آیا بدن ما می تواند تفاوت بین قند طبیعی و قند مصنوعی را تشخیص دهد؟

تفاوت بین قند طبیعی و قند مصنوعی

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. قندها، هر دو ذاتی (موجود در غذاهای کامل) و خارجی (آنهایی که به غذاها اضافه می شوند) نوعی کربوهیدرات تشکیل می دهند. به طور خلاصه، کربوهیدرات ها منبع انرژی مورد علاقه بدن هستند. آنها همچنین به عنوان تنها منبع سوخت مغز عمل می کنند. تمام کربوهیدرات ها از اجزای سازنده ای تشکیل شده اند که به مونوساکارید معروف هستند. سه نوع مونوساکارید وجود دارد – گلوکز (منبع اصلی انرژی سلول ها)، فروکتوز (که در غذاهایی مانند میوه و عسل یافت می شود) و گالاکتوز (که عمدتا در محصولات لبنی یافت می شود). این مونوساکاریدها در ساختارهای زنجیری مانند با طول و ترکیبات مختلف مرتب شده و “کربوهیدرات های ساده” و “کربوهیدرات های پیچیده” را تشکیل می دهند.

آیا همه قندها یکسان هستند؟

کربوهیدرات های ساده از یک تا دو مولکول قند تشکیل شده اند که بهم پیوند می خورند و ترکیبی تشکیل می دهند. کربوهیدرات های پیچیده زنجیره های طولانی تری از مولکول های قند هستند که ساختاری شبیه به سیم پیچ تشکیل می دهند.

آیا بدن ما می تواند تفاوت بین قند طبیعی و قند مصنوعی را تشخیص دهد؟

صرف نظر از طول یا پیچیدگی آنها، بدن ما باید کربوهیدرات ها را بعد از غذا خوردن تجزیه کند تا جذب بدن شود. بنابراین، ادعای رایج مبنی بر اینکه “تمام کربوهیدرات ها به قند تبدیل می شوند” نادرست و ساده است. درست است که بلغور جو دوسر، بلوبری، نان گندم سبوس دار، آب نبات و کینوا در نهایت به عنوان مونوساکاریدها و / یا دی ساکاریدها در روده ها جذب می شوند. با این حال، این ترکیبات مترادف با “قند” نیستند. در نهایت، کربوهیدرات ها برای زندگی ضروری هستند و بدن فقط می تواند از آنها به اشکال نسبتاً ساده استفاده کند.

انواع قند

بدن انسان بین قندهای موجود در طبیعت و قندهایی که به غذاها اضافه می شوند فرقی نمی گذارد. متابولیسم کلیه کربوهیدرات ها از همان مسیر پیروی می کند و منجر به تولید مونوساکاریدهای هسته می شود. با این حال، قند لزوما کاپ کیک و یک سیب را از نظر غذایی یکسان نمی کند.

شایان ذکر است که غذاهای حاوی قندهای اضافه شده دارای کالری بیشتر و مواد مغذی ضروری کمتری هستند، در حالی که عکس این مسئله در مورد غذاهایی که قندهای طبیعی دارند وجود دارد. هنگام مقایسه کاپ کیک و سیب، کاپ کیک احتمالاً کالری زیادی، چربی اشباع، کلسترول، سدیم و چربی ترانس فراهم می کند. اما همچنین دارای فیبر، ویتامین یا مواد معدنی نیز هستند. از طرف دیگر، سیب کم کالری و سرشار از فیبر، ویتامین C، آنتی اکسیدان، فلاونوئیدها و پلی فنول است. سیب فقط مقادیر کمی سدیم دارد و فاقد چربی و کلسترول است

قندهای طبیعی و اضافه شده

آنها همچنین برای کمک به مصرف کنندگان در انتخاب مواد غذایی طراحی شده اند. از جمله این تغییرات، تولیدکنندگان مواد غذایی باید میزان شکر اضافه شده در تمام محصولات از پیش بسته بندی شده را در محصولات خود ذکر کنند. قندهای اضافه شده به هر نوع قندی و / یا شربت هایی گفته می شود که در طی فرآوری، تهیه و / یا قبل از آن به غذاها و نوشیدنی ها اضافه شوند.

قند طبیعی

قندهای طبیعی در میوه ها به عنوان فروکتوز و در محصولات لبنی مانند شیر و پنیر به عنوان لاکتوز یافت می شوند. این غذاها حاوی مواد مغذی اساسی هستند که بدن را سالم نگه می دارند و به جلوگیری از بیماری کمک می کنند. منابع طبیعی قند دیر هضم می شوند و به شما کمک می کنند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. همچنین به ثابت نگه داشتن متابولیسم کمک می کند.

شکر تصفیه شده یا ساکارز از نیشکر یا چغندرقند حاصل می شود که برای استخراج شکر فرآوری می شوند. تولید کنندگان مواد غذایی سپس قند تولید شده شیمیایی، به طور معمول شربت ذرت با فروکتوز بالا را به بسیاری از غذاهای بسته بندی شده اضافه می کنند. بدن به سرعت قند تصفیه شده را تجزیه می کند، که باعث می شود سطح انسولین و قند خون بالا برود. از آنجا که به سرعت هضم می شود، پس از پایان غذا خوردن احساس سیری نخواهید کرد. افزایش مصرف شکر تصفیه شده با افزایش میزان چاقی مرتبط است که با خطرات بالاتر سرطان نیز همراه است.

شیرین کننده های مصنوعی (قند مصنوعی)

شیرین کننده های مصنوعی جایگزین های قند مصنوعی هستند. شیرین کننده های مصنوعی به عنوان شیرین کننده های شدید نیز شناخته می شوند زیرا چند برابر شیرین تر از قند هستند. شیرین کننده های مصنوعی می توانند جایگزین خوبی برای شکر باشند زیرا در واقع هیچ کالری به رژیم شما اضافه نمی کنند.

سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی

انواع شیرین کننده های مصنوعی در دسترس است که همگی طعم شیرین قند (ساکارز) را بدون کالری تقلید می کنند. سوکرالوز در بین شیرین کننده های مصنوعی بی نظیر است زیرا از شکر واقعی ساخته می شود. یک فرآیند شیمیایی ساختار شیمیایی آن را تعدیل می کند، و آن را ۶۰۰ برابر شیرین تر از قند – و در اصل بدون کالری می کند.

سوربیتول یک شیرین کننده مصنوعی

سوربیتول که D-sorbitol ، ۵۰-۷۰-۴ ، E420 و D- گلوکیتول نیز نامیده می شود، نوعی کربوهیدرات است. در دسته ای از الکلهای قندی به نام پلی ال قرار می گیرد.

اول اینکه، از الکلهای قندی اغلب در غذاها و نوشیدنی ها به جای قند سنتی استفاده می شود تا میزان کالری آنها کاهش یابد. سوربیتول تقریباً دو سوم کالری قند سفره را در خود جای داده و حدود ۶۰٪ شیرینی را تأمین می کند. از نظر تجاری، سوربیتول برای حفظ رطوبت، افزودن شیرینی و ایجاد بافت به محصولات و همچنین به طور بالقوه از سلامت دستگاه گوارش و دهان و دندان استفاده می شود.

موارد استفاده از شیرین کننده های مصنوعی

از شیرین کننده های مصنوعی به طور گسترده ای در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود، از جمله:

• نوشیدنی های غیر الکلی، مخلوط نوشیدنی های پودر شده و سایر نوشیدنی ها

• کالاهای پخته شده

• آب نبات

• پودینگ ها

• مواد غذایی کنسرو شده

• مربا و ژله

• محصولات لبنی

شیرین کننده های مصنوعی برای مصارف خانگی نیز محبوب هستند. برخی از آن ها حتی می توانند در پخت و پخت و پز استفاده شوند.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.