کلسیم کلراید در تولید پنیر چه نقشی دارد؟

کلسیم کلراید در تولید پنیر چه نقشی دارد؟

کلسیم کلراید در تولید پنیر چه نقشی دارد؟

 پنیر یکی از گونه‌های لبنیات است که بطور گسترده‌ای در صدها نوع مختلف از شیر تهیه می‌شود. پنیر را از دلمه‌شدن شیر، معمولاً شیر گاو، گاومیش، شتر، بز و گوسفند تهیه می‌کنند. پنیر مانند زندگی است که هیچ راه میانبر برای موفقیت وجود ندارد. کلرید کلسیم غذایی چیزی ماده معدنی طبیعی است که در ترشی، تنقلات و نوشیدنی ها استفاده می شود.

عوامل موثر بر کیفیت شیر عبارتند از

  1. انواع و نژاد حیوانات: بعضی از شیرها به طور طبیعی پروتئین و کلسیم کمی دارند. مثل شیر بز
  2. رژیم های غذایی حیوانات: حیوان در فصل بهار از علف های تازه استفاده می کند.
  3. حضور عفونت ها: عفونت های رحم سبب افزایش سلول های سوماتیک می شود( برای مبارزه با عفونت) و این آنزیم هایی است که به پروتئین ها و کلسیم حمله می کنند.
  4. حرارت: پاستوریزاسیون(گرما) باعث کاهش کلسیم در شیر می شود.
  5. ذخیره سازی سرد: حتی در شیر خام باعث کاهش کلسیم در ۲۴ ساعت ذخیره سازی می شود.

کلسیم کلراید در تولید پنیر چه نقشی دارد؟

برای تولید پنیر نیاز به اضافه کردن نمک برای کمک به انعقاد پروتئین شیر به ویژه هنگام استفاده از شیر پاستوریزه است. شیر پاستوریزه شیرین کلسیم را کاهش می دهد. اضافه کردن کلرید کلسیم به انعقاد شیر کمک می کند و پنیر را تشکیل  می دهد. انواع پنیرها، از جمله پنیرهای نرم مانند موتزارلا و پنیرهای سخت مانند چدار، شامل کلرید کلسیم هستند. کاربرد کلرید کلسیم این است که یون کلسیم را به شیر اضافه می کند و در طی فرایند تولید پنیر، حالت اسیدی افزایش می یابد مولکول های پروتئینی در شیر تقویت می شود، عملکرد پنیر به میزان ۲-۳٪ افزایش می یابد.

اگر از فروشگاه شیر هموژنیزه شده و پاستوریزه برای ساخت پنیر می خرید، در طی پاستوریزاسیون مقدار کلسیم شیر کاهش می آید و می تواند بر خواص لخته شدن شیر برای پنیر تاثیر بگذارد و احتمالا نیاز به افزودن کلسیم کلرید دارید که با اینکار محتوای کلسیم به حالت تعادل برمی گردد و پنیر سفت تری درست می شود. اندازه ی کلسیم کلراید دریک گالن شیر ۴/۱ قلشق چای خوری است.

شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و فروش انواع کلسیم کلراید.
 لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.
شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *