آسپارتام در نوشابه

آسپارتام در نوشابه

آسپارتام در نوشابه

با مطالعه این مقاله به دلایل وجود آسپارتام در نوشابه و فواید و مضرات آن پی خواهید برد.

مصرف نوشیدنی های شیرین با اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه است و این شرایط به خودی خود با افزایش خطر ابتلا به بیماری های دیگر همراه است. مانند مرگ و میر، بیماری های قلبی عروقی، برخی سرطان ها و سایر بیماری های مزمن.

نوشابه های شیرین شده با قند منبع اصلی قندهای اضافه شده در رژیم غذایی هستند و ۹٫۲٪ از کل انرژی دریافتی را تشکیل می دهند.

 جایگزینی نوشیدنی های شیرین کننده قند با نوشیدنی های کم کالری یا کم کالری می تواند در کاهش مصرف قند مورد استفاده قرار گیرد و نوشابه های رژیمی یا استفاده از شیرین کننده های مصنوعی به دلیل کمبود کالری به عنوان یک جایگزین سالم به بازار عرضه شده اند.

آسپارتام در نوشابه ها

آسپارتام یک جایگزین قند است که به جای شکر در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد تا گزینه قند و کالری کاهش یافته، کم یا بدون قند را به مردم ارائه دهد. در بعضی از محصولات خود از آسپارتام استفاده می شود، زیرا بسیاری از افراد خواهان انتخاب نوشیدنی های خوش طعم عالی با قند و کالری کمتری هستند.

بیشتر تولید کنندگان از آسپارتام در نوشابه های رژیمی به عنوان شیرین کننده مصنوعی استفاده کرده اند. استفاده از آسپارتام در نوشابه تا حد مجاز برای مصرف انسان بی خطر است.

آسپارتام در صورت ذخیره شدن در نزدیکی یا بالاتر از دمای اتاق به متانول، اسید آسپارتیک و فنیل آلانین تجزیه می شود. 

جایگزین های قند، مانند آسپارتام، بی خطر هستند.

فنیل آلانین یک اسید آمینه است که در آسپارتام وجود دارد. اگر شما فنیل کتونوریا اختلال ارثی نادر (PKU) دارید، باید مصرف فنیل آلانین را به شدت محدود کنید. اگر در محصولاتی از آسپارتام استفاده می شود، روی بطری ها و قوطی ها کلمه فنیل آلانین درج شده است، بنابراین آن را بررسی کنید.

در برخی از نوشیدنی ها از آسپارتام استفاده می شود، زیرا بسیاری از افراد خواهان انتخاب نوشیدنی های خوش طعم، عالی با قند و کالری کمتری هستند.

به عنوان بخشی از یک سبک زندگی متعادل، از همه نوشیدنی ها می توان در حد اعتدال لذت برد.

چگونه می توانم بگویم آسپارتام در نوشابه وجود دارد؟

آسپارتام در نوشابه

ما می دانیم که در مورد نوشیدنی های مورد علاقه خود، از جمله مواد تشکیل دهنده مورد استفاده شما، حقایق روشنی دارید. به همین دلیل است که ما اطلاعات مواد تشکیل دهنده را ساده و آسان می یابیم.

یکی از اولین مکان هایی که می توانید نگاه کنید، لیست مواد تشکیل دهنده در کنار برچسب Nutrition Factures،پشت هر قوطی یا بطری است.

کدهای QR SmartLabel ™ QR روی بسته بندی همچنین شامل حقایق تغذیه ای در مورد مواد تشکیل دهنده است.

آیا بین نوشابه های رژیمی حاوی آسپارتام و سرطان ارتباطی وجود دارد؟

ایمنی مواد و نوشیدنی برای ما بسیار مهم است. از آنجا که آسپارتام یک ماده اصلی است که در تعدادی از محصولات استفاده می شود. به گفته کارشناسان، از جمله کارشناسان انجمن سرطان آمریکا، تحقیقات در مورد این موضوع نشان می دهد که آسپارتام برای مصرف افراد بی خطر است.

جوانب منفی استفاده از آسپارتام در نوشابه

اما برخی مطالعات نشان می دهند که آسپارتام در نوشیدنی های رژیمی، می تواند فرایندهای متابولیکی طبیعی بدن را از بین ببرد. اختلال در این فرایندها می تواند باعث شود بدن به جای سوزاندن آن، چربی را ذخیره کند و ممکن است خطرات دیابت و بیماری های قلبی را افزایش دهد.

برخی شیرین کننده های مصنوعی صدها برابر شیرین تر از قند هستند. این مواد افزودنی فوق العاده شیرین ممکن است تغییراتی در بدن و مغز شما ایجاد کنند که جذابیت سایر غذاهای شیرین را افزایش می دهد و از آنجا که فکر می کنید با نوشیدن، کالری کم می کنید، ممکن است اشتها را تحریک کنند.

به عبارت ساده تر، هرچه نوشابه کمتری بنوشید، بهتر است. این هم به  نوشابه های رژیمی و هم نوشابه معمولی مربوط می شود. 

آب بیشتری بنوشید

به جای خوردن نوشابه، یک لیوان آب یا آب گازدار بنوشید. مایعات به بدن کمک می کند تا از شر سمومی که شما را در معرض خطر بیماری هایی مانند سرطان قرار می دهند، خلاص شوید. آب دارای کالری صفر است، بدین معنی که این یکی از سالم ترین راه های آبرسانی شماست. 

اگر به طعم بیشتری نیاز دارید، آب خود را با میوه یا سبزیجات مخلوط کنید. 

سایر گزینه های سالم برای نوشیدنی ها و نوشابه های رژیمی شامل قهوه بدون بو و چای تلخ است.

نکته پایانی: اگر هر نوع نوشابه ای مصرف می کنید، سعی کنید کمترین مقدار ممکن را بنوشید و به یاد داشته باشید، اجتناب از آن به طور کلی سالم ترین برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *