مسمومیت با ویتامین C (اسید اسکوربیک)

مسمومیت با اسید اسکوربیک

ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک ماده مغذی ضروری است. در عین حال امکان مسمومیت با ویتامین C نیز وجود دارد.

یک ویتامین محلول در آب است که از رشد و نمو طبیعی پشتیبانی می کند و به بدن شما در جذب آهن کمک می کند. از آنجا که بدن شما اسید اسکوربیک (ویتامین C )  تولید یا ذخیره نمی کند، مهم است که ویتامین C را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برای بیشتر افراد، یک پرتقال یا یک فنجان توت فرنگی، فلفل قرمز خرد شده یا کلم بروکلی ویتامین C کافی برای روز را فراهم می کند.

بد نیست بدانید : فواید و مضرات اسید اسکوربیک

مسمومیت با ویتامین C

مسمومیت با اسید اسکوربیک
مکمل های ویتامین c
  • مسمومیت با ویتامین C ممکن است علائم گوارشی ایجاد کند

شایع ترین عارضه جانبی مصرف زیاد ویتامین C، مسمومیت با ویتامین C و ناراحتی گوارشی است.

به طور کلی، این عوارض جانبی از طریق خوردن غذاهای حاوی ویتامین C اتفاق نمی افتد، بلکه از طریق مصرف ویتامین به صورت مکمل رخ می دهد.

اگر بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در یک بار مصرف کنید، به احتمال زیاد علائم گوارشی را تجربه خواهید کرد. بنابراین، حد بالایی قابل تحمل (TUL) 2000 میلی گرم در روز است.

رایج ترین علائم گوارشی مصرف بیش از حد و مسمومیت با ویتامین C اسهال و حالت تهوع است.

همچنین گزارش شده است که مصرف بیش از حد آن منجر به ریفلاکس اسید می شود، اگرچه این امر با شواهد پشتیبانی نمی شود.

اگر با مسمومیت با ویتامین C با مشکلات گوارشی روبرو هستید، کافی است دوز مکمل خود را کاهش دهید یا از مکمل های ویتامین C کاملاً خودداری کنید.

  • مسمومیت با ویتامین C ممکن است باعث اضافه بار آهن شود

ویتامین C به عنوان افزایش جذب آهن شناخته شده است.

این ماده می تواند به آهن غیر هم که در غذاهای گیاهی وجود دارد، متصل شود. آهن غیر هِم به همان اندازه آهن هم، نوع آهن موجود در محصولات حیوانی، توسط بدن جذب نمی شود.

ویتامین C با آهن غیر هیم پیوند می یابد و جذب بدن را برای شما بسیار آسان می کند. این یک عملکرد مهم است، به ویژه برای افرادی که بیشتر آهن خود را از غذاهای گیاهی دریافت می کنند. 

یک مطالعه در بزرگسالان نشان داد که جذب آهن ۶۷٪ افزایش می یابد، وقتی ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C را با یک وعده غذایی مصرف می کنند .

با این حال، افرادی که شرایطی دارند که خطر تجمع آهن در بدن را افزایش می دهد، مانند هموکروماتوز، باید در استفاده از مکمل های ویتامین C محتاط باشند.

در این شرایط، مصرف بیش از حد اسید اسکوربیک ( ویتامینC ) ممکن است منجر به اضافه بار آهن شود که می تواند به قلب، کبد، لوزالمعده، تیروئید و سیستم عصبی مرکزی آسیب جدی برساند.

با این اوصاف، اگر شرایطی نداشته باشید که باعث افزایش جذب آهن شود، اضافه بار آهن بسیار بعید است. بعلاوه، هنگامی که آهن اضافی به صورت مکمل مصرف شود، بیش از حد آهن در بدن وجود دارد.

  • مصرف مکمل های اسید اسکوربیک در دوزهای بالا ممکن است منجر به سنگ کلیه شود

ویتامین C اضافی از بدن به عنوان اگزالات، ماده زائد بدن دفع می شود.

اگزالات به طور معمول از طریق ادرار از بدن خارج می شود. با این حال، تحت برخی شرایط  اگزالات ممکن است به مواد معدنی متصل شده و کریستال هایی ایجاد کند که می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

مصرف بیش از حد ویتامین C امکان افزایش مقدار اگزالات در ادرار را دارد، بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

در یک مطالعه که بزرگسالان مکمل ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C را دو بار در روز به مدت ۶ روز مصرف کردند، مقدار اگزالات دفع شده ۲۰٪ افزایش یافت.

مصرف زیاد ویتامین C نه تنها با مقادیر بیشتری اگزالات ادرار در ارتباط است، بلکه با ایجاد سنگ کلیه نیز ارتباط دارد، خصوصاً اگر مقادیر بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف کنید.

گزارش های مربوط به نارسایی کلیه در افرادی که بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف کرده اند نیز گزارش شده است. با این حال ، این به خصوص در افراد سالم بسیار نادر است.

چه مقدار ویتامین C باعث مسمومیت می شود؟

از آنجا که ویتامین C محلول در آب است و بدن شما ظرف چند ساعت پس از مصرف مقدار زیادی از آن را دفع می کند، مصرف زیاد آن بسیار دشوار است.

در حقیقت، تقریباً غیرممکن است که شما فقط از رژیم غذایی خود ویتامین C زیادی دریافت کنید. در افراد سالم، هر ویتامین C اضافی که بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف شود، به راحتی از بدن دفع می شود.

به بیان بهتر، شما باید ۲۹ پرتقال یا ۱۳ عدد فلفل دلمه ای مصرف کنید قبل از اینکه میزان مصرف بالاترین حد را داشته باشد.

با این وجود، خطرات مصرف بیش از حد ویتامین C در هنگام مصرف مکمل در افراد بیشتر است و در برخی شرایط مصرف بیش از حد ویتامین نیز ممکن است.

اگر ترجیح می دهید از مکمل اسید اسکوربیک استفاده کنید، بهتر است یکی را انتخاب کنید که بیش از ۱۰۰٪ نیاز روزانه شما را نداشته باشد. این مقدار ۹۰ میلی گرم در روز برای مردان و ۷۵ میلی گرم در روز برای زنان است.

مسمومیت با اسید اسکوربیک به ندرت اتفاق می افتد.

ویتامین C به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است.

این امر به ویژه در صورت دریافت آن از طریق غذاها، به جای مکمل ها، صادق است.

افرادی که ویتامین C را به صورت مکمل مصرف می کنند، بیشتر در معرض خطر مسمومیت با اسید اسکوربیک هستند و تجربه عوارض جانبی قرار دارند که شایع ترین آنها علائم گوارشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *