فواید استفاده از لسیتین سویا

فواید استفاده از لسیتین سویا

فواید استفاده از لسیتین سویا

فواید استفاده از لسیتین سویا را  می توان در بسیاری از جهات سلامتی مشاهده کرد. لسیتین یک ماده افزودنی غذایی است که از چندین منبع تهیه می شود، یکی از آنها سویا است. این ماده معمولاً به عنوان امولسیفایر یا روان کننده در هنگام افزودن به غذا مورد استفاده قرار می گیرد، اما از آن به عنوان یک آنتی اکسیدان و محافظت از عطر و طعم نیز استفاده می کنند. لسیتین سویا در مکمل های غذایی، بستنی و لبنیات، فرمول های شیرخوار، نان، مارگارین و سایر غذاهای راحتی یافت می شود.

فواید لسیتین سویا

۱٫ سطح کلسترول را بهبود می بخشد

مکمل لسیتین سویا رژیم غذایی به شدت با کاهش هیپرلیپیدمی و تأثیر متابولیسم چربی در ارتباط است. به دلیل نقش مهم آن در فرآوری چربی و کلسترول شناخته شده است، به همین دلیل است که افراد گاهی از مکمل های لسیتین سویا برای کاهش کلسترول به طور طبیعی استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که خواص لسیتین توانایی کاهش بیش از حد کلسترول LDL و ترویج سنتز HDL در کبد را دارد.

۲٫ منبع کولین است

لسیتین سویا حاوی فسفاتیدیل کولین است که یکی از اشکال اصلی کولین است، یک مغذی مغذی که در عملکرد کبد، حرکت عضلات، متابولیسم، عملکرد عصبی و رشد مناسب مغز نقش مهمی دارد. مکمل فسفاتیدیل کولین برای حمایت از سطح کلسترول سالم، عملکرد کبد و عملکرد مغز یافت شده است. بسیاری از فواید لسیتین سویا یا مکمل ها از مقدار کولین ناشی می شود.

۳٫ باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود

مکمل لسیتین سویا باعث افزایش چشمگیر عملکرد سیستم ایمنی در موشهای صحرایی دیابتی می شود. مکمل روزانه با لسیتین سویا باعث می شود که فعالیت ماکروفاژ (گلبول های سفید خون که باعث باقی مانده های خارجی) می شوند، ۲۹ درصد افزایش یابد.

۴٫ به مقابله بدن با استرس جسمی و روانی کمک می کند

یکی از کلیدهای اصلی فواید لسیتین سویا، ترکیبی است که به نام فسفاتیدیلسرین شناخته می شود. یک فسفولیپید رایج که به تشکیل بخشی از غشاهای سلولی در گیاهان و حیوانات کمک می کند. فسفاتیدیلسرین حاصل از مغز گاو نشان می دهد که بر هورمون های استرس (هورمون آدرنرژیکورتیکروپروپیک) و کورتیزول تأثیر می گذارد، پاسخ به استرس جسمی را کاهش می دهد. خواص خاص در لسیتین سویا ممکن است دارای خاصیت کاهش دهنده استرس انتخابی باشد و حتی ممکن است در درمان طبیعی اختلالات مرتبط با استرس مورد استفاده قرار گیرد .

۵٫ ممکن است عملکرد شناختی را بهبود بخشد

مخلوط مکمل ساخته شده از خواص موجود در لسیتین سویا به طور قابل توجهی حافظه را بهبود می بخشد. فسفاتیدیلسرین و اسید فسفاتیدیک ناشی از لسیتین سویا تأثیر مثبتی بر حافظه، شناخت و خلق و خوی در میان سالمندان و کسانی که از شرایط شناختی رنج می برند، دارد.

۶٫ ممکن است از پوکی استخوان جلوگیری کند

لسیتین سویا و جلوگیری از پوکی استخوان

فواید لسیتین سویا در جلوگیری از پوکی استخوان به عنوان ضد عفونی کننده و تقویت کننده استخوان است. این به دلیل ایزوفلاوون های موجود در سویا، به ویژه گلیکوزیدها است. زنان مسن آسیایی در مقایسه با زنان قفقاز، میزان شکستگی لگن را کمتر دارند  و تحقیقات بیشتر نشان می دهد که مصرف محصولات سویا در بین آسیایی ها نسبت به قفقازها بسیار بیشتر است.

محصولات مبتنی بر سویا می توانند به طور بالقوه میزان پوکی استخوان و خطر شکستگی را کاهش دهند. این ممکن است به دلیل اثرات استروژنی سویا باشد، زیرا کمبود استروژن ناشی از یائسگی باعث تسریع در از بین رفتن استخوان در زنان مسن تر شده است.  همچنین ممکن است به دلیل خواص موجود در سویا (بخصوص گلیکوزیدها) باشد که دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد پلاسما، استروژنی و تنظیم کننده سیستم ایمنی هستند.

۷٫ علائم یائسگی را تسکین می دهد

علاوه بر فواید بالقوه آن برای پوکی استخوان، مکمل های لسیتین سویا با بهبود قدرت و فشار خون در زنان یائسگی می تواند به بهبود علائم یائسگی کمک کند. 

۸٫ از بروز سرطان ممکن است جلوگیری کند

خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط با مصرف مکمل لسیتین وجود دارد. این ارتباط بین لسیتین سویا و کاهش خطر سرطان پستان ممکن است به دلیل وجود فسفاتیدیل کولین در لسیتین سویا باشد که در هنگام مصرف به کولین تبدیل می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *