آسپارتام و سرطان

آسپارتام و سرطان

آسپارتام و سرطان

این نگرانی که بین آسپارتام و سرطان رابطه ای وجود دارد، از دهه ۸۰ وجود داشته است.

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که از اسید آسپارتیک و فنیل آلانین ساخته شده است.

اسید آسپارتیک یک اسید آمینه غیر ضروری است که به طور طبیعی در بدن ما و در نیشکر یافت می شود. فنیل آلانین یک اسید آمینه ضروری است، که انسان از منابعی مانند گوشت، لبنیات، آجیل و دانه ها دریافت می کند.

با ترکیب این مواد ۲۰۰ برابر قند معمولی شیرین تر و بسیار کم کالری هستند.

آسپارتام در چه چیزهایی یافت می شود؟ 

آسپارتام را می توان در تعدادی از غذاها و نوشیدنی ها یافت. برخی از این موارد عبارتند از:

  • نوشابه های رژیمی، مانند رژیم غذایی کک و رژیم غذایی زنجبیل
  • نوشیدنی های چای مانند Diet Snapple
  • مربای بدون قند، مانند اسموکر
  • بلورها و پودرهای طعم دهنده
  • آبنبات های بدون قند
  • پودینگ و ژله بدون قند
  • شربت بدون قند

آیا شیرین کننده های مصنوعی ایمن ترند؟  

معمولاً بی خطر محسوب می شوند. تولیدکنندگان بسیاری از این جایگزین های شکر که آنها را طبیعی می نامند، به این معنی که به نوعی برای شما ایمن تر یا بهتر هستند، حتی اگر هنوز تصفیه شده یا پردازش شده باشند.

مردم هنوز نگران این هستند که آیا آسپارتام می تواند باعث سرطان شود یا خیر؟

در حال حاضر شواهد مختلفی در مورد آسپارتام و سرطام ارتباط احتمالی آن با سرطان وجود دارد، که ما در اینجا بحث خواهیم کرد.

آیا آسپارتام باعث سرطان می شود؟

برای تشخیص اینکه ماده ای باعث سرطان می شود از دو نوع مطالعه اصلی استفاده می شود: مطالعات حیوانات و مطالعات انسانی.

مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ یک از آنها معمولاً قادر به ارائه شواهد قطعی نیستند. این بدان دلیل است که نتایج مطالعات حیوانات همیشه در مورد انسان ها صدق نمی کند و عوامل مختلف می توانند مطالعات انسانی را به سختی تفسیر کنند. به همین دلیل محققان هم مطالعات حیوانی و هم انسانی را بررسی می کنند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶  انجام شد، حاکی از آن است که دوزهای بسیار بالای آسپارتام خطر ابتلا به سرطان خون، لنفوم و سایر انواع سرطان را در موش های صحرایی افزایش می دهد.

هیچ یک از نهادهای نظارتی موضع خود را در مورد ایمنی آسپارتام تغییر ندادند و نتیجه گرفتند که آسپارتام برای مصرف انسان بی خطر است.

مطالعاتی که ارتباط بین آسپارتام و سرطان را نشان می دهد

در سال ۱۹۹۶ تحقیقات نشان داد که شیرین کننده های مصنوعی مقصر افزایش تعداد مبتلایان به تومور مغزی است .

افزایش تومورهای مغزی در واقع هشت سال قبل از تأیید آسپارتام آغاز شد و در افراد ۷۰ ساله و بالاتر مشاهده شد، گروه سنی که در معرض دوزهای بالای آسپارتام نیستند.

در سال ۲۰۱۲مطالعه ای بر روی ۱۲۵۰۰۰ نفر نشان داد که ارتباطی بین آسپارتام و افزایش خطر ابتلا به لنفوم و لوسمی در مردان وجود دارد، اما در زنان این رابطه وجود ندارد. در این مطالعه همچنین ارتباطی بین نوشابه های شیرین شده با شکر در مردان وجود دارد.

به دلیل تأثیرات متناقض بر روی زنان و مردان، محققان نتیجه گرفتند که پیوندها را می توان به طور تصادفی توضیح داد. بعداً دانشمندانی که این تحقیق را انجام دادند، با قبول ضعف داده ها، برای این مطالعه عذر خواهی کردند.

مطالعاتی که ارتباطی بین آسپارتام و سرطان در حیوانات پیدا نکردند
آسپارتام و سرطان

در یک بررسی متا آنالیز که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، ۱۰ مطالعه در مورد آسپارتام و سرطان در جوندگان بررسی شد. بررسی داده ها نشان داد که مصرف آسپارتام هیچ اثر سرطان زایی در جوندگان ندارد.

مطالعاتی که ارتباطی بین آسپارتام و سرطان در انسان پیدا نکردند

یکی از بزرگترین مطالعات در مورد ارتباط احتمالی بین آسپارتام و سرطان توسط محققان NCI انجام شد. آنها ۲۸۵،۰۷۹ مرد و ۱۸۸،۹۰۵ زن ۵۰ تا ۷۱ ساله را که در مطالعه رژیم غذایی و بهداشتی NIH-AARP شرکت کرده بودند، بررسی کردند.

محققان نتیجه گرفتند که آسپارتام با پیشرفت سرطان مغز، سرطان خون یا لنفوم ارتباط ندارد.

بررسی ۲۰۱۳ شواهد سایر مطالعات در مورد مصرف آسپارتام و سرطان های مختلف نیز هیچ ارتباطی بین آسپارتام و سرطان نشان نداد.

تنها مسئله تأیید شده بهداشتی مربوط به آسپارتام مربوط به یک اختلال ژنتیکی نادر به نام  فنیل کتونوریا (PKU) است که در آن بدن نمی تواند فنیل آلانین را تجزیه کند. افراد با این بیماری متولد می شوند و آسپارتام باعث ایجاد آن نمی شود.

افراد مبتلا به PKU می توانند تجمع فنیل آلانین در خون را که از رسیدن مواد شیمیایی مهم به مغز جلوگیری می کند، تجربه کنند. به افراد مبتلا به PKU توصیه می شود، مصرف آسپارتام و سایر محصولات حاوی فنیل آلانین را محدود کنند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان می دهد که برخی از افراد ممکن است حساسیت غیرمعمولی به آسپارتام داشته باشند. گذشته از علائم بسیار خفیف گزارش شده، هیچ شواهدی وجود ندارد که آسپارتام باعث مشکلات سلامتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *