فواید اسید اسکوربیک در بدن

فواید اسید اسکوربیک در بدن

فواید اسید اسکوربیک در بدن

فواید اسید اسکوربیک در بدن زیاد است. این ویتامین به وفور در میوه های تازه، به ویژه توت سیاه، مرکبات و توت فرنگی و در بیشتر سبزیجات تازه وجود دارد. منابع خوب کلم بروکلی و فلفل هستند. در اثر گرما از بین می رود و به خوبی در بدن ذخیره نمی شود. اسید اسکوربیک یک عامل کاهنده خوب است و بسیاری از واکنش های متابولیک و فرآیندهای ترمیم را تسهیل می کند.

فواید اسید اسکوربیک در بدن

فواید اسید اسکوربیک در بدن:

۱ –  اسید اسکوربیک به سلامت چشم کمک می کند

اسید اسکوربیک ( ویتامین C ) یک آنتی اکسیدانی است که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. اسید اسکوربیک برای استخوان ها و بافت های همبند، ماهیچه ها و رگ های خونی بسیار مهم است.یکی از فواید اسید اسکوربیک این است که به بدن کمک می کند تا آهن را جذب کند که برای تولید گلبول های قرمز مورد نیاز است. ویتامین C به تقویت مویرگ ها، لثه ها، دندان ها، غضروف و جذب آهن کمک می کند. تقریباً تمام سلول های بدن به آن بستگی دارند. از جمله سلول های چشم، جایی که در همه بافت ها متمرکز است. ویتامین C همچنین از سلامت رگ های خونی چشم پشتیبانی می کند. بدن ما اسید اسکوربیک مورد نیاز ما را ایجاد نمی کند، به همین دلیل است که دریافت روزانه ویتامین C از طریق رژیم غذایی، مکمل های غذایی یا غذاهای غنی شده و نوشیدنی ها برای حفظ سلامتی چشم مهم است. اسید اسکوربیک خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می دهد. فاکتورهای خطر ابتلا به آب مروارید شامل استعمال سیگار، دیابت و استفاده از استروئید هستند. مطالعات بیشماری در ارتباط با مصرف اسید اسکوربیک و کاهش خطر ابتلا به آب مروارید وجود دارد. زنانی که ویتامین C را به مدت ۱۰ سال یا بیشتر مصرف کرده اند، ۶۴ درصد کاهش خطر ابتلا به آب مروارید هسته ای را تجربه کرده اند.  مصرف یک مکمل با حداقل ۳۰۰ میلی گرم در روز ویتامین C به جلوگیری از پیشرفت آب مروارید کمک می کند. اسید اسکوربیک همچنین کمک می کند تا بافت پیوندی از جمله کلاژن موجود در قرنیه  چشم را شکل داده و آن را حفظ کند .

۲-اسید اسکوربیک تاثیر مثبتی روی کبد دارد

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که بدن را از مولکول های بسیار فعال که رادیکال های آزاد نامیده می شوند، محافظت می کنند. اگر رادیکال های آزاد ایجاد شود، آنها می توانند به بافت ها آسیب رسانده و تخریب کبد را در مبتلایان به هپاتیت تسریع کنند. این فرایند می تواند باعث از بین رفتن گلوتاتیون (GSH)، یک آنتی اکسیدان اصلی در سلولهای کبدی شود. دوزهای روزانه ویتامین C ، ویتامین E و سلنیم پوشش اساسی آنتی اکسیدانی را فراهم می کند. شکل فعال ویتامین  C، یک آنتی اکسیدان قوی است که در بسیاری از عملکردها در بدن، به ویژه در کبد نقش دارد، اگرچه سلول های انسانی قادر به ترکیب اسید اسکوربیک نیستند، اما می توانند DHA را در اسید اسکوربیک فعال کنند. تامین اختلال در مصرف، جذب و یا برخورد با متابولیک ویتامین C می تواند در افزایش شکنندگی کبدی نقش داشته باشد و می تواند منجر به آسیب کبدی مرتبط با چندین بیماری کبدی مانند کلستاز، هپاتیت ویروسی و بیشتر اوقات به تجمع چربی های الکلی و غیر الکلی شود.
در بسیاری از مدل های حیوانی، ویتامین C در برابر مواد کبدی محافظت می کند و فعالیت آنتی اکسیدانی و محافظت کننده ای از سلولهای کبدی را فراهم می کند. با این وجود دوزهای زیاد ویتامین C می تواند علائم تهوع، درد شکم و اسهال را ایجاد کند و دوزهای بالاتر منجر به افزایش  ALT  سرم می شود، اما از نظر بالینی آسیب کبدی با زردی نیست.

از فواید اسید اسکوربیک کمک به عملکرد سلول های سفید خون و  تقویت ایمنی بدن است

خون از گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما تشکیل شده است. گلبول های سفید خون فقط حدود ۱٪ خون را تشکیل می دهند، اما تأثیر آنها بسیار زیاد است. به گلبول های سفید خون لکوسیت ها نیز گفته می شود. آنها از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کنند.

یکی از اصلی ترین دلایلی که افراد مکمل ویتامین C مصرف می کنندتقویت ایمنی بدن است.اسید اسکوربیک در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن دخیل است. سلول های خون و پلاکت های خون در افراد عادی سرشار از اسید اسکوربیک هستند. در رژیم غذایی بدون اسید اسکوربیک سطح ویتامین تقریبا کاهش یافته است و پس از آن سلول های سفید به آرامی کاهش می یابند.

اول: اسید اسکوربیک به تشویق تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند که به محافظت از بدن در برابر عفونت ها کمک می کند.

دوم: اسید اسکوربیک به سلول های سفید خون کمک می کند تا ضمن محافظت از آنها در برابر صدمه توسط مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد، مؤثرتر عمل کنند.

سیستم ایمنی بدن پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی نیاز به بازسازی دارد، در حالی که بیماران سرطانی غالباً کمبود اسید اسکوربیک دارند. تمرکز بر روی لنفوسیت ها می شود، زیرا این سلول های سفید خون کمترین سرعت برای ترمیم دارند و بیماران را مستعد عفونت های کشنده می کنند. لنفوسیت های T واسطه ایمنی سلولی را دارند. مطالعات نشان می دهد که رشد سلول T نیاز به اسید اسکوربیک دارد، از فواید اسید اسکوربیک تکثیر سلول T را افزایش می دهد و عملکرد سلول T را تحت تأثیر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *