بررسی تاثیرکلرید کلسیم در کشاورزی

کلرید کلسیم در کشاورزی

آیا کلرید کلسیم در کشاورزی موثر است؟ چه کاربرد هایی دارد؟

محصولات کلرید کلسیم به عنوان یک ماده مغذی گیاهی در گیاهان زراعی، میوه ها و سبزیجات قبل از برداشت استفاده می شود. محتوای کم کلسیم در میوه ها و سبزیجات علت پوسیدگی و اختلالات فیزیولوژیکی در میوه ها و سبزیجات است.

کاربردهای کلرید کلسیم قبل از برداشت برای تأمین کلسیم مکمل به گیاهان و رشد میوه برای تأخیر در خراب شدن، کاهش پوسیدگی پس از برداشت، بهبود استحکام و کنترل پیشرفت اختلالات فیزیولوژیکی استفاده می شود. به عنوان مثال، کلرید کلسیم در طول فصل رشد چندین بار اسپری می شود تا از ایجاد تلخی در سیب پس از برداشت جلوگیری کند.

کلرید کلسیم در کشاورزی

در هلو، اسپری های کلرید کلسیم قبل از برداشت می توانند اندازه میوه را افزایش دهند و کیفیت را بهبود بخشند در حالی که ماندگاری را افزایش می دهند. همچنین نشان داده شده است که اسپری های کلرید کلسیم باعث افزایش عملکرد گلابی و بهبود کیفیت پرتقال می شوند. رشد، کیفیت و ماندگاری گوجه فرنگی با استفاده از کلرید کلسیم در خاک گیاه و شاخ و برگ در مرحله رشد میوه افزایش می یابد.

بسته به کاربرد آن، کلرید کلسیم به شکل پوسته، پودر و محلول های مایع است که هر کدام در غلظت های مختلف متفاوت هستند. کلرید کلسیم هنگام حل شدن در آب، گرما تولید می کند، که آن را برای ذوب شدن یخ و برف در جاده ها و بزرگراه ها در مناطقی که بارش برف دارند، ایده آل می کند. این ماده همچنین به عنوان کودی برای گیاهان مفید است، زیرا ریز مغذی های مهمی را برای رشد و نمو گیاه سالم فراهم می کند.

عملکرد کلسیم در گیاهان

کلرید کلسیم حاوی کلسیم و کلرید است که از عناصر ریز مغذی گیاهان است که برای رشد و عملکرد طبیعی به آنها نیاز دارند. کلسیم و کلراید در فتوسنتز و سایر فرایندهای سلولی استفاده می شود و گیاهان معمولاً آنها را از خاک می گیرند.

کلسیم یک ماده مغذی چند منظوره در فیزیولوژی گیاه است که بر در دسترس بودن و جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد و به افزایش قدرت و ضخامت دیواره سلول کمک می کند. سطح کلسیم در گیاه شما بر قدرت ساقه ها، کیفیت میوه تولید شده و حساسیت گیاه به بیماری های خاص تأثیر می گذارد.

کود

لقاح کلسیم گیاهان گاهی اوقات با استفاده از اصلاحات آهک یا خاک گچ اشتباه گرفته می شود. استفاده از این مواد معدنی در خاک ممکن است به اندازه کافی نیاز کلسیم گیاهان شما را برآورده نکند، زیرا فرم محلول کلسیم را فراهم نمی کند که به راحتی در دسترس گیاهان شما باشد.

منابع محلول کلسیم، مانند کلرید کلسیم، کلسیم را فوراً در دسترس گیاهان شما قرار می دهد، اگر گیاه شما علائمی از کمبود کلسیم مانند ریزش زودرس شکوفه ها و جوانه ها، ساقه های ضعیف شده یا شاخه ها، ساقه ها را از بین ببرد، حیاتی است.

کاهش آفت گیاهان با کلرید کلسیم

اسپری های درخت کلرید کلسیم محتوای کلسیم میوه را افزایش می دهد و مشکلات مرتبط با کمبود کلسیم را کاهش می دهد. به عنوان مثال، از اسپری های کلرید کلسیم برای درمان پوسیدگی انتهای شکوفه در کلم گوجه فرنگی استفاده می شود.

تلخی، یک اختلال فیزیولوژیکی سیب، اغلب به سطح پایین کلسیم در میوه مربوط می شود. کلرید کلسیم یک درمان پیشگیرانه برای کاهش خطر بروز گودال تلخ است.

استحکام میوه از جمله گیلاس توسط اسپری های کلرید کلسیم کنترل می شود. اسپری های هفتگی کلرید کلسیم قبل از برداشت میوه همچنین می توانند نرم شدن میوه، آسیب بعد از برداشت و ترک خوردگی جزئی را کاهش دهند.

هشدارهای استفاده و دست زدن به آن

استفاده بیش از حد از کلرید کلسیم می تواند به ریشه ها و شاخ و برگ گیاهان آسیب برساند، از جمله شاخ و برگ های زرد. هنگام دست زدن به کلرید کلسیم مراقب باشید زیرا در صورت خوردن فرمهای غلیظ یا خالص آن، محصولات کلرید کلسیم ممکن است باعث سوزش معده، سوزش پوست و چشم یا مشکلات تنفسی شود.

برچسب های محصول را با دقت بخوانید و تمام نکات ایمنی توصیه شده را دنبال کنید. کلرید کلسیم قابل اشتعال نیست، اما اگر با فلزاتی مانند روی یا سدیم تماس پیدا کند، ممکن است هیدروژن قابل اشتعالی تولید کند. کلرید کلسیم برای بعضی از فلزات مانند فولاد، فلزات آهنی و برنج خورنده است و نباید با اسید سولفوریک تماس پیدا کند.

کلسیم در گیاهان

کلسیم به دلیل عملکرد مهم در گیاهان برای افزایش جذب مواد مغذی، ایجاد دیواره های سلولی قوی برای گیاهان مقاوم و افزایش نشاط به طور گسترده ای شناخته شده است.

حفظ سطح بالایی از کلسیم موجود در خاک برای دستیابی به سطوح کافی کلسیم بسیار مهم است. کلسیم در رشد و تغذیه گیاه و همچنین رسوب دیواره سلول نقش بسیار مهمی دارد. نقش های اصلی کلسیم به عنوان یک اصلاح کننده خاک کمک به حفظ تعادل شیمیایی در خاک، کاهش شوری خاک و بهبود نفوذ آب است.

کلسیم همچنین نقش مهمی در متابولیسم در حذف کربوهیدرات و خنثی سازی اسیدهای سلول دارد. هر گیاهی برای رشد به کلسیم نیاز دارد. با این حال، پس از رفع، کلسیم در گیاه متحرک نیست. این ماده سازنده مهمی از دیواره های سلولی است و فقط در شیره آوند چوبی قابل تهیه است.

بنابراین، اگر میزان تأمین کلسیم از گیاه کاهش یابد، نمی تواند کلسیم را از بافتهای قدیمی خود دوباره جابجا کند. اگر تعرق به هر دلیلی کاهش یابد، میزان تأمین کلسیم به بافتهای در حال رشد به سرعت کاهش می یابد.

کلرید کلسیم چه تاثیری در گیاهان دارد؟

توجه به این نکته مهم است که حتی در بسیاری از خاکها مقادیر زیادی کلسیم نامحلول مانند کلرید کلسیم وجود دارد، اما محصولاتی که در این خاکها رشد می کنند اغلب علائم کمبود کلسیم را نشان می دهند.

چگونه کلسیم کلرید روی گیاهان تأثیر می گذارد بسیاری از مواد معدنی ضروری در خاک وجود دارد که کلسیم یکی از آنهاست. نه تنها برای ساختن دیواره های سلولی قوی برای نگه داشتن گیاه به حالت ایستاده لازم است، بلکه باعث انتقال سایر مواد معدنی می شود.

همچنین ممکن است نمک های قلیایی و اسیدهای آلی را خنثی کند. وقتی کلسیم را به خاک اضافه می کنید، مثل این است که به باغ خود یک قرص ویتامین بدهید. گیاه کمبود کلسیم به دلیل رشد متوقف شده در برگها و بافتهای جدید قابل توجه است. لکه های قهوه ای ممکن است در امتداد لبه ها ظاهر شده و به سمت مرکز برگها رشد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.