه فرنگی، فلفل، کلم، کلم بروکلی و اسفناج یافت می شود. ویتامین C همچنین به صورت مکمل خوراکی، به صورت کپسول و قرص های جویدنی در دسترس است.

بیشتر افراد از رژیم غذایی سالم به اندازه کافی ویتامین C دریافت می کنند. کمبود ویتامین C در افرادی که:

• سیگار مصرف می کنند

• بیماری های گوارشی یا انواع خاصی از سرطان داشته باشند

• رژیم محدودی داشته باشند که بطور منظم شامل میوه و سبزیجات نباشد

کمبود شدید ویتامین C می تواند منجر به بیماری به نام اسکوربوت شود که باعث کم خونی، خونریزی لثه، کبودی و ترمیم ضعیف زخم می شود.

اگر به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن ویتامین C مصرف می کنید، به خاطر داشته باشید که مکمل مزایای آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در غذا را ندارد.

مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای مردان بزرگسال ۹۰ میلی گرم و برای زنان بزرگسال ۷۵ میلی گرم است.

اسید اسکوربیک‌ در ادرار

اسید اسکوربیک در غلظت بالاتر در نمونه های ادرار می تواند منجر به نتایج منفی کاذب در تعدادی از آزمایشات ادرار شود.

وجود اسید اسکوربیک در آزمایش ادرار چیست؟

وجود اسید اسکوربیک در آزمایش ادرار: ویتامین C یک عامل کاهنده قوی است که در مقادیر زیاد در غذاهای مختلف یافت می شود.

و حتی ممکن است در نتایج آزمایش نوار ادرار نیز در میزان مصرف عادی تأثیر بگذارد. پس از تجویز خوراکی، ما سطح ویتامین C ادرار را با استفاده از نوارهای ادرار اندازه گیری کردیم و ارزیابی کردیم که آیا ویتامین C با موارد مختلف آزمایش تداخل دارد.

ویتامین C موجود در ادرار می تواند باعث تداخل قابل توجه در آزمایشات نوار ادرار شود. یک نوار ادرار با شاخص ویتامین C برای کاهش خطر نتایج نادرست در مورد بیماری ها مفید است.

برای بررسی اثر مکمل اسید اسکوربیک (AA) بر pH ادرار، پارامترهای کارکرد متابولیک سنگ را در بیماران سنگ ساز بررسی می کنیم.

دفع ادراری اسید اسکوربیک

تفسیر آزمایش ادرار: زمانی که مقدار زیادی ویتامین C و یا موادی که حاوی اسید اسکوربیک هستند مصرف شود، اسید اسکوربیک به مقدار زیاد در ادرار ظاهر می‌گردد.

مقادیر زیاد اسید اسکورسیک به خاطر احیاء کنندگی آن، ممکن است در سایر تست‌های بیوشیمیایی ادرار از جمله نیتریت، خون، قند دخالت نموده و آنها را مهار نماید.

بعنوان مثال زمانی که در بررسی میکروسکوپی رسوب ادرار، بیش از دو تا سه عدد گلبول قرمز در هر میدان با بزرگنمایی زیاد، دیده شود اما در بررسی نوار ادرار هموگلوبین منفی باشد، بررسی وجود اسید اسکوربیک در این رابطه مفید خواهد بود.

مکمل اسید اسکوربیک و اثرات اسیدی آن

مکمل اسید اسکوربیک در گذشته با توجه به اثرات اسیدی ادراری آن مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، شواهد متناقضی در مورد کارآیی آن وجود دارد.

علاوه بر این، مطالعات قبلی بیشتر در مورد مکمل اسید اسکوربیک در افراد سالم، سازندگان سنگ کلسیم یا بیماران مبتلا به عفونت های مجاری ادراری متمرکز بود. با این حال، هیچ مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به سنگ های استروویت انجام نشده است.

در مطالعه حاضر، از مکمل اسید اسکوربیک در بیماران مبتلا به التهاب مثانه مکرر و ادرار قلیایی استفاده شد و منجر به کاهش قابل توجه pH ادرار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *